• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Firs Ladynin engelli duyarlılığı
09 Aralık 2010 Perşembe 11:25

Firs Lady'nin engelli duyarlılığı

Hayrünnisa Gül, son yıllarda engellilerin insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürme haklarını güvence altına alma adına önemli gelişmeler sağlandığını belirterek, 'Engellilere sunulan imkanlar iyileştirildi' dedi.
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye Dönem Başkanlığı himayesinde Avrupa Konseyi Sosyal Uyum Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen ''Avrupa Konseyi 2006-2015 Özürlüler Eylem Planı Ara Değerlendirme Konferansı'' Elite World Otelde başladı.

Hayrünnisa Gül, konferansın açılışında, Asya ile Avrupa'nın buluşma noktası İstanbul'da, biraraya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Burada toplanmalarına vesile olan engelliler konusunun, herkes için özel bir anlam taşıdığına inandığını aktaran Gül, ''Çünkü engelli olmayan insanların hayat şartları ne kadar olumsuz olursa olsun, geliştirilebilir nitelikteyken, engellilerin içinde bulunduğu durumu tamamen iyileştirmek mümkün değil ne yazık ki'' diye konuştu.

ENGELLİ OLMAK BİREYİN KENDİ SEÇİMİ DEĞİL

Engelli insanların toplumun genelinden ayrı korunmaya muhtaç, mağdur ve dolayısıyla topluma yük olarak gören anlayışın artık geçmişte kaldığının altını çizen Gül, şöyle dedi:
''Günümüzde engelliler konusu, bir insan hakları meselesi olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla engellilerin sorunlarını görmezden gelmenin ve onları toplumdan soyutlayarak kendi kaderleriyle baş başa bırakmanın, insan hakları ihlali olduğunu söylemek yanlış olmaz. Engelli doğmak ya da engelli olmak bireyin kendi seçimi değildir. Bizlere düşen, herkesin aslında bir engelli adayı olduğunu göz önünde bulundurarak, kendimizi onların yerine koymak ve sorunlarına bu hassasiyetle yaklaşmaktır. Ülkemizde son yıllarda engellilerin, insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürme haklarını güvence altına alma adına önemli gelişmeler sağlandı. Engellilere sunulan imkanlar iyileştirildi.''
Hayrünnisa Gül, sosyal güvence sistemi içinde engelliler için özel kaynaklar oluşturulduğunu, ayrıca yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının, engelli vatandaşlara sağladığı kolaylıkların artırıldığını, yasal düzenlemelerle tüm bu imkanların kurumsallaştırıldığını kaydetti.

Sorunların çözümü için iyi yapılmış kanunların gerekli, ancak yeterli olmadığını bildiren Gül, kanunların doğru şekilde uygulanabilmesi için yukarıdan aşağıya toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini, bunun için devletin yanında sivil topluma da büyük görevler düştüğünü vurguladı.

"EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR'' PROJESİ

Bu düşünceden hareketle, engellilerin eğitimi konusunda bir toplumsal bilinçlendirme projesini hayata geçirdiklerini aktaran Gül, şunları söyledi:
''Devlet ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle yürütülen ''Eğitim Her Engeli Aşar'' projesi, engellilerle ilgili uygulanan en kapsamlı proje olma özelliğini taşıyor. Projemiz ilk olarak, engellilerin, engelli olmayanlar gibi eğitim görebileceği ve sosyal hayatın her alanında etkin olabileceği konusunda toplumsal farkıdalık oluşturmayı amaçlamaktadır. İkinci aşamada, engelli çocuklarımızın diğer çocuklarla aynı ortamda, aynı okullarda okuyabileceği konusunda, başta engellilerin kendileri ve aileleri olmak üzere öğretmenlerin, idarecilerin, yerel yöneticilerin ve nihayetinde tüm toplumun bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.''

CESUR ADIMLARA HALA İHTİYACIMIZ VAR

Avrupa Konseyi çatısı altındaki bazı üye ülkelerin, engelli vatandaşların sorunlarının çözümünde önemli mesafeler kat etmiş olsa da maalesef bunu başaramayan üye sayısını da küçümsenemeyecek kadar çok olduğuna dikkate çeken Gül, sözlerini şöyle tamamladı:
''Engellilerimizin eşit şartlarda haklarını kullanmalarını sağlamak için atılması gereken ciddi ve cesur adımlara hala ihtiyacımız var. Bu nedenle engelliler için çok önemli bir açılım olduğuna inandığım 2006–2015 Engelliler Eylem Planı'nın tüm üye ülkelerde bir an önce uygulamaya geçirilmesi için buradan çağrıda bulunuyorum. Müsaadenizle bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum; birçok ülkeyi derinden etkileyen bir ekonomik kriz döneminden geçiyoruz. Kriz herkesi olumsuz etkiliyor, ancak kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi dezavantajlı kesimlerin durumunu daha da kötüleştiriyor. Bu nedenle uluslararası örgütlerin ve ülkelerin ekonomik kriz dönemlerinde bu kesimlere daha özenli ve dikkatli yaklaşması ve zaten olumsuz olan hayat şartlarının daha da kötüleşmesine sebep olmamak için gerekli tedbirleri alması gerektiğini düşünüyorum.'' 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA