• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fırsatlar ülkesi Etiyopya
28 Haziran 2011 Salı 11:34

Fırsatlar ülkesi Etiyopya

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Ekselansları Dr. Mulatu Teshome Wirtu, ANSİFED ve AKTİSADın Davetlisi olarak Konya'ya geldi

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Ekselansları Dr. Mulatu Teshome Wirtu, Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(ANSİFED) ve Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği(AKTİSAD)’ Davetlisi olarak Konya’ya geldi. Konya’da Valiliğe,  Mevlana Kalkınma Ajansını ve Firmaları ziyaretleri gerçekleştiren Büyükelçi;  Akşamda AKTİSAD ‘da organize edilen “Ülke Tanıtım Toplantı”sına katılarak, Konyalı İşadamlarına Ülkesi hakkında bilgiler sundu.

Toplantıya, Etiyopya Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu, Etiyopya Konya Fahri Konsolosu M. Servet HEKİMOĞLU,   Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(ANSİFED) Başkanı Vedat Yöndem, AKTİSAD Başkan Yardımcısı Doğan Aydın  ve Konyalı işadamları katıldı.

Toplantıda, konuşan Etiyopya Büyükelçisi, Konya’da bulunmaktan memnuniyetini ifade ederek; “Size, Türkiye’nin ve Etiyopya’nın birbirleri için ne yapabileceklerini anlatmaya geldim. Etiyopya buraya uzak gibi düşünülse de İstanbul’dan 5 saatlik bir uçuş sonunda Etiyopya’ya ulaşabiliyorsunuz, Etiyopya 85 milyonluk bir nüfusu ve geniş bir coğrafyaya sahip, yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyoruz. Yatırım düşüncesi olan işadamına başlangıçta 1 yıl süreyle vize muafiyeti veriyoruz.” dedi.

Büyükelçi; Etiyopyanın son 7 yılda %7,5 büyüme gösterdiğini, önümüzdeki 5 yıllık kalkınma planında %14 büyüme hedeflediklerini, Ülkesinin iklim şartları açısından elverişli olmasından dolayı tarımın enönde gelen ekonomik değer olduğunu,  40 farklı ürün alınabildiğini, coğrafi olarakta Afrika’nın en iyi konuma sahip yerlerinden biri,   Ülkemiz yüksek nüfusuyla ise dış yatırımcı için benzersiz bir pazar” diyerek dış yatırımcıyı Etiyopya’ya davet etti.

Yatırımcıları Teşvik Ediyoruz
Etiyopya’nın lokomotif sektörünün tarım olduğunu belirten Büyükelçi Teshome Wirtu, “Tarıma dayalı sanayimiz ön plana çıkıyor. Tarımsal ürünleri ve tohumları ihracat ediyoruz. Tarıma dayalı sektörlere yatırım yapanlara, hükümetimiz destek verme kararı var. Hükümetimiz son dönemde yatırımcıları teşvik eden yeni kararlar aldı. Yalnız bu teşviki alabilmesi için dış yatırımcının, tekstil, deri işleme, gıda paketlemesi ve tarımsal ürünlere yatırım yapması gerekiyor.” diye konuştu. Etiyopya Hükümeti’nin teşviklerini açıklayan Etiyopya Büyükelçisi, “Ürünleri Amerika ve başka ülkelere gümrüksüz olarak ihraç edebilme fırsatı söz konusu. Ayrıca finansal alanda da kaynak sağlıyoruz. Etiyopya’nın gelişmesini istediğimiz bazı bölgelerinde yatırım yapmak koşuluyla yatırımcıya yüzde 70 oranında geri ödemesiz destekler verebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yatırım hayal değil
Etiyopya’ya yatırım yapmış hiçbir yatırımcıdan şikâyet almadıklarına dikkat çeken Mulatu Teshome Wirtu, “İstanbul’dan ve Kayseri’den, Etiyopya’ya yatırım yapmış yatırımcılar var. Etiyopya’ya yatırım yapmak hayal değil. Tekrarlamam gerekirse Etiyopya yatırımcı için tam bir cennet. Hatta bir Türk yatırımcı, İstanbul’dan bir Pazar akşamı uçağıyla Etiyopya’ya gitti. Pazartesi ve salı günü Etiyopya’yı gezdi. Çarşamba günü yatırım yapma kararı aldı. Şu anda yatırımını gerçekleşmiş durumda. Üç dört gün süren Etiyopya’yı tanıtma turlarımız var. Yatırım yapmayı düşünen herkese, her türlü kolaylığı sağlıyoruz” dedi.

Toplantının sonunda Etiyopya Büyükelçisi’ne, günün hatırasına AKTİSAD Başkan Yardımcısı Doğan Aydın bir semazen hediye takdim etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA