• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Farmville besicilik kredisi talebini patlattı
25 Kasım 2010 Perşembe 10:32

Farmville besicilik kredisi talebini patlattı

Et fiyatları ve uygun besicilik kredisi hayvancılığa ilgiyi artırdı. Yapılan denetimlerde kredi alanların bazıları besiciliği internette oynadıkları Farmvilleden öğrendiğini söyledi.
Et fiyatlarının rekor düzeyde artması besiciliğe olan ilgiyi adetapatlattı. Hayatında, büyük ve küçükbaş hayvanları sadece televizyon vegazetelerde gören birçok girişimci, Ziraat Bankası’ndan besicilikkredisi aldı. Tarım Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde besiciliğebaşlayan değişik mesleklerdeki bazı girişimcilerin, besiciliğiinternette yaygın olarak oynanan ‘Farmville’ oyunundan öğrendikleriniifade etmeleri herkesi şaşkına çevirdi.

‘İNEK ISIRIR MI’ DİYE SORDULAR

Denetimlerde, besicilik kredisi alarak çiftlik kuran bazı girişimcilerinin, ‘inekısırır mı’, ‘ineğin bebeği kaç tane olur’ gibi sorular yöneltmesi,uzmanları şoka uğrattı. Besicilik kredisi alan kişiler arasında, doktor, avukat, öğretmen gibi kişilerin de olduğu belirtilirken, bazıgirişimcilerin ise bugüne kadar hiçbir besicilik faaliyetindebulunmadığı belirlendi. Ziraat Bankası aracılığı ile kullanılankredilerde, çiftlik yapımı ve hayvan alımı gibi kriterler bulunuyor.Ayrıca banka, kredi karşılığında ipotek alıyor. Tüm bunlara rağmen,kredilerde yoğun bir ilgi yaşanıyor. Kredilerin açılması sırasında,girişimciler bazı denetimlerden de geçiriliyor. Bu denetimler sırasında, besiciliğe başlayan bazı girişimcilerin, besicilik faaliyetleriniinternette yaygın ‘Farmville’ oyunundan öğrendikleri kaydedildi.Girişimcilerin, aldıkları hayvanlar için çoban tuttukları, bu nedenleçobanların ücretlerinin de bin 500 liraya kadar yükseldiği kaydedildi.

SIFIR FAİZLİ KREDİYE HÜCUM


Ağustos ayının başından ekim sonuna kadar geçen sürede, iki yıl ödemesiz 7 yılvadeli, toplam 1.3 milyar liralık besicilik kredisi kullandırıldı. Bukredilerin 661 milyon liralık kısmı büyükbaş hayvan besiciliği, 282milyon lirası damızlık süt sığırcılığı, 233 milyon lirası büyükbaşhayvan, 118.8 milyon lirası küçükbaş hayvan yetiştiriciliği içinverildi.

Ziraat’ten 18 bin 774 kişi kredi aldı

Kredi türü Kredi tutarı Yatırımcı

(bin TL) sayısı

Büyükbaş hayvan besiciliği (işletme) 661.941 10.316

Damızlık Süt sığırcılığı (yatırım) 282.842 2.478

Büyükbaş hayvan yetiş.(sığır-manda) (yatırım) 233.800 3.326

Küçükbaş hayvan yetiş. (koyun-keçi) (yatırım) 118.840 2.618

Damızlık etçi sığır yetiş. (yatırım) 11.660 36

Toplam 1.309.083 18.774

Büyük sanayiciler de besiciliğe girdi

Et fiyatlarındaki rekor artışlar, Türkiye’nin önde gelen sanayicikuruluşlarının bu sektörde yatırım yapmalarına yol açtı. Besicilikalanında yeni yatırım yapma kararı alan gruplar arasında, Gürmen Grup,Yırcalı Grup, İnci Grup, Dissa Grup, Aydınlı Grup, Berce Grup, SütcanEntegre ve Orka Grup yer alıyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA