• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Faiz lobisi Geziyi fırsata çevirdi
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:47

Faiz lobisi 'Gezi'yi fırsata çevirdi

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Ünver, Gezi Parkı eylemlerinin yarattığı atmosferden faydalananların faizden nemalananlar olduğunu söyledi.
Ünver, 'Safiyane başlayan toplumsal tepki, faiz cephesinin ekmeğine yağ sürdü ve faizciler krizi fırsata çevirdi. Döviz, faiz ve borsa üçgeninde en fazla olumsuz tepkinin faiz ayağında olması tesadüf olarak değerlendirilemez' diye konuştu.Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, faiz lobisinin fırsatçılığının bedelini ülkenin bütün unsurlarının hissettiğine dikkat çekti. 'Son derece safiyane başlayan toplumsal tepki ve gerginlik, faiz cephesinin ekmeğine yağ sürdü ve faizciler krizi fırsata çevirdi' diyen Ünver, döviz, faiz ve borsa üçgeninde en fazla olumsuz tepkinin faiz ayağında yaşandığı kaydetti.

DEVLET DE ÖZEL SEKTÖR DE OLUMSUZ ETKİLENDİ

Gezi Parkı eylemlerinin piyasalara etkisine ilişkin sorularını yanıtlayan Ünver, geçen hafta borsada sert satışlar görüldüğünü anımsatarak, 'Faiz maliyetinin artması ile borçlanma ihtiyacı olan devlet/özel sektör olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır' dedi. Ünver, faizdeki spekülasyon ve manüplasyonların bedelini ülkedeki bütün unsurların hissettiğinin altını çizdi.

FIRSATÇILAR BOŞ DURMADI

SPYD Başkanı Ünver, geçen hafta faizlerin yüksek oranda değer kazanmasına ilişkin, 'Bu işten faydalananların kim olduğuna baktığımızda ise faiz getirisinden nemalananlar olduğu ortada. Geçmişe baktığımızda Türkiye'deki faizlerin yüksek seviyede olmasından nemalananların, günümüzde cazip getiriler elde edemeğini biliyoruz. Toplumsal gerginliği fırsat bilenlerin elleri boş durmadı.' dedi.

Detayların iyi okunması gerekir

SPYD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, 'Borsa İstanbul (BIST 100) Endeksi'nde aşağı yönlü marj yaklaşık olarak yüzde 20'lere yaklaştı. Netice itibarı ile döviz ayağında olumsuz yönde hareketlenme yüzde 5-6'larda, faiz ayağında yüzde 40'larda ve son olarak BIST'te yüzde 20 civarında oldu.'dedi. Oransal anlamda en büyük marjın sırasıyla faiz ayağında yaşandığını belirten Ünver, BIST ve döviz ayağında olduğunu belirten Ünver, toplumsal gerginliğin faturasının detaylarını kavrayabilmek için bu marjları sebepleri ile beraber iyi okumak gerektiğini vurguladı.

Manüplasyon en kuvvetli ihtimal

Ünver, 'BIST'in halka açık kısmının piyasa değerine baktığımızda 100 milyar dolar gibi rakam karşımıza çıkıyor. İlgili rakamın Gayri Sahi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) yaklaşık yüzde 13-14'ü olduğu, ek olarak hisse senedi stokunun önemli bir kısmının az sayıda yerli/yabancı hesapta demirlemiş olmasını da eklersek, BIST'in ülke ekonomisinin göstergesi olmadığı ortadadır. Eğer ki ülkemizde yaşanan sorundan yabancı yatırımcının tedirgin olduğunu varsayarsak, döviz ayağında yaklaşık yüzde 6 yukarı yönlü hareket olurken faiz ayağında yüzde 40'lık hareket oluyorsa tam bu noktada bir manipülasyon ve spekülasyon olduğu şüpheleri kuvvetlenmektedir' ifadelerini kullandı.Ünver, sözlerini 'Bu oransal artışlar Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği faiz lobisinin varlığını teyit eder niteliktedir. Toplumsal gerilimden ekmek çıkarmaya çalışanların göz ardı etmemesi gereken en önemli husus, Türkiyem mali ve siyasi açıdan eski Türkiye değildir, son derece güçlü ve dimdik ayaktadır, dünyanın yükselen değerleri arasında başı çekmektedir.' diyerek sonlandırdı.eni Şafak, faiz lobisinin, uluslararası televizyon ve gazetelerde pompalanan abartılı gerginlik haberlerinin de etkisiyle spekülasyondan beslendiğini sayfalarına taşıyarak yaşanmakta olan fırsatçılığı gözler önüne sermişti.

Faiz lobisine hizmet ediyorlar

Piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan, zarar görenler olduğu kadar fayda sağlayanların da bulunduğunu yineleyen Ünver, 'Son olarak, yaşanan toplumsal gerginliğin ekonomik boyutu bir kısım, 'oyuncu', 'manipülatör' ya da adını ne koyarsanız koyun, faiz cephesinin amacına ama bilerek ama bilmeyerek hizmet etmiştir. Toplumsal olayların, kar elde etme amacı ile fırsata çevrilmeye çalışılması, Türkiye'nin siyasal istikrarı dahil bütünsel istikrarı açısından da son derece tehlikelidir ve buradaki finansal araç faizdir' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA