• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Felaket üzerinden erkeklik tartışması
15 Eylül 2009 Salı 09:17

Felaket üzerinden erkeklik tartışması

AK Parti ve CHP arasında yaşanan siyasi çekişme sel felaketine konu oldu.
Baykal ve İl Başkanı Tekin'in iddialarını yalanlayan AK Parti İstanbul İl Başkanı Babuşçu, "Erkek gibi istifa edin" dedi. Gürsel'den yanıt gecikmedi...

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından siyasette sular durulmak bilmiyor. 11 Eylül'de CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'le başlayan ve önceki günde CHP lideri Deniz Baykal'la devam eden çarpıcı iddialara yanıt AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'dan geldi. İşte felaketi üzerinden yürütülen polemikte yaşanan süreç:

CHP bizzat devreye girdi

Gürsel Tekin, 11 Eylül'de yaptığı açıklamada "Silivri'deki Boğluca deresindeki imarın iptali için mahkemeye başvuranların CHP'li olduğunu ispatlayın istifa edeyim" diyerek sorumluların AK Partili yöneticiler olduğunu söyledi. İddiaya yanıt veren Babuşçu, derede 1997-2007 ve son olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde taşkınların yaşandığını belirterek şunları söyledi:

"İSKİ Genel Müdürlüğü, bilimsel araştırmaları da yapmak suretiyle, Boğluca deresinin kesiti yetersiz olan 500 metrelik kısmını kamulaştırma yaparak planlarda tadilat isteyen görüşünü ifade etti. Plana karşı CHP Silivri İlçe Başkanlığı, planın iptali için bizzat çalışmalar yürüttü. Halen CHP İl Genel Meclis üyesi olan Bahattin Kıroğlu ve Şerif Sözen, diğer davacılarla beraber planın iptali için dava açtı. Gerekçe olarak da derenin tarihi boyunca bir kes dahi taşmadığı, bu derenin hiçbir zaman yeterli su taşımadığı ileri sürülmüştür."

CHP lideri Baykal, bölgede yaptığı incelemenin ardından "Bu felaket değil belediyecilik rezaletidir. TIR parkına ruhsatı hiç kuşku yok ki AKP yönetimi tarafından verilmiştir" dedi. Babuşçu ise, "Basın Ekspres Yolu ve İkitelli güzergâhında yer alan TIR garajlarına ruhsatlar CHP tarafından verilmiştir. O hat üzerinde Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan bir ruhsatlama yoktur" yanıtını verdi.

Sel sırasında mühürlü olmasına rağmen içinde TIR'ların olduğu Osmanlı TIR Garajı’yla ilgili de konuşan Babuşçu, "19 Mart 2009'da garaj mühürlenmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin mühürleme ve faaliyetlerinden men etme dışında fiili bir yaptırımı yoktur" diye konuştu.

Ruhsatı vermedik

Baykal tarafından 'Cihan Kamer'e ait olan OSKA TIR Garajı'na ruhsatın AK Parti yönetimi tarafından verildiği" iddiasına da değinen Babuşçu, "Küçükçekmece Belediyesi ruhsat müracaatını İBB'ye göndermiş. İBB ise dosyayı İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı'na göndermiştir. Ruhsat, İBB tarafından verilmemiştir" dedi.

Erkek gibi sözünüzü tutun

Ellerindeki belgelerin birer kopyasını Gürsel Tekin'e de göndereceğini kaydeden AK Partili Azizi Babuşçu, "Şimdi bu belgeler yayınlandıktan sonra sözünün eri misin, dürüst müsün göreceğiz. Ben Gürsel Tekin'i erkek gibi sözünü tutmaya davet ediyorum. İstifa etmezsen bu halk seni vicdanlarında mahkum edecektir" diye konuştu.

TIR parklarına ilk ruhsatların CHP tarafından verilmesine karşın sonraki dönemlerde bu parklara geçici çalışma belgelerinin verilmeye devam ettiğinin sorulmasına üzerine Babuşçu, "Maalesef ilk ruhsatlandırma işleminden sonra aynı hatalar sürdürülmüştür" diye konuştu.

CHP'nin cenazeler henüz kaldırılmadan açıklamalar yaptığını belirten Babuşçu, "Ne zaman Sayın Baykal İstanbul'a geldi, insani dramı siyasi ranta çevirdi. Çizmeleri giyip siyasi nutuklar atıp, Başbakanımızı, AK Parti’li belediyeleri suçlamaya başladı o zaman işler değişti" dedi.

Benim erkekliğimi sorgulamaya kalkma


CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun partisine ve kendisine yönelik iddialarına anında yanıt verdi. "7 Eylül gecesi sel felaketi oldu, 8 Eylül'de Silivri'deydik. Bir tek beyanımız yoktur. 9 Eylül'de Topbaş ve il başkanı orada yoktur. Bizim açıklamalarımız 10 Eylül'den sonra" diyen Tekin şunları söyledi:

Ölü üzerinden siyaset yapmayız

"Biz ölü üzerinden siyaset yapmayız. Benim erkekliğimi sorgulamaya kalkmasın. Bakın dere ıslahı başka, istimlaklar başka bir şeydir. Burada sadece CHP'li değil, AK Partili seçmenleri de dava açmış olabilirler. Bunlar bireysel davalardır. Kamer TIR Parkı’nda üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Ne diyor, 'Büyükşehir yazı yazmış olmaz demiş.' Nasıl oldu? Özel Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmış. 1.5 yıl önce buradaki vatandaşın başvurusuna, ilçe bölgesi, sanayi bölgesindeki yöneticileri, Büyükşehir olmaz demişse, Bakanlar Kurulu böyle bir karar almışsa, bu Türkiye'de olmuş en büyük felaket..."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA