• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fiyatlar uçtu
14 Eylül 2010 Salı 23:37

Fiyatlar uçtu

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle balıkçılar ağlarını doldurmaya başladı. Buna rağmen balık fiyatlarındaki artışın önüne geçilemedi. Aynı fiyat artışı sebzede de kendisini gösterdi
TUTULAN BALIK KIYIDA TÜKETİLİYOR

Havaların sıcak gitmesiyle ilk günlerde denizden beklediklerini alamayan balıkçılar hava sıcaklıklarının düşmesiyle ağlarını balıkla doldurdu. Bu yıl denizden yoğun olarak palamut ve hamsi bolluğunun yaşanması ise Konya’daki balık fiyatını düşürmedi. Balık fiyatının düşmeme nedeni ise sezonunu başı olmasıyla tutulan balıkların genelde kıyı şeritlerinde tüketilmesinden kaynaklanıyor.

DOMATESİN KİLOSU 1,5 TL OLDU

Sebze ve meyve fiyatlarında da aşırı bir yükselme var. Yerli ürünlerin çıkmasına rağmen havaların sıcak gitmesi ve sebzenin verimini düşürdü. Sebzede verimin düşmesi ise fiyatların yükselmesine yol açtı. Geçen haftalarda 1 TL olan domates ve salatalığın bu haftaki fiyatı 1,5 TL’ye kadar yükseldi. Pazarcı esnafı, aşırı sıcaklardan yanan meyve sebze fiyatının bir anda yükseldiğini söyledi.

Sezonun yeni başlaması dolayısıyla balığın fiyatı artarken, havaların sıcak gitmesi sonucu sebze bahçelerindeki ürünlerin yanmasıyla sebzenin fiyatın 1,5 TL’ye kadar yükseldi
 
“Vira Bismillah” diyerek 1 Eylül’de denize açılan balıkçıların ağları, palamut ve hamsiyle dolu çıkıyor. Havaların sıcak gitmesiyle ilk günlerde denizden beklediklerini alamayan balıkçılar hava sıcaklıklarının düşmesiyle ağlarını balıkla doldurdu. Bu yıl denizden yoğun olarak palamut ve hamsi bolluğunun yaşanması ise Konya’daki balık fiyatını düşürmedi. Balık fiyatının düşmeme nedeni ise sezonunu başı olmasıyla tutulan balıkların genelde kıyı şeritlerinde tüketilmesinden kaynaklanıyor. Vatandaşların daha çok ucuz olduğu için hamsi ve istavrit tüketmesi nedeniyle diğer balıklar da fiyatı dolayısıyla çok fazla rağbet görmüyor. Havaların serinledikçe ve Karadeniz'den balık akışı arttıkça balıkçıların yüzünün gülmeye başladığını aktaran balıkçılık işletmecisi Zafer Anılır, şuanda denizden en fazla palamut ve hamsinin çıktığını söyledi. Havaların mevsim normallerinde devam etmesiyle önümüzdeki haftadan itibaren pazara hamsi ve istavritin bol miktarda geleceğini kaydeden Zafer Anılır, “Şuanda tutulan balık kıyı illerinde tüketiliyor ve iç bölgelere gelmeden bitiyor. Bu nedenle pazarda şuan için hamsi ve istavrit yok. Fakat 1-2 hafta içinde Konya’da da hamsi bolluğu yaşanacak. Perakendede hamsi ve istavritin kilosu 7-8 TL’den başlayacaktır” dedi. Anılır, şuanda pazarda bol miktarda deniz levreği, çupra, alabalık, palamut, sazan ve somonun bulunduğunu sözlerine ekledi.
 
SEBZENİN FİYATI 1,5 TL OLDU

Pazarda sebze ve meyve fiyatlarında da aşırı bir yükselme var. Yerli ürünlerin çıkmasına rağmen havaların sıcak gitmesi ve sebzenin verimini düşürdü. Sebzede verimin düşmesi ise fiyatların yükselmesine yol açtı. Geçen haftalarda 1 TL olan domates ve salatalığın bu haftaki fiyatı 1,5 TL’ye kadar yükseldi. Pazarcı esnafları, aşırı sıcaklardan yanan meyve sebze fiyatının bir anda yükseldiğini söyledi. Esnaflar: “Ramazan ayının yaz sezonuna gelmesi nedeniyle sıcak havalarda çalışmak oldukça güç oldu. Bu nedenle çiftçi gündüz tarladaki ürününü toplamayınca ürünlerin büyük çoğunluğu sıcaklardan dolayı yandı. Bu durum ürün miktarını düşürdü. Antalya bölgesindeki sebzelerinde sıcaklardan zarar görmesiyle fiyatlardan biranda yüzde 50 yükseldi” diye konuştu.

Pazarda balık ve sebze fiyatları şöyle;

Levrek: 12-15 TL

Çupra: 13 TL

Alabalık: 7 TL

Palamut: 7 TL

Sazan: 7 TL

Soman: 8 TL

Domates: 1,5 TL

Salatalık: 1,5 TL

Biber: 2 TL

Kabak: 1 TL

Patates: 75 Kr-1 TL

Fasulye: 1,5-2 TL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA