• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Forddan Konyaya önemli yatırım
03 Haziran 2014 Salı 12:04

Ford'dan Konya'ya önemli yatırım

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Konya’da 4S konseptiyle hizmete giren Nadir Avcan Ford Trucks bayiinin açılış törenine katıldı.

Konya-Adana kara yolu Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki tesis açılışına Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu , Hüseyin Üzülmez, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve iş adamları ile vatandaşlar katıldı. Somada hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törenin Açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Pazar payı olarak geri kaldığımız bir il olan Konya’da önümüzdeki dönemde bu açığı kapatmak için çalışmalara devam edeceklerini, Konya için burada olduklarını ve önemli bir merkez olarak gördüklerini belirtti. Koç, yeni ürenler pazara sunduklarını ve şimdiye kadar çeşitli ödüller kazandıklarını, Türkiye’nin ilk kamyon üreticisi olarak 1982 de Eskişehir İnönü fabrikasını açarak,1400 kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti. Koç’2010 yılında yaptık ve orta Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve toplamda 3 kıtaya yönelik ticari faaliyetlerimizi artırmaya yönelik işler yapmaya başladık.15-20 yıl önce bunlar hayal gibi geliyordu. Ancak bugün gelinen nokta çok farklı ve bu da Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. Yine Gebze’de 1500 mühendisimizden 500’ü sadece bu kamyonları geliştirmek için çalıştı. Hedeflediğimiz noktaya geldiğimizde Ford Otosan globalleşme alanında önemli bir ivme kazanacaktır.’ dedi. Dünya’nın en büyük motor üreticisi olan Çin ile 12 yıl sürecek olan bir lisans anlaşması yaptıklarını söylen Koç,13 yıl aradan sonra geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın da katılımı ile Türkiye’nin yeni otomotiv fabrikasının açılışını hatırlatarak, ülkenin gelişiminin iyiye doğru gittiğini ve Kocaeli Yeniköy’de üretilen araçların 46 ülkeye ihraç ettiklerini vurgulayarak, Yatırımlarını yapmaya devam edeceklerini ve bayileri ile birlikte Nadir Avcan bayrağının çok daha iyi yerlere geleceğini söyledi.

KTO Başkanı Öztürk’ten iki müjde

Törende konuşma yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de, ülkemizin hedefleri açısından özel sektörün önemli olduğunu ve Konya’lılara iki müjde vererek 2014 yılının ilk 5 ayında ihracat rakamlarının 2013 yılının aynı dönemine göre Türkiye’nin yüzde 5.8 Konya’nın ise yüzde 26.5 arttığını, son 11 yıllık süreçte Türkiye’nin ihracatının 3 katınıa, Konya’nın ise 16 katına çıktığını söyledi. Öztürk’ün bir diğer müjdesi ise 370 firmanın katılımı ile açılan tarım fuarına 210.000 ziyaretçi geldiği oldu. Öztürk son olarak Ford Otosan yetkililerine Konya’yı daha iyi değerlendirme çağrısı yaptı. Törene katılan Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez ise Konya’da bayilikten öte Koç Holding’ten daha büyük yatırımlar beklediklerini, artık Pazar olmaktan ziyade üretim yapmak istediğini belirtti. Üzülmez ’Bu isteğimi Konyalılar adına istiyorum. Ayrıca Konyalılara da bir mesaj vermek istiyorum, yatırımcının buraya gelmesi için uygun ortamı sağlamamız gerekiyor. Bir zamanlar gümrükler kapatılırsa ülke soyulur korkusu vardı ama Gümrük Birliği ile rahmet Turgut Özal ve sayın Başbakanımızın emeğiyle  bu korkular aşıldı’ dedi. Yoğun programlarından dolayı törene katılamayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Konya Milletvekili Cem Zorlu, ile MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, PankoBirlik Genel Başkanı Recep Konuk ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın ise tebrik telgrafları okundu.

Protokol konuşmalarından sonra Konya Valisi Muammer Erol ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç ile Milletvekilleri açılış kurdelesini kestikten sonra yeni tesisi gezdi. Programa katılan vatandaşlara da Konya pilavı ikram edildi.

KAYNAK: YENİ HABER YUSUF KARAKAŞ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA