• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Finlandiyadan AB desteği
20 Ekim 2010 Çarşamba 18:06

Finlandiya'dan AB desteği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Helsinki'de Finli mevkidaşı Mari Kiviniemi ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ile bir araya geldi. Türkiye'nin AB süreciyle ilgili Erdoğan, "Hayal kırıklığı ne ke
Finli liderler, Başbakan Erdoğan ile yaptıkları görüşmelerde Türkiye'nin AB sürecine desteklerini dile getirdiler. Erdoğan, Finlandiya'daki resmi temasları çerçevesinde önce Cumhurbaşkanı Halonen'le görüştü. Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu'nda yapılan görüşmenin başında Erdoğan ve Halonen gazetecilere açıklamalarda bulundular.
 
Finlandiya Cumhurbaşkanı Halonen, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Finlandiya’nın çok eski iki dost ülke olduğunu kaydederek, Başbakan Erdoğan’ın temaslarının çok iyi geçmesini ümit ettiğini söyledi.
 
Halonen, “Biz, hem ülke olarak hem kişisel olarak iki eski dostuz. Geçen hafta Ortadoğu'daydım, sizden ve ülkenizden çok iyi şekilde bahsedildiğini duydum. Ve ben de sizden ve ülkenizden bahsettim. Aynı şekilde, Türkiye'nin, Avrupa Birliği üyeliğini destekliyoruz. Bu süreci ilgi ve destekle izlemeye devam ediyoruz” dedi.
 
Başbakan Erdoğan da Finlandiya’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ev sahibi Halonen'e teşekkür etti.
 
"50 YILDIR BEKLETİLİYORUZ "
Erdoğan, Halonen'le görüşmesinin ardından Finlandiya Başbakanı Kiviniemi ve Parlamento Başkanı Sauli Ninisto ile ayrı ayrı görüştü.
 
Başbakan Erdoğan, Kiviniemi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin, “AB üyelik süreci nasıl gitmektedir, hayal kırıklığına uğradınız mı şu ana kadar?” şeklindeki sorusu üzerine, “Hayal kırıklığına uğramak ne demek? AB üyesi ülkeler içerisinde 50 yıl kapıda bekletilen bir ikinci ülke yok" diye cevap verdi.
 
"Şu anda AB üyesi 27 ülkenin içerisinde Avrupa Birliği müktesebatı noktasında değerlendirme yaptığımız zaman birçoğu demokrasi, özgürlükler noktasında, ekonomik alanda aslında bizim çok gerimizde.  Buna rağmen siyasi kararlarla maalesef AB üyesi yapılmış ülkeler var" diyen Erdoğan, "Türkiye aslında İslam dünyasıyla Batı arasında köprü sıfatı taşıyan bir ülke ve katacağı çok şey var, alacağı çok şey var. AB, Medeniyetler İttifakı sürecinde İspanya ile eşbaşkan olarak bunu yürüten Türkiye'yi bu şekilde bekletmek suretiyle aslında kendisi de çok şey kaybediyor. Bunu özellikle ifade etmem lazım. Eğer bu kısa zamanda aşılabilirse, inanıyorum ki birlikte çok şey kazanacağız. Aşılamazsa, o zaman da inanıyorum ki çok şey kaybedecektir" ifadesini kullandı.
 
AP'NİN KIBRIS KARARI
 
Erdoğan, bir gazetecinin, Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komitesi'nin “Doğrudan Ticaret Tüzüğü” kararına ilişkin sorusu üzerine ise, “Avrupa Parlamentosu'nun bu almış olduğu karar AB'nin bağlayıcı bir kararı değildir. AB Üyesi ülkeleri bağlayıcı bir karar değildir. Bu Avrupa Birliği'nin kendi birimlerinde, komisyonlarında aldığı bir karar da değildir” diye cevap verdi.
 
Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bunun yasal zeminin olup olmadığı noktasındaki tespit, onların belki şu andaki tespiti olabilir. Ve bu konuda Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne kabul edildiğinde bize verilen bir taahhüt vardır, bu iki konudadır. Serbest dolaşım ve mali konuları içeren bir konudur ve o günden bugüne bu adım atılmamıştır. Sürekli olarak da bunu Ankara Anlaşması Ek Protokolle ilişkilendirmek suretiyle bugüne kadar bu süreç devam etmiştir. Kendilerine biz her zaman şunu söylüyoruz; Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin Parlamentosundan geçmesi gerekli bir karardır ve bu Parlamento’dan şu andaki yapı içerisinde Kıbrıs konusuna bu şekilde bir yaklaşım içerisinde TBMM'den böyle bir yaklaşım geçmez. Onun için atılması gereken adımlar var, bu konuda Finlandiya'nın çok gayretleri oldu kendi dönem başkanlığında.  Özellikle limanların açılması hususunda attıkları adımlar oldu. Bu konuların giderilmesi noktasında attıkları adımlar oldu. Ne yazı ki AB burada olumlu yaklaşım göstermediği için bu iş kilitlenmiştir. Açmak istiyorlarsa önce bunun açılması lazım, limanların açılması lazım ki TBMM'de grubu olan partiler de bu işe olumlu bir yaklaşımı göstersinler.”
 
Kiviniemi ise basın toplantısında, "Finlandiya açısından Kıbrıs'la doğrudan ticaret tüzüğünün geçmesini önemli buluyoruz. Türkiye'nin üyeliği konusunda desteğimiz sürecektir. Ama bazı detaylar konusunda güçlükler var" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA