• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fabrikalarım değil, sosyal projelerim mutlu ediyor
25 Mayıs 2011 Çarşamba 14:13

Fabrikalarım değil, sosyal projelerim mutlu ediyor

İşadamı Ali Akkanat, Gençlere Başarı Hikayesini Anlattı

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk” konulu söyleşiye hayırsever-işadamı Ali Akkanat konuşmacı olarak katıldı. Beyşehir’e bağlı Durak Köy’ünden başlayan yaşam hikayesini anlatan Akkanat, “Yaşadığım zorluklar bana çok şey öğretti. İş hayatına atıldıktan sonra ilk işim öğrencilere burs vermek oldu. Beyşehir, Seydişehir ve Akşehir’de okullar yaptırdım ve birçok okulun ihtiyaçlarını karşıladım. İnanın ki beni fabrikalarım değil, bu tür sosyal sorumluluk projeleri mutlu ediyor.” dedi.

Söyleşiye Ali Akkanat’ın yanısıra Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, İktisadi  ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Beyşehir İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, öğretim üyeleri, Beyşehir’den gelen  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Söyleşi, Selçuk Üniversitesi’nin tanıtım filmi ile başladı. Dilek Sabancı Konservatuvarı öğrencileri katılımcılara Türk Sanat Müziği dinletisi sundu.

REKTÖR’DEN TEŞEKKÜR
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, açılış konuşmasında işadamı Ali Akkanat ile tanıştığı günü anlatırken, “Karşımda varlıklı, mağrur bir işadamı beklerken, son derece mütevazi, sade ve sıcak bir Anadolu delikanlısı buldum. Üniversite adına isteklerimizi sıraladık. Kısa sürede oluşan karşılıklı güven ile çok güzel işler başardık. Üniversiteme çok şey kazandıran Ali Akkanat’a ülkem, üniversitem ve öğrencilerim adına müteşekkirim. Kendisinin tüm gençlere örnek teşkil edecek çok farklı bir yaşam öyküsü var. Bu öyküden herkesin kendine düşen payı çıkarması gerekir.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını En Çok Seven İşini En İyi Yapandır” sözünü şiar edinen işadamlarından birinin de Ali Akkanat olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Okudan, konuşmasında öğrencilere seslenerek, “Gençler, hedefiniz büyük olsun. Hiç birşey imkansız değil. Çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve çalışarak büyük işler başaran işadamı Ali Akkanat’ı kendinize örnek alın.  Ondan hayata dair öğreneceğiniz çok şey var diye düşünüyorum.” diye konuştu.

AKKANAT’TAN GENÇLERE MESAJ
Daha sonra kürsüye çağırılan Hayırsever - İşadamı Ali Akkanat, gençlere kendilerine güvenmeleri gerektiği mesajını vererek, “Benim gibi çok yoksul bir ailenin çocuğu olabilirsiniz. Ancak artık imkanlar çok değişti. Sizler bizlere göre çok daha şanslısınız. Hiçkimsenin durduramayacağı olanaklara sahipsiniz. Sizler daha özgürsünüz ve hayatta daha başarılı olacağınıza inanıyorum.” dedi.

“SORUMLULUK PROJELERİ BENİ MUTLU EDİYOR”
Maddi imkansızlıklar ve babasının rahatsızlığınedeniyle okuyamadığını anlatan Akkanat, “Yaşadığım zorluklar bana çok şey öğretti. İş hayatına atıldıktan sonra ilk işim öğrencilere burs vermek oldu. Çünkü öğrencilerin maddi imkansızlıkları aşarak kendilerini geliştirmelerini istedim. Beyşehir, Seydişehir ve Akşehir’de okullar yaptırdım ve birçok okulun ihtiyaçlarını karşıladım. İnanın ki beni fabrikalarım değil, bu tür sosyal sorumluluk projeleri mutlu ediyor. Burs verdiğim ve okuyup iyi yerlere gelen her meslekten öğrencileri görünce çok mutlu oluyorum. Onlara önerim de işlerini iyi yapmaları ve yoksul insanlara yardımcı olmalarıdır.” diye konuştu.

Doğup büyüdüğü Beyşehir’i kalkındırmak için yöreye pekçok yatırım yaptığını belirten Akkanat, “Başarılı olmak için yapılan yatırımlara Beyşehir halkının sahip çıkması gerekiyordu. Onlar da bunu en iyi şekilde yaptı. Eğer yöre halkı yatırımlara sahip çıkmasaydı başarılı olamazdım.” dedi.

“SİZİN DEĞİL DÜNYANIN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİ”
İş hayatına atılacak gençlere tavsiyelerde bulunan ve onların sorularını cevaplandıran Akkanat, şunları söyledi:

“İşadamı olmak istiyorsanız ufkunuz geniş olsun. Gelecekte hangi sektörün ön plana çıkacağını hissetmeniz gerekiyor. Ben geleceği turizmde gördüm ve bu alanda yatırım yaptım. Başka alanlarda da yatırımlarım var. Hazmede hazmede büyümeyi sevdim. Ayrıca sizin ne istediğiniz değil, dünyanın ne istediğine bakarak hareket edin. Eğer iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, insanların beklentilerini ve isteklerini araştırın. Ben gelecekte gıda sektörünün ön plana çıkan önemli bir sektör olacağına inanıyorum.”

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, Akkanat’a günün anısına deri üzerine Selçuklu motiflerinin işlendiği tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA