• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fındık fidanı ihtiyacı laboratuvarda karşılanacak
26 Haziran 2015 Cuma 12:40

Fındık fidanı ihtiyacı laboratuvarda karşılanacak

Fındıkta verimi artırmaya yönelik gerçekleştirilecek projeyle çiftçinin kaliteli fındık fidanı ihtiyacı, doku kültür laboratuvarında üretilecek fidanlarla karşılanacak.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği desteğiyle fındıkta verimi artırmaya yönelik gerçekleştirilecek projeyle çiftçinin kaliteli fındık fidanı ihtiyacı, doku kültür laboratuvarında üretilecek fidanlarla karşılanacak.

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Gökhan Kızılcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Doğu Karadeniz'de fındık alanlarında verimin düşük olduğunu söyledi.

Bunun nedenleri arasında bahçelerin yaşlı olmasının bir faktör olarak karşılarına çıktığını belirten Kızılcı, "Yani fındık plantasyonlarında 100 yaşını aşkın bahçelerimiz var. Biz bu bahçelerin yenilenmesi ve yeni fidanlarla bahçeler kurulması gerektiğiyle ilgili çalışmalar yaptık" dedi.

Kızılcı, bahçelerin yenilenmesi konusunda oldukça fazla sertifikalı fındık fidanına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Klasik metotlarla binlerce fındık fidanı üretmek zor. Bunun en pratik yolu doku kültürüyle üretimdir. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  ile yaptığımız görüşmelerde bahçelerin yenilenmesi gündeme alındığı zaman ne gibi katkımız olur diye düşündüler. Doku kültürü laboratuvarı kuralım fidan ihtiyacını karşılarız dedik, onlar da destek verdi."

Kaliteli fidan ihtiyacı artıyor

Projenin fizibilite çalışmalarının yapıldığını dile getiren Kızılcı, "Bina aşamasına geçildi. En kısa zamanda doku kültürü laboratuvarını kurup fidan üretimi çalışmalarına başlamak istiyoruz. Her geçen yıl fındıkta kaliteli fidan ihtiyacı ortaya çıkıyor ve mevcut üretimle bunu karşılayamıyoruz, laboratuvar sayesinde bol miktarda fidan üreteceğiz" diye konuştu.

Kızılcı, enstitülerince geliştirilen yeni çeşitlerin çiftçilerden ilgi gördüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Çiftçiler istiyorlar ancak karşılayamıyoruz. Yine bu yeni çeşitleri doku kültürü laboratuvarı ile çiftçilerin hizmetine sunmak istiyoruz. Şimdiye kadar üretici ya kendi bahçesinden üretim yapmakta veya komşu bahçeden almaktaydı, bu tip fidanlar kaliteli fidan olmayabiliyor. Biz laboratuvarda hem daha ucuza mal edebiliyoruz hem de sertifikalı kaliteli fidanlar çiftçimize vermiş olacağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA