• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin tarihinde görülmemiş karşılama olacak
26 Haziran 2013 Çarşamba 18:40

Filistin tarihinde görülmemiş karşılama olacak

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye ziyaretini her an beklediklerini söyledi.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye ziyaretini her an beklediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'ndan gireceğini belirten Haniye, Bu ziyaret Gazze'ye uygulanan ambargoyu da sona erdirecek. Tarihi ziyarete tarihi karşılama yapacağız. Ziyaret Hamas ve el Fetih arasındaki sorunları da bitirebilir" dedi.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyaretin tarihi bir ziyaret olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın ziyaret tarihiyle ilgili bir soruya 'Her an olabilir' cevabını veren Haniye, Erdoğan'ın Gazze'ye Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'ndan gireceğinin ipuçlarını verdi.

O gün kimse evinde olmayacak

Ziyaretin tarihi bir ziyaret olduğunu belirten Haniye "Filistin tarihinde görülmemiş bir karşılama yapacağız" dedi. Haniye şunları söyledi: 'Çok farklı bir karşılama olacak. Bu Filistin halkının bir minnettarlık göstergesi. Mavi Marmara'da şehit düşenler için yapılması gereken bir görev. Filistin tarihinde yaşanmamış bir karşılama olacak. Tahmin ediyorum o gün kimse evinde kalmayacak. Refah'tan Gazze'ye kadar yollar kapanacaktır' dedi.

Erdoğan ihtilafı bitirecek

Haniye, Erdoğan'ın ziyaretinin Hamas ve El Fetih arasında devam eden ihtilaf açısından da tarihi bir önemi olduğunu ve Erdoğan'ın Hamas ve El Fetih'e her zaman uzlaşma çağrısı yaptığını hatırlatarak Erdoğan'ın ziyaretinin birleştirici, uzlaştırıcı bir etkisi olacağını ve bu sorunu bitireceğini söyledi. Ziyaretin güvenlik ve politik ortam açısından huzurlu bir dönemde yaşanacağını belirten Haniye, 'Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyareti, Gazze'ye uygulanan ambargonun sonlandırılması için çok büyük bir girişimdir ve bu girişim başarılı olacak. Şu an kesin bir tarih yok. Ama her an gerçekleşebilir diye bekliyoruz. Sayın Başbakan'a da 'Gazze ziyaretinizi bekliyor' diyorum' şeklinde konuştu.

Erdoğan'a Siyonist politikaları anlattık

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, geçen hafta Halid Meşal ile birlikte Türkiye'ye yaptıkları ziyaretin Türkiye'deki gündemle bir ilgisi olmadığını da söyledi. Haniye, ziyaretin önceden planlandığını belirtirken ziyaret sırasında Türkiye'nin dış politikasına yönelik desteklerini ifade ettiklerini kaydetti. Haniye "Türkiye ile Suriye dahil olmak üzere dış meselelerdeki bütün konularda aynı bakış açısıyla bakıyoruz" dedi. Haniye, Başbakan Erdoğan'a İsrail'in Kudüs'teki Arap kimliğinin yok edilmesine yönelik siyonist politikalarına ilişkin bilgi verdiklerini dile getirdi. Haniye, Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik ve dış politikadaki tutumuyla tüm Arap dünyasına örnek olduğunu da dile getirdi.

Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA