• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Financial Times: Türkiye engellenemez
13 Kasım 2010 Cumartesi 16:00

Financial Times: Türkiye engellenemez

Financial Times, Avrupa'nın Türkiye ile güç paylaşımını kabul etmemesi durumunda büyük bir hata yapacağını yazdı..

Financial Times gazetesi yazarı Philip Stephens, Türkiye’nin AvrupaBirliği üyelik sürecinde “Eski Avrupa” (Almanya, Fransa vs.) ile girdiği mücadeleyi yorumlayan bir makale kaleme aldı.

İşte “Türkiye eski Avrupa’yı tehdit ediyor” başlığıyla yayınlanan yazıdan satırbaşları:
Önceki günlerde Londra’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,“Avrupa Türkiye’den gerçekten ne beklediğini iyi düşünmeli. Türkiye’nin güçlü, demokratik ve ekonomik olarak gelişmiş bir ülke olarak bölgesinde nüfuzunun artmasından memnunlar mı?” şeklindekisorusu, bazı Avrupalıları rahatsız edecektir. Türkiye’nin siyasi olarakbaskıcı ve ekonomik olarak geri olduğu günlerde, hayat Paris ve Berlin’deki bazı Avrupalılar için daha kolaydı. Türkiye’yeuyumlu bir NATO üyesi olarak Avrupa’nın doğu cephelerinden birinibekleme görevi biçilmişti.

Tam entegrasyon onlarca yıl alabilir ama...
Ancak şimdi mantık bize, Avrupa’nın, modernleşen bir Türkiye’denkazanacağı çok şey olduğunu kaybedeceği bir şey de olmadığını dikteediyor. Evet, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam entegrasyonu onlarca yıl alabilir, ama önemli olan bu yolculuğun yönüdür. Türkiye, AvrupaBirliği’nin kapısını daha sert bir şekilde çalıyor da olsa, ABD ya daAvrupa’nın ricacısı olma rolünü kabul etmesi gerektiğini düşünmüyor veperspektifini belirleme hakkını kendinde görüyor.

Türkiye'yi içeri sokmamak onun yükselişini engelleyemez
Avrupa, kapılarını kapatırsa isteklerinin gerçekleşeceği gibi bir yanılgıya sahip. Türkiye’yi içeri sokmamak, onun yükselişini engelleyemez fakat dahauzağa itilmesine neden olur. Avrupa’nın önünde basit bir seçim var; yagücünü paylaşacak, ya da gücün elinden gitmesini izleyecek.

Türkiye hala sorunlu bir ülke
Türkiye de 2005 yılında müzakereler başladığından bu yana kaydettiği tüm ilerlemelere rağmen sorunlara sahip bir ülke. Askeri yönetim, Türkiye için geride kaldı. Ancak, siyaset ve güvenlik düzeni karanlık bir yan barındırmaya devam ediyor. Yargı sistemi mükemmel olmaktan çok uzakta; terörle mücadele yasaları sıklıkla geniş bir zeminde baskı aracı olarak kullanılıyor ve hükümet kendi otoriter eğilimlerini sergiliyor.

gul_ab.jpg

Merkel ve Sarkozy'nin tereddütü
FT’de yer alan karikatürde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül elinde çantaylaAB kapısında beklerken Merkel ve Sarkozy ise Gül’e kapıyı açmaktatereddüt ediyor. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu: "Allah'tan rahmet diliyorum"
  • Konya tarım fuarına hazır!
  • Selçukya Sohbetleri'nde Çanakkale Zaferi konuşuldu
  • Usta: "Başımız sağolsun"
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA