• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fatih Sultan Mehmet, Selçuk işbirliği
24 Ocak 2014 Cuma 15:57

Fatih Sultan Mehmet, Selçuk işbirliği

Konya ve İstanbul arasındaki akademik bütünleşmeyi sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü arasında bilimsel ve akademik alanlarda işbirliğini geliştirmek, öğrenci ve akademik personel değişimini sağlayarak Konya ve İstanbul arasındaki akademik bütünleşmeyi sağlamak amacıyla protokol imzalandı. 
Yenikapı Mevlevihanesi’nde bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilen işbirliği protokolünün imza törenine Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSM) Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Başbakan Başdanışmanı, BM Medeniyetler İttifakı Girişimi Türkiye Eşgüdüm Başkanı ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Bekir Karlığa, FSM Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk katıldı. İki enstitü arasında imzalanan ve 5 yıl geçerli olacak işbirliği protokolü kapsamında öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri arasında karşılıklı işbirliği ziyaretleri gerçekleştirilecek. İki enstitü arasında öğrenci ve akademik personel değişimi, ortak lisansüstü programların açılması, ilgili alanlarda ortak bilimsel araştırmaların, projelerin ve yayınların yapılması, konferanslar, seminerler, eğitim kursları gibi bilimsel toplantılar düzenlenmesi amaçlanıyor.
Protokol imza töreninde konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, iki enstitü arasındaki işbirliğinin örnek teşkil edeceğini belirterek, her iki kurumun güçlerini birleştirerek yapacağı bilimsel çalışmaların gerek İstanbul ve Konya gerekse ülkemiz adına son derece faydalı olacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Bu protokol inanıyorum ki her iki kurum arasındaki akademik ve bilimsel işbirliğini artıracağı gibi biri Osmanlı payitahtı diğeri de Selçuklu’ya başkentlik yapmış iki güzide şehrimizin akademik anlamda bütünleşmesine de vesilece olacaktır” dedi.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ise imzaladıkları işbirliği protokolünün uzun yıllar devam etmesini planladıklarını ve bu sürecin birbirlerine ve bilim dünyasına olumlu katkılar sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA