• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin konvoyu Konyaya geldi
26 Mart 2012 Pazartesi 14:58

Filistin konvoyu Konya'ya geldi

''Kudüs'e Küresel Yürüyüş Asya Kafilesi'', Konya'ya geldi.
''Kudüs'e Küresel Yürüyüş Asya Kafilesi'', Konya'ya geldi. 
Mevlana Müzesi önünde karşılanan Asya konvoyu, yaya olarak slogan atıp, bayraklar açarak Hükümet Meydanı'na kadar yürüdü.
Mazlumder Konya Şube Başkanı Derviş Argun, burada yaptığı konuşmada, Filistin topraklarında Siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla 30 Mart tarihinin Filistin'de her yıl ''Toprak Günü'' olarak kutlandığını belirtti.
Filistin halkı için her günün direniş, mücadele ve gasp edilmiş toprakların geri alınması yolunda fedakarlıkta bulunma günü olduğunu ifade eden Argun, siyonist rejimin gayri meşru bir işgal olduğunun vurgulanması açısından Toprak Günü'nün çok ayrı bir anlamının olduğunu söyledi.
35 yıldır süren ''Toprak Günü'' geleneğinin bu yıl farklı bir boyut kazandığını ifade eden Argun, bütün dünyadan insanların işgale karşı Filistin halkının haklı davasına destek için yola çıktıklarını bildirdi 21 Martta Iğdır'dan Türkiye'ye giriş yapan 120 kişilik grubu bugün Konya'da misafir ettiklerini vurgulayan Argun, şunları kaydetti:
    
 ''Asya Konvoyu'nda Filipinler, Endonezya, Malezya, Kazakistan, Azerbaycan, İran, Hindistan, Irak, Bahreyn, Filistin, ABD ve Türkiye'den katılımcılar bulunmaktadır. Mazlumder, Toprak Günü'nü Filistin halkının, toplumsal hafızasına nakşedilmiş kahramanlıklarını anma günlerinden bir gün olarak görmektedir. Bu günde, Filistin halkının, Filistin'de kendisinin ve bütün İslam ümmetinin haklarını savunma konusunda gösterdiği kararlılık, direniş ve fedakarlığı sembolize eden bir mana var. Filistin halkının bu fedakarlığına bir minnet borcu olarak, Mescidi Aksa'nın, Gazze'nin, Filistin'in özgürlük mücadelesine bir katkı olması için Asya Konvoyu'nu önemsiyoruz. Konvoyumuz bugün Konya'dan ayrılıp Mersin'e geçecek.'' Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi ise kutsal mekan Kudüs'ün kurtuluşu için Kudüs'e yapılan küresel yürüyüşün çok önemli olduğuna dikkati çekti.  Bir çok ülkeden Müslümanların Filistin'de süren işgale tepki göstermek amacıyla kilometrelerce uzaklardan Kudüs'e gitmesinin çok anlamlı olduğunu anlatan Selvi, birlik olan Müslümanların kutsal mekanlarının işgaline son vereceğini ifade etti.
Selvi, daha önceki yıllarda güçsüzlükten dolayı İsrail'e karşı seslerini çıkaramadıklarını, bugün ise Mavi Marmara'ların, Asya konvoylarının İsrail'e baş kaldırdığını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA