• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransa ticareti MÜSİADta konuşuldu
29 Temmuz 2011 Cuma 14:16

Fransa ticareti MÜSİAD'ta konuşuldu

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Axel Baroux MÜSİADta Fransa ile Konya ticaretini konuştu. Fransayla çalışan firma yetkililerinin katıldığı toplantı oldukça verimli geçti.
İstanbul Fransa Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Axel Baroux MÜSİAD’ın düzenlediği programla Konya ticari hayatını inceledi. Önceki gün Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Fransa ile ticaret yapan sanayi kuruluşlarını ziyaret eden Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Baroux, Akşam MÜSİAD’ta düzenlenen toplantıya katıldı.

Fransa ile ticari ilişkileri bulunan firma yetkililerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen toplantıda Fransa’da yatırım fırsatları ve İstanbul’da düzenlenecek olan Türk Fransız Ticaret Formu konuşuldu. Toplantıda ilk olarak sözü alan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, “2010 verilerinde Fransa’ya 10 milyon dolar tutarında ihracat yapan Konyalı sanayicilerimiz, 2011 yılının ilk altı ayında 9 milyon dolar ihracat yapar düzeye gelmiştir. Türkiye’nin üretken ve büyüyen ekonomisini baz aldığınızda, bu artışın istenilen düzeyde olmadığı aşikardır. Almanya gibi Avrupa Birliğinin önemli ülkeleri ile çok ciddi rakamlarda yapılan alışverişin neden Fransa ile yapılamadığı düşündürücüdür.” dedi.

Anadolu’nun tam ortasında kendi birikimi ile ülkesine değer katmaya çalışan sanayicilerimiz, politik gelişmelerden çok fazla etkilenmektedir diyen Başkan Korkmaz, “Diğer Euro Bölgesi ülkelerine göre, Fransa’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine kabulünde gösterdiği tutum bizleri derinden etkilemektedir. Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Sarkozy’nin Türkiye aleyhine yaptığı söylemleri, Fransız politikatıcılarının Sözde Ermeni Soykırımı hakkındaki düşüncüleri, Fransa'nın eski Cumhurbaşkanlarından François Mitterrand'ın eşinin terör örgütü PKK’ya verdiği açıktan destek kabul edilemez bir hal almıştır. Türkiye’yi iyi tanıyan Fransa’nın, geçmişte olan bağlarını hiçe sayan bu davranış, sanayicilerimizi Fransa’yla olan ilişkilerinde daha temkinli olmasına neden olmaktadır. ” şeklinde konuştu.

Fransa Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Axel Baroux’u MÜSİAD’ta ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Korkmaz, “ Siyasi problemlerden uzak, daha iyi bir ticaret ilişkisi için MÜSİAD olarak her türlü desteğe vermeye hazırız” dedi.

Bu toplantının uzun bir yolculuğun başlangıcı olabilir diyen Fransa Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Axel Baroux, “ Türkiye’nin Avrupa Birliği yolu uzun bir yol. Fransa ile Türkiye birbirine göre stratejik bir Pazar 2009 verilerine göre Türk ürünleri için ikinci büyük müşteriydik. 400’den fazla Fransız firması Türkiye’de yatırım yapmış durumda, Fransa’da Türk yatırımlarının sayısı ise 35 Aradaki bu açığı kapatmak istiyoruz. Bu nedenle Fransa’da yatırım yapmak isteyen Türkler için İstanbul’da bir ofis açıyoruz. Türkler için daha fazlasını yapabiliriz bu uzun bir yolculuğun başlangıcı olabilir” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yapılacak olan Türk Fransız Ticaret Formu hakkında bilgiler veren Baroux, “ yapılacak forma Fransa, Cezayir, Fas, Libya gibi ülkelerden yaklaşık 350 iş adamının katılımını bekliyoruz. Formda özel grup toplantıları ile neler yapabiliriz konuşulacak” dedi.

Konyalı iş adamlarının Fransa ile ticarette yaşadığı sıkıntıları da dinleyen Baroux, iş adamlarının Fransa vizesinde yaşadıkları sorunların çözümünde kendisinin bizzat ilgileneceğini söyledi.

Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Fransa Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Axel Baroux’a özel desenli kilim hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA