• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Facebooka üyemisin, dikkat et!
08 Ekim 2010 Cuma 12:12

Facebook'a üyemisin, dikkat et!

Selçuk üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Ayhan'dan Facebook uyarısı...
Selçuk üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. BünyaminAyhan, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30'unun Facebook veya diğersosyal paylaşım sitelerini kullandığını söyledi. Ayhan, özellikle kentli insanların yalnızlıklarından kurtulmak için bu sosyal paylaşımsitelerine yöneldiğini, bu durumun özel hayatın gizliliğini de ortadankaldırdığına dikkat çekti.

Türkiye'nin 22.6 milyon kullanıcıyla ABD, İngiltere ve Endonezya'dansonra Facebook'ta 4'üncü sıraya yerleştiğini vurgulayan Ayhan, "Maalesef Türk insanı asıl kültüründen uzaklaşmaya başladı." dedi. Son yıllardaartan kentleşme olgusunun da sosyal paylaşım sitelerine ilgiyiartırdığını dile getiren Ayhan, "Önceki yıllarda akrabalar arasındailetişim, telefonla ya da bizzat ziyaret şeklinde gerçekleştiriliyordu.Artık insanlar sosyal paylaşım sitelerinden görüntülü konuşmayı tercihediyor. Bunun da fazlasıyla yapılması işin içinden çıkılmaz bir halalmasına neden olmaktadır." diye konuştu.

İnternetin bilgi alma amacının dışına çıkmaya başladığını belirtenAyhan, olumsuzlukların önüne geçebilmek için yasal düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi. İnsanların günün bir kaç saatini sosyal paylaşımsitelerinde geçirmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Ayhan şunlarıkaydetti:

"Sanal cemaat daha önce de vardı. Şimdilerde artmaya başladı. İnsanlarsosyal paylaşım sitelerine girerken asıl kimliklerini bir kenarabırakarak giriyor. Bu da Türk insanının asıl kimliğinden, kültüründenuzaklaşmasına neden oluyor. Teknolojinin hızla geliştiği modern dünyadakentte yaşamada bireyler yalnız kalmaya mahkum oluyor. Bireylerin eskisi gibi aile akraba ziyaretlerinin imkanlarının azalmaya başlamasıylabirlikte artık internette sosyal paylaşım sitelerinde konuşarak hasretgidermeye çalışıyor. Değerlerin kaybolmaması için gerek aile, gerekseresmi kurumlarca önlem alınması gereklidir."

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ HER ŞEYİN PAYLAŞILMASI DOĞRU DEĞİL

Sosyal paylaşım sitelerinde hemen hemen her şeyin paylaşılmasını doğrubulmadığını ifade eden Ayhan, bu tür ortamların toplumun özel hayatkavramını ortadan kaldırmaya başladığı uyarısında bulundu. Hem siyasalhem toplumsal çözüm yolu bulunması gerektiğini belirten Ayhan şunlarıifade etti: "İnsanların kendilerini tatmin etmek için ve her türlü özelhayatıyla ilgili resim, video paylaşmasını doğru bulmuyorum. Bu Türktoplum yapısındaki mahrem kavramını ortadan kaldırmaktadır."

Sosyal paylaşım sitelerini ziyaret nedenleriyle ilgili araştırmalarabakıldığında boş zaman geçirmek, arkadaşlarıyla konuşmak gibi sonuçlarelde edildiğini aktaran Ayhan, aslında toplum hayatında 'boş zaman'kavramının olmaması gerektiğini vurguladı. Türk toplumundasosyalleşmenin birebir karşılanmaması halinde insanların sosyal paylaşım sitelerine daha çok rağbet göstereceğini vurgulayan Ayhan, Türkiye'detoplumsal anlamda bazı değerlerin yerine oturması gerektiğini sözlerineekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA