• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fastan KTOya çıkarma
08 Nisan 2014 Salı 10:58

Fas'tan KTO'ya çıkarma

Faslı işadamları heyeti Konya Ticaret Odası (KTO)’nı ziyaret etti.

Faslı işadamları heyeti Konya Ticaret Odası (KTO)’nı ziyaret etti. 
Rashidiya Milletvekili El Alaoui El Mehdi, Rashidiya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zaim Abdelaziz ve beraberindeki heyet KTO Başkanı Selçuk Öztürk ile görüştü. 
İslam ülkelerinin birbirleri ile ticaretlerini geliştirmelerinin önemine vurgu yapan Başkan Öztürk, “Müslüman ülkeler toplam ticaretleri içerisinde sadece yüzde 18’lik kısmını kendi aralarında yapmaktadır. Petrol ve doğalgazı çıkarırsak bu oran yüzde 9’a inmektedir. İslam ülkelerinin birbirleri ile ticaretini yetersiz görmekteyiz. ABD, Avrupa Birliği ve Asya-Pasifik bölgesi gelecekte dünya ticaretinin yüzde 72’sini kendi aralarında yapacak. Bu durumda Müslüman ülkelerin birbirileri ile olan ticari ilişkilerini artırmaları bir zorunluluktur. İslam ülkeleri olarak gelecekte ya beraber güçlü olacağız ya da beraber zayıf olacağız. İslam ülkelerinin ihracatında ilk üç ülke arasında Müslüman ülke olmadığı müddetçe gelecekte zayıf olmaya mahkumuz” dedi.
Konya ekonomisi hakkında misafirlere bilgi veren Başkan Öztürk, “Konya son on bir yılda Türkiye ortalamasını üzerinde büyüme kaydeden bir şehirdir. 2001 yılında 100 milyon dolar ihracatı 2014 yılı sonunda 1,5 milyar doların üzerine çıkaracağız. Bu on beş misli artış dünya ölçeğinde bir başarıdır. Bu potansiyel ile on yıl sonra 15 milyar dolar ihracat yapan bir şehir olacağız. Konya ve Fas arasında işbirliğinin artması için Oda olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmekteyiz. Geçtiğimiz yıllarda Fas ticaret heyetini Odamızda misafir ederek Konyalı işadamları ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenlemiştik. Aynı organizasyon kapsamında Fes Ticaret ve Sanayi Odası ile ticari işbirliği anlaşması imzaladık. Ayrıca Fas’ın ticari başkenti Kazablanka’da Konyalı tarım makine imalatçılarının katıldığı B2B organizasyonu düzenledik. İki ülke arasında işbirliğini artırmak için Rashidiya Ticaret ve Sanayi Odası ile her türlü işbirliğine açığız” diye konuştu.
Rashidiya Milletvekili El Alaoui El Mehdi de, “Türkiye sağladığı istikrar ve güven ortamı ile İslam ülkelerine örnek olmaktadır. Fas olarak Türkiye ile ekonomik olarak ilişkilerimizi daha iyi seviyelere getirmek istiyoruz. Türkiye programımızda Konya’yı da görme fırsatımız oldu. Bu tanışma vesilesi ile ileride Konya ile daha fazla işbirliği içerisinde olabileceğimizi gördük” şeklinde konuştu.
Rashidiya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zaim Abdelaziz ise, “Oda olarak Konya Ticaret Odası ile kuracağımız işbirliği ortamında hem iki şehir hem de iki ülke arasında ticari ilişkilere katkı sağlayacağız. Ziyaret vesilesi ile Konya ile ticari işbirliğini geliştirecek adımları atmak istiyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Erdoğan'ın sözleri Alman gazetelerinde manşet oldu
  • İş arayanlara hükümetten müjde! 607 lira...
  • Konya'da 4 eski emniyet mensubuna FETÖ tutuklaması
  • Konya'da dev uyuşturucu operasyonu
  • FETÖ kumpasına Yargıtay engeli

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA