• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin, Osmanlı’nın adaletini arıyor
27 Ağustos 2009 Perşembe 17:39

'Filistin, Osmanlı’nın adaletini arıyor'

Filistinde Türk İzlerini anlatan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, Filistinde yaşayan insanların, Osmanlının sevgisini, hoşgörüsünü ve adaletini aradığını söyledi.
Konya Aydınlar Ocağı’nın Tarihî Sille Konağı’nda, her hafta düzenlenen Salı Sohbeti’nde Filistin’de Türk İzleri’ni anlatan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, Filistin’de yaşayan insanların, Osmanlı’nın sevgisini, hoşgörüsünü ve adaletini aradığını söyledi.
 
Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için önemine temas eden Bekir Şahin,  “Müslümanlar için Mescid-i Aksa’da bulunan Kubbet-üs Sahra, Yahudiler için Ağlama Duvarı, Hırstiyanlar için Doğuş Kilisesi kutsal olup, bu üç din için büyük öneme haiz” dedi.
 
Gökyüzüne en yakın şehir olarak nitelendirilen Kudüs’te; Süleyman, Davut, İshak, Yakup peygamberler dahil 200 peygamberin mezarının burada bulunduğunu, Hz. Yusuf’un kuyusunun orada olduğunu ve bu kutsal topraklara “ayağı değmemiş peygamberin” olmadığını kaydeden Şahin, “Hz. İsa’nın Kıyamet (Kamame) Kilisesi’nde doğduğuna inanılıyor. Ağlama duvarına yakın bir yerde 10 emir tabletlerinin bulunduğu ve saklandığı rivayet ediliyor. Bir diğer rivayete göre de; İsa’nın çarmıha gerildiğinde akan kanlarından bir tas kanın Ahit Sandığı’nda saklandığına inanılıyor” diye konuştu.
 
Şahin, Hz. Ömer’in Kudüs’ü fethettiği zaman Cuma namazını Kıyamet Kilisesi’nin içinde değil, dışında kıldığını ve bu kıldığı yere de Hz. Ömer Mescidinin inşa edildiğini kaydetti.
 
Kudüs’ün Osmanlılar tarafından 1517’de fethedildiğini ve buraya “Lâilahe illâllah İbrahim Halilûllah” kitabesinin asıldığını ifade eden Şahin, bütün dinlerden insanların Filistin’de 400 yıl barış ve huzur içinde yaşadığına dikkat çekti.

Şahin, “Osmanlı, 1917’de Kudüs’ü teslim ederken, kutsal mekânların zarar görmemesi için savaş yapmadan teslim ediyor. Osmanlı, Kudüs’ü ve Filistin’i terkederken ardında çok önemli izler bırakıyor. Mescidler, çeşmeler, mezar taşları, sosyal yapılar hâla dimdik ayakta. Bunan yanında Osmanlı dönemine ait 400 yazma eser ve 1 milyon belge Filistin’de arşivlerde bulunuyor.Ecdadımız oraları terkettiğinden beri Filistin’de kan ve barut kokuları orayı işgal ediyor. İsrailliler tarafından Filistin’’de yaşayan Müslümanları tecrit eden Utanç Duvarı,625 km.’yi bulmuş. Yeşil kimlik taşıyan ve yeşil plakalı otomobiller “sakıncalı” olarak Kudüs’e giremiyorlar” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA