• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FAİZLERİN İNDİRİLMESİNİ İSTİYORUZ
10 Haziran 2014 Salı 12:30

''FAİZLERİN İNDİRİLMESİNİ İSTİYORUZ''

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin 2014 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,3 oranında büyüme kaydetmesinin küçümsenemeyeceğini, ancak 2023 hedefine ulaşma açısından daha çok büyümesi gerektiğini söyledi. 
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, yönetim kurulu üyesi Metin Sağlam ile birlikte İhlas Haber Ajansı (İHA) Konya Bölge Müdürü Kenan Arvas’ı ziyaretinde 2014 yılı ilk çeyrek büyüme rakamını değerlendirdi. Yüzde 4,3’ün Türkiye’nin büyüme hedefleri açısından büyük bir rakam olduğunu belirten Öztürk, “Dünya’ya, Avrupa ekonomisine baktığımızda yüzde 4,3 büyüme rakamını asla küçük göremeyiz, iyi bir rakam. Ancak Türkiye için yeterli bir rakam değil. Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip, beraberinde de 2023 için koyduğu büyük bir hedef var. Bu hedeflere yetişme açısından yüzde 4,3 büyümeyi yetersiz buluyoruz. Çünkü Türkiye yüzde 4 büyüdüğünde aslında başa baş bir noktaya geliyor. Piyasalar açısından baktığımızda piyasada ticaret yapan bir KOBİ, esnaf bu büyümeyi hissedemez. Avrupa’da Amerika’da olsa yüzde 4’lük büyüme bir rekordur, çok büyük bir büyümedir. Ama Türkiye’nin nüfus yapısından dolayı bu büyümeyi içimizde dengeliyoruz. Yüzde 4’ün üzerine çıktığımız büyüme rakamları piyasalar açısından kalıcı bir etki oluşturuyor. Bir de 2023 hedefine ulaşma açısından bu büyüme yeterli değil. Ancak Türkiye’nin içinden geçtiği siyasi süreci değerlendirdiğimizde ekonominin rayında olduğunu, sağlam bir şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz” dedi.
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, Merkez Bankası’nın (MB) faizleri biran önce makul bir seviyeye indirmesini istediklerini kaydetti. Öztürk, “Faizlerin çok yüksek olduğuna inanıyoruz. Faizler ilk yükseltildiğinde de bu kadar yüksek olmaması gerektiğini söylemiştim. Faizlerin indirilmesini savunuyorum çünkü MB’nin faiz yükseltmesi demek Türkiye’de enflasyonun artması demek. Artan enflasyon bize zarar veriyor. MB’nin faizleri biran önce makul bir seviyeye indirmesini istiyoruz. 16 Haziran’da MB Başkanı odamıza gelecek misafir olacak, işadamlarına herhalde anlatacaktır yüksek faizi, bizde kendi kanaatlerimizi söyleyeceğiz. Oda durumu izah etmeye çalışacaktır” diye konuştu.
Öztürk, Türkiye’nin en modern yeni fuar alanında farklı talepler oluşmaya başladığını, ihtisas fuarları ile değişik sektörlere ev sahipliği yapılacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA