• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fişlemeler ortadan kaldırılsın
27 Kasım 2012 Salı 18:29

Fişlemeler ortadan kaldırılsın

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, son toplantısını yaparak, komisyon raporunun öneriler bölümünü de tamamladı.
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öneriler bölümünün 20 maddede toparlandığını belirtti. Söz konusu önerilerin muhalefet partilerinin üyeleri ile birlikte oy birliği ile kabul edildiğini ifade eden Şahin, bunun, komisyon çalışmalarının mutabakat içinde yürütüldüğünün bir göstergesi olduğunu kaydetti.
Söz konusu bölümde yargı konusunun da işlendiğini anlatan Şahin, askeri ve sivil olarak ''çift başlı'' yargı sistemine son verilmesinin önemine vurgu yaptıklarını dile getirdi. Şahin, askeri yargının kaldırılmasını, bütün davalara sivil yargının bakmasını önerdiklerini, yalnızca disiplin cezalarına ilişkin uygulamaların askeri alanda sürdürülmesinin faydalı olacağını düşündüklerini söyledi.
Jandarma yerine kır polisi
Şahin, raporlarında, jandarma teşkilatının kaldırılarak polis teşkilatına dönüştürülmesini ve jandarmanın görev yaptığı bölgelerde ''kır polisi''nin oluşturulmasını tavsiye ettiklerini bildirdi.
Fişlemeler ortadan kaldırılsın
Darbe süreçlerinde en fazla yaşanan olaylardan birinin de ''fişlemeler'' olduğuna işaret eden Şahin, bunun, kamuoyunu en fazla rahatsız eden konulardan birisi olduğunu vurguladı. Şahin, bu nedenle öneriler arasında, söz konusu dönemlerde yapılan fişlemelerin, buna yönelik kayıtların ortadan kaldırılmasına yönelik talebin yer aldığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA