• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fakiri olmayan köy
29 Kasım 2010 Pazartesi 12:09

Fakiri olmayan köy

Çoğunluğu tekstil fabrikasında çalışan, tek bir işsizin bile olmadığı, Konya'nın Derebucak ilçesine bağlı Durak köyünde, her eve ayda en az 2 bin lira giriyor.

Toroslar'ın 1600 rakımlı eteklerine kurulu bulunan, eski adı Kirliolan, Derebucak ilçesine bağlı Durak köyü, Arnavut kaldırımlı sokakları, içinde dolaşan lüks araçları ve emsallerine ancak büyük şehirlerderastlanan villalarıyla dikkat çekiyor.

Durak köyünü diğer dağ köylerinden ayıran en önemli özelliği kişi başına düşen gelirin çok yüksek olması...

Konuklarını, belediye binasını andıran muhtarlık binasındaağırlayan Durak köyü muhtarı Ramazan Ballı, AA muhabirine yaptığıaçıklamada, köy nüfusunun 540 olduğunu, köyün yaklaşık 10 yıldan berigöç vermek bir yana, göç almaya başladığını, tersine göçün köyü daha dacanlandırdığını belirtti.

Köydeki bu tercihe göç hareketliliğinin sırrının hemşehrileri işadamı Ali Akkanat'ın Beyşehir'e kurduğu tekstil fabrikası olduğunu ifade eden Ballı, ''Daha önce sadece İstanbul'da üretim yapan hemşehrimiz Ali Akkanat, Beyşehir ilçe merkezi yakınlarına bir fabrika kurdu. Bufabrikanın işçilerini ise öncelikle kendi köyü olan Durak'tan seçti veköyümüzün adeta kaderi değişti'' dedi.

BİR TEK İŞSİZ YOK

İşçi haline gelen köylülerin, köye yaklaşık 50 kilometreuzaklıktaki fabrikaya günlük servislerle taşındığını anlatan Ballı,şunları kaydetti:

''Köyümüzde bu fabrika ve iş adamı hemşehrimiz Ali Akkanat'ınsayesinde tek bir işsiz bile yok. Sayın Akkanat ayrıca pek çok kişiyiyetiştirdi ve onlarında tekstilci olmasını sağladı. Köyümüzden çıkan veçeşitli kentlerde üretim 30'a yakın da iş adamı var.

Köyümüzde her evlerden en az bir kişi bu fabrikada çalışıyor.Yani şunu söyleyebilirim, köyde, ayda en az 2 bin lira girmeyen ev yok.

Durak'ta tersine göç, çok kuvvetli şekilde yaşanıyor. Örneğin ben bu köyün muhtarıyım, ben bile Manavgat'ta yaşarken, değişen durumüzerine köyüme geri döndüm. İstanbul'da ve yurt dışında yaşan özellikleemeklilerimiz, büyük oranda köyüne dönüyor.''

KÖYLÜ MARKA GİYİYOR

Tekstil fabrikasında dünyaca tanınan markalar için üretimyapıldığını ifade eden Ballı, ''dünya markası bu ürünlerin hatalıüretilmesi halinde satılması yasak olduğu için, fabrika yetkilileri buürünleri çalışanlara dağıtıyor.

Köyün çoğu da çalışan olduğu için köyde genç yaşlı hemen herkesin üzerinde dünya markası tekstil ürünlerini görebilirsiniz'' dedi.

Köyde toplantı salonu, düğün salonu, sağlık ocağı hatta birarazöz ve çöp arabası bile var. Kısa süre içinde yine iş adamlarınınkatkısıyla köye spor salonu inşaatına başlanacak, hazırlıkları devamediyor.

Köyün bir eksiği olması durumunda, sadece köye değil Beyşehir veKonya'ya da büyük eğitim yatırımları yapan iş adamı Ali Akkanat, sorunuhemen halledip eksikliği gideriyor.

İşsizlik olmadığı için köyün kahvehanesini ise daha çok emekliler dolduruyor. Kahvehanenin müdavimlerinden köyün eski muhtarı Hami Okur,köyde işsizliğin olmamasının herkesi sevindirdiğini, krizin bile Durakköyünü teğet geçtiğini söyledi.

BİR KEZ GİYİP ATANLAR BİLE VAR

Köye ayda 80-100 bin lira taze paranın giriş yaptığını, herkesincebinde 500-1000 lira bulunduğunu ifade eden Okur, ''Köye gelenlerin ençok dikkatini çeken şeylerden biri ise köylünün hep markalı ürünlergiymesi... Bu defolu ürünler ihracata gitmiyor, satılması da yasak,köylüye dağıtılıyor.

Herkesin evinde bu ürünlerden onlarca, yüzlerce vardır. Pek çokkişi bu tişörtleri atlet olarak içine giyiyor. Bu dünyaca ünlü markaları bir kez giyip yıkamaya gerek görmeden atan köylülerimiz bile var'' diye konuştu.

Kahvehanede arkadaşlarıyla sohbet edip vakit geçiren emeklilerise köyde işsiz olmadığı için iş yaptırmak istedikleri zaman amelebulamadıklarından yakınıyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA