• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Forbesin En Zengin 100 Türk Listesi
28 Şubat 2009 Cumartesi 08:39

Forbes'in En Zengin 100 Türk Listesi

Forbes'in En Zengin 100 Türk listesi, küresel kriz nedeniyle Türkiye'nin önde gelen işadamlarının servetlerinin yarısının eridiğini ortaya çıkardı. İşte Türkiye'nin en zengin işadamları listesi...
Türkiye'nin milyarderleri servetlerinin yarısını krize kurban verdi. Forbes Türkiye'ye göre, enzengin 100 kişinin serveti yüzde 49 eriyerek 111 milyar dolardan 56.6 milyar dolara düştü. En zengin Türk: Özyeğin..
 
HÜSNÜ ÖZYEĞİN
2.9 MİLYAR DOLAR

MEHMET EMİN KARAMEHMET
2.8 MİLYAR DOLAR

ŞARIK TARA
1.6 MİLYAR DOLAR

ALİ İBRAHİM AĞAOĞLU
1.5 MİLYAR DOLAR

AHMET NAZİF ZORLU
1.3 MİLYAR DOLAR

Forbes Türkiye'nin en zengin 100 kişi listesindekiler, servetlerinin yarısını krize kurban verdi. Servetlerinin yarısını kaybeden dolar milyarderlerinin birçoğu artık milyoner. Forbes Türkiye "En Zengin 100 Türk" listesini açıkladı.
 
Geçenyıl dünya milyarderler listesine 36 kişi sokmayı başaran Türkiye'de bu yıl milyarder sayısı 13'e geriledi. Bir başka deyişle 23 milyarder 'küme düştü'. Forbes'un yaptığı hesaplamalara göre servet erozyonunun en önemli nedeni borsa. Hisse fiyatlarının tepetaklak olması zenginlerin servetini de aşağıya çekti. Alınan bilgiye göre son hesaplamalar ise Forbes'un genel merkezi ABD'nin hesapları kapattığı şubat ortasına göre yapıldı. Bu da servet düşüşünün devam etmesine neden oldu. Forbes Türkiye'nin sonuçlarına gelince şu bilgiler özetlenebilir:

* YÜZDE 49 ERİDİ: Geçen yıl "En Zengin 100 Türk"ün toplam serveti 111 milyar dolardı. Bu yıl rakam 56.6 milyar dolara geriledi. Bu yüzde 49'luk bir erime anlamına geliyor. Türkiye'nin en zengin 100 kişisi 2008'de toplam servetlerini, bir önceki yıla göre 24.8 milyar dolar artırmıştı. Aradan geçen bir yılda servetlerindeki erime o kadar hızlı oldu ki 2006'da ulaştıkları büyüklüğün 18.9 milyar dolar altına düşerek dört yıl geriye gittiler.

* TARA'YI RUSYA VURDU: Listenin en çok para kaybedeni Enka'nın patronu Şarık Tara. 2007 sonu itibariyle listenin zirvesine 4.1 milyar dolarlık servetiyle oturan Tara, tahtını kaptırmadı ancak servetinden tam 2,5 milyar dolar buharlaştı. Tara'nın servetindeki bu düşüşün en önemli nedeni krizin en ağır tahribata neden olan ülkelerden biri olan Rusya'da iş yapıyor olması. Şirketin piyasa değeri, dolar bazında 11 milyardan 4 milyar dolara geriledi.

* ÖZYEĞİN YENİ ŞAMPİYON: Bu olumsuz tablo Tara'ya özgü bir olay değil En Zengin 100 Türk'ün 99'u için geçerli. Geçen yıl bir röportajında Forbes listesine 4 milyar dolarlık serveti ile girmesi üzerine sorulan bir soruya Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, "Benim bu kadar param yok ki. Banka satışından gelen nakdimi yatırımlara harcadım" demişti. Özyeğin'in serveti de 4 milyar dolardan 2.9 milyara geriledi.
1 NUMARALI ZENGİN HÜSNÜ ÖZYEĞİN
 
ABD'DEN 1974 yılında cebinde sadece diplomasıyla dönen Hüsnü Özyeğin, bugün 2.9 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin işadamı oldu. Özyeğin 1987'de Yapı Kredi Bankası'ndan istifa ederek kendi bankası Finansbank'ı kurdu. 2006'da da bankasının yüzde 46'sını 2 milyar 78 milyon dolara Yunanlılara satarak bir anda Türkiye'nin en zengin ve nakdi en bol işadamı oldu. Özyeğin'in hedefi Çin.
  
SERVETİNİ ARTIRAN TEK İSİM ALİ AĞAOĞLU
  
* İNŞAATÇILAR ÇOK ETKİLENDİ: Listeye bakıldığında genel olarak inşaat sektörünün krizden ne kadar çok etkilendiği açıkça görülüyor. Öyle ki servetini bu sektörden elde edenler için yüzde 50'lik kayıplar olağan sayılabilir.

* LİSTENİN MEDAR-I İFTARI BİR AĞA! Listede geçen yıla göre servetini artıran tek bir isim var üstelik de bir inşaatçı. Ali İbrahimağaoğlu (kamuoyunda Ali Ağaoğlu olarak tanınıyor), servetini sadece 100 milyon dolar artırarak 1.5 milyar dolara yükseltti. Aslında İbrahimağaoğlu'nun servetini artırmasının nedeni geçen yıla göre çok başarılıyeni yatırımlar yapması değil. Bu aralar emlak fiyatlarındaki düşüşten yararlanarak aldığı yeni araziler sayesinde (son altı ayda yeni arsa alımlarına 200 milyon dolar harcadı) gelecek yıllarda bu tür bir başarı hikayesine imza atabilir.
AYDIN DOĞAN ERİYENLER ARASINDA
 
* ERİYENLER: Servetlerin önemli bir kısmını yitiren milyarderlerin bazıları geçen yılı dolar milyoneri olarak tamamladı. Koç Ailesi'nden Semahat Arsel 1.5 milyar dolarlık erozyonla serveti 2.3 milyar dolardan 750 milyon dolara geriledi. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un da serveti 700 milyon dolara indi.

* DOĞAN'DA YÜKSEK KAYIP: Şu sıralar Maliye'yle başı dertte olan Aydın Doğan da milyonerliğe gerileyenlerden. Doğan'ın serveti 2 milyar dolardan 750 milyon dolara düştü.
 
ŞARIK TARA ZİRVEDEN İNDİ
 
Enka Holding Başkanı Şarık Tara, inşaat şirketinin piyasa değeri 11 milyar $'dan 4.6 milyar $'a gerileyince zirveden indi..
 
Enka Holding'in patronu Şarık Tara bu yıl servetinden 2.5 milyar dolar eksilmesine karşın yine de ilk 3'te yer aldı. Enka İnşaat 2008'in ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında cirosunu yüzde 62 artırdı. Moskova'daki gayrimenkullerinden elde ettiği kira gelirleri de yüzde 43 artarak 201 milyon dolara ulaştı. Ancak Enka İnşaat'ın geçen yıl bu zamanlarda 11 milyar dolar olan piyasa değeri, 13 Şubat 2009 itibariyle 4.57 milyar dolara kadar geriledi. Bu düşüşle birlikte Tara serveti en fazla eriyen isim oldu. Oğlu Sinan Tara ise bu yıl milyarderler listesinde yer alamadı. Sosyal hayatıyla gündeme gelmeyen arabasını çoğunlukla kendi kullanmaktan hoşlandığı anlatılan biri M. Emin Karamehmet bu yıl zirvenin yakın takipçisi... Karamehmet doğrudan ve dolaylı hisseleri ile halen Turkcell'in büyük ortağı. 2.8 milyar dolarlık servetinin büyük kısmında (1.8 milyar dolar) Turkcell imzası bulunuyor. Karamehmet aynı zamanda Çukurova Holding'in patronu.
 
AĞABEY TOPBAŞ BİM'LE LİSTEDE
 
TOPBAŞ BİM'LE LİSTEDE : Listenin bu yılki konuklarından biri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın abisi Mustafa Latif Topbaş. BİM Marketlerinin ortakları arasında yer alan Topbaş 500 milyon dolarlık servetiyle listeye 42'nci sıradan girmeyi başardı.

* EROL SABANCI DÖNDÜ: Geçen yılki listede kendine yer bulamayan Erol Sabancı da 300 milyon dolarla tekrar dönüş yaptı. Abdi İbrahim İlaçları'yla iyi bir çıkış yakalayan Nezih Barut da yeni konuklardan.
 
YORUMLAR
araştırmadan yazmak
sami büyükkaynak
mustafa latif topbaşla, kadir topbaşın hiç bir ailevi bağı yoktur. ağabey topbaş ifadesi araştrmadan yazılmış, sırf kadir topbaş'a yer vermek için yazlmış bir başlık ve ifadedir. biraz dikkat
88.225.217.54
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA