• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fotoğrafları öğrencilerin rızasıyla çektim
28 Haziran 2012 Perşembe 12:25

'Fotoğrafları öğrencilerin rızasıyla çektim'

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, özel hayatın gizliliğini ihlâl ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamalarıyla açılan davada ilk defa hakim karşısına çıktı.

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, özel hayatın gizliliğini ihlal ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamalarıyla açılan davada ilk defa hakim karşısına çıktı.

Ege Üniversitesi 'nde (EÜ) okuyan başörtülü öğrencileri fişlediği gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, özel hayatın gizliliğini ihlal ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamalarıyla açılan davada ilk defa hakim karşısına çıktı.

Hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilen Pekünlü, fotoğrafları öğrencilerin rızası doğrultusunda çektiğini ileri sürdü.

EÜ Fen Fakültesi Dekanlığı, YÖK Denetleme Kurulu tarafından bir ay görevden men ve maaş cezası verilen Prof. Dr. Pekünlü'ye, hakkında ceza soruşturması açılması için disiplin kurulu aracılığıyla lüzumu muhakeme kararı vermişti. Pekünlü de Danıştay'a kararla ilgili itirazda bulunmuş ancak Danıştay 1. Dairesi, dekanlığı haklı bularak kararı onamıştı. Bu karardan 25 gün sonra Pekünlü, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıktı. Fotoğrafları, başörtülü öğrenciler hakkında altı yedi defa tuttuğu tutanakları desteklemek için öğrencilerin izinleri dahilinde çektiğini öne sürdü. Mağdur öğrenci Fatma Nur Gidal ise kendisine tutanak tutulacağının söylendiğini ancak fotoğrafı çekilirken izninin olmadığını belirtti. Duruşma, şahitlerin dinlenmesi için 3 Temmuz 2012 tarihine ertelendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA