• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistini bu kitaplarla anlatacaklar
08 Şubat 2010 Pazartesi 17:31

Filistin'i bu kitaplarla anlatacaklar

Kurtlar Vadisi Filistin filmi için hazırlıklarına başlandı.
Türkiye ile İsrail arasında krizi sebep olan Kurtlar Vadisi Pusu'nun yapımcı firması PANA Film Kurtlar Vadisi Filistin adlı filmin hazırlıklarına başladı. Filistin'de yaşananları konu alan 'Kurtlar Vadisi Filistin' adlı film, Türkiye ile aynı anda tüm dünyada 5 Kasımda vizyona girecek.

Pana Filmden alınan bilgiye göre, Filistin'de yaşanan insanlık dramını konu alan filmin senaryosunu Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan kaleme alıyor.

Ancak filmle ilgili kafada bir çok soru işareti bulunuyor. Mesela film Filistin-İsrail arasındaki sorun İsrail devletinin kurulduğu 1948'e dayanıyor. Peki film, 60 yılı aşkın süren bu soruna hangi dönemden ve pencereden bakacak? Bilindiği üzere Filistin direnişi her dönem farklı bir boyut kazandı. Önce Yaser Arafat liderliğindeki El Fetih'in fitilini ateşlediği Filistin direnişine daha sonra İslami örgütlenmeler ağırlık koydu. Şu an direnişin öncülüğünü Gazze'nin fiili yönetimini elinde bulunduran HAMAS sürdürüyor. Filmin senaryosuyla ilgili ipuçları tabiki senaristlerin faydalandığı kaynaklarda saklı. Timetürk senaristlerinin senaryoyu yazarken yararlandığı kaynaklara ulaştı. Bunlar arasında İsrail hapishanelerinde 7 Yıl mahkum olarak kalan Faik Bulut'un bu döneme ait hatıralarını kaleme aldığı "Filistin Rüyası İsrail Zindanlarında 7 Yıl", Ortadoğu'da 15 yıl boyunca gazeteci olarak çalışan Kenizé Mourad'ın Filistin-İsrail ateşi arasında kalan kurbanların ölüm ve mülteci kamplarındaki zor hayatlarını, korkularını, ihtiyaçlarını konu aldığı "Toprağımızın Kokusu; Filistin ve İsrail'in Sesleri", Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)'nün resmi temsilcisi İbrahim Souss ile ünlü İsrailli
düşünce adamı Zvi Elpeleg arasında geçen eşi görülmedik ilginç bir tartışmanın yer aldığı "İsrail - Filistin Diyaloğu Tarihsel Uzlaşmayı Anlamak İçin", Uluslararası İlişkiler Uzmanı Bülent Aras'ın Filistin Sorunu'nun özünün oluşturduğunu iddia ettiği iki boyutu inceleyen kitabı "Filistin İsrail Barış Süreci Ve Türkiye" adlı kitaplar yer alıyor.

Peki bu kitaplarda neler anlatılıyor?

Faik Bulut: “Filistin Rüyası; İsrail Zindanlarında Yedi Yıl”

1970'li yıllarda Filistin’de yaşanan zulmü ve zulme karşı direnenleri, İsrail zindanlarında tanıma fırsatı bulmuş birisi olan Faik Bulut, “Filistin Rüyası; İsrail Zindanlarında Yedi Yıl” adlı kitabında, yaşadığı tanıklıklardan kalkarak Türkiye solunun Filistin mücadelesiyle ilgili ilk dönem tarihini ve İsrail’in Filistin’i işgali sırasında gerçekleştirdiği zulümleri gözler önüne seriyor.

Kenizé Mourad: "Toprağımızın Kokusu; Filistin ve İsrail'in Sesleri"

Padişah IV. Murat'ın torunu Selma Sultan'ın kızı gazeteci Kenize Murat, 'Toprağımızın Kokusu'nda Filistin'de yaşanan trajediyi, devletlerin ve resmi söylemlerin uzağında, yaşayanların röportajlarıyla anlatıyor "Toprağımızın Kokusu; Filistin ve İsrail'in Sesleri" adlı kitabında. Kenize Mourad intihar bombacılarının annelerinden, aşırı dinci İsraillilere kadar yaptığı onlarca röportajda, bölgede yaşanan trajediyi gözler önüne seriyor.

İbrahim Souss, Zvi Elpeleg: "İsrail - Filistin Diyaloğu Tarihsel Uzlaşmayı Anlamak İçin"

"İsrail - Filistin Diyaloğu Tarihsel Uzlaşmayı Anlamak İçin" adlı kitap da, biri Polonya'daki antisemit baskılardan kaçıp Filistin'e yerleşmiş bir Yahudi olan Zvi Elpeleg ile İsrail işgali altında bulunan anavatanını terketmek zorunda kalmış bir Filistinli olan İbrahim Souss'un yıllardır aralarında bombalardan ve kurşunlardan başka hiçbir alışveriş yapmamış iki toplumun insanı olarak bir dramı paylaşırken ne denli birbirlerine yakın ve ne denli içtenlikli olunabildiğini gözler önüne seriyor.

Bülent Aras: "Filistin İsrail Barış Süreci Ve Türkiye"

SETAV Vakfı Uzmanı Bülent Aras ise "Filistin İsrail Barış Süreci Ve Türkiye" adlı kitabında 1947–1996 yılları arasında Filistin-İsrail sorununu özetlemiş ve yaratılmaya çalışılan barışı ve düzeni “ele geçirilemeyen bir kelebek” olarak tasvir ediyor. Ortadoğu sorunu, değişen dünya düzeni ve dış politikalardan bahseden yazar, kırk dokuz yıl boyunca öne sürülen çözüm önerilerini özetliyor. Filistin’de ortaya çıkan direnişçi ve özgürlükçü gruplardan da bahseden yazar İsrail ve dünya nezdinde Filistin’in ne duruma geldiğini ya da ne duruma düştüğünü politik çerçevede irdeliyor. Bölgenin ekonomik durumunu da ele alan yazar, özellikle Gazze’nin ekonomik şartları üzerinde durarak, ekonomik refah seviyesinin arttırılması için diğer Ortadoğulu devletlerin ve Türkiye’nin ne yapması gerektiği ne dair başvurduğu kaynaklara kendi görüşlerini de ekleyerek okuyucuya sunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA