• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ezber bozan araştırma
25 Kasım 2010 Perşembe 10:06

Ezber bozan araştırma

TİKADın Başörtü Araştırması, ezber bozdu. İşte çarpıcı sonuçlarıyla o başörtüsü araştırması...

TİKAD’ın Başörtü Araştırması, ezber bozdu. ‘Toplumda başörtüsü konusunda bir fay hattı olmadığı’ ortaya çıkarken, ezici bir çoğunluğun olaya ‘bireyselözgürlük’ olarak baktığı belirlendi.

Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) ‘Başörtüsü ve Toplumsal Uzlaşma: Başörtüsü Yasağının Kadınların Eğitim ve İş Hayatına Etkisi’ araştırmasındatoplumun ezici bir çoğunluğunun, başörtüsü kullananların bunu siyasalsimge olarak değil inanç gereği kullandığını düşündüğü ortaya çıktı.

Star gazetesinin haberine göre, Prof. Özer Sencar, Prof. İhsan Dağı, Dr.Sıtkı Yıldız ve Dr. Vahap Coşkun imzasını taşıyan araştırma, 20-31 Ekimarasında 26 ilde 3 bin 52 kişi ile yapıldı. Araştırmaya katılanlarınyüzde 85’i başörtülü kadınların inanç gereği başlarını örtüğünüdüşündüğü, sadece yüzde 1’lik bir kesimin başörtüsünü siyasal simgeolarak nitelediği ortaya çıktı.

İSTEYEN ÖRTÜNÜR İSTEMEYEN ÖRTÜNMEZ

Anket yöntemi kullanılarak hazırlanan araştırmada, katılımcıların yüzde78’lik kısmı da örtünüp örtünmeme konusunun kadınların tercihinebırakılmasını savundu. Araştırmacılar “İsteyen örtünür isteyen örtünmez” cevabının yüksekliğini “toplumda başörtüsü konusunda bireysel tercihlere dayalı bir serbesti noktasında yaygın bir uzlaşının olduğu” yönünde değerlendirdi.

• Araştırmanın can alıcı sonuçlarından biri de kamudaki başörtüsüyasağına ilişkin yanıtlar oldu. Katılımcıların yüz de 69’u kamudabaşörtüsü yasağını doğru bulmadığını belirtirken, yüzde 26.5’lik kesimyasağı doğru bulduğunu belirtti.

• Devlet dairelerindeçalışanların isterlerse örtünebileceklerini ifade edenler ise yüzde 75oranında belirlendi. Yüzde 78 de başörtüsünün üniversitede serbestolması görüşünü savundu.

MAHALLE BASKISI YAPILMAZ: YÜZDE 70

• Üniversitelerde yasağın kalkması soncunda başını örtmeyen öğrencilerüzerinde baskı uygulanacağı iddialarının ele alındığı soruya isekatılımcıların yüzde 70’lik kesimi bir baskı oluşmayacağı şeklinde yanıt verdi. 

• Katılımcıların yüzde 92’si işyerlerinde başörtülükadınlardan rahatsızlık duymayacaklarınu belirtirken, yüzde 73’lük biroran da özel işyerlerinde uygulanan yasağın yanlış olduğunukaydetti.

BASKIYLA ÖRTÜNÜYORLAR TEZİ ÇÜRÜDÜ

• TİKAD’ın araştırmasında başörtülü kadınların yüzde 77’si kendikararları ile örtündüklerini belirtirken, kadınların eş ve çevrebaskısıyla örtündükleri görüşünün doğru olmadığının altı çizildi.

• Araştırmacılar, başörtülü kadınların yüzde 96’sının örtündüğü günleregeri dönme imkanları olsa yine de başlarını örteceklerini ifade etti.

• “Başörtüsü mü, meslek mi” sorusuna yüzde 75’i başörtüsü cevabı verildi. 

Birbirlerine önyargı beslemiyorlar! 

• Araştırmada başörtülü kadınların başı açık kadınlara yaklaşımları daele alındı. Buna göre başörtülü kadınların yüzde 98’i başı açıkkadınlarla arkadaşlık yapmakta, yüzde 99’u da başı açık kadınlarlakomşuluk ilişkilerini kurmakta sakınca görmüyor. Araştırmacılarbaşörtülü kadınların başı açık kadınlara yönelik olumsuz bir önyargıbeslemediğinin altını çizerken, başörtülü kadınların yüzde 94’ünün başıaçık arkadaşlarını örtünmeye zorlamak gibi bir niyetleri olmadığınıifade etti. Başı açık kadınların yüzde 76’sı ise başörtülü kadınlarıneğitim alamaması ve yarım bırakmasına üzüldüklerini söylerken, yüzde87’si başörtülü kadınların kariyer sahibi olmasından rahatsızlıkduymayaccağını, yüzde 66’sı çalışmalarının doğru olacağını yüzde 88’i de kendileri gibi eşit vatandaşlar olduğunu ifade etti. 

Kadınlar arasında bir fay hattı yok 

Prof. Dr. Doğu Ergil: Toplumda başı açık kadınlarla başı kapalılar arasındabir fay hattı yok. Bu siyasette var. Siyasiler başörtüsü gibi konularıcephane olarak kullanıyor. Başörtülü kadınların eğitim almasının vedışarıda çalışmalarının laiklik adına engellenmesi, aslında laikliğiengelliyor. 

Bu soruna hak merkezli bakılmalı 

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Oya Işık: Başörtüsüsorunu bu kadar güzel analiz edilemezdi. Başörtüsündeki uzlaşmazemininde hepimize önemli görevler düşüyor. Dini inançlarımız gereğibaşörtü takan kadınlarla başörtüsü takmayan kadınların bu konuya hakmerkezli yaklaşması gerektiğine inanıyorum. Okuma hakkı, çalışma hakkıellerinde alınan başörtülü kadınların Türkiye’ye bir faydası yok mu?

Türkiye için zenginleşme 

Prof. Dr. İhsan Dağı: Başörtülü kadınların evden kente, iş ve toplumsalalanlara gelmesi, varlık göstermesi hem Türkiye için, hem de kadınınözgürleşmesi için bir kazançtır. 

Başı açık kadının başı kapalıkadınla problemi yok, başı kapalının da başı açık olanla. Birbirlerinden kız alabileceklerini, çocuklarını evlendirebileceklerini söylüyorlar’

Laiklik tehlikesi kadının başındaki örtü müdür?

TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut: Cumhuriyet kadınını hak ettiği noktaya taşımakistiyorsak, başörtüsünden dolayı asla ve asla kadınlarımızı eve hapsedip onları ötekileştirmeden toplumda ve iş hayatında varlık göstermelerinisağlamalıyız. Devlet kadrolarına baktığımızda aşırı dindar denenerkeklerin her alanda görev yaptığını görebiliyoruz. Peki Türkiye’ningeleceğini irtica ile laiklik tehlikesi olarak yalnızca ve yalnızcakadının başındaki örtü müdür bu tehlike? 

Bu bir kısıtlama değil rahatlama...

• Başörtülü kadınların yüzde 65’ninin başörtüsünde bir kısıtlama değilrahatlama hissettikleri ifade edilen araştırmada, başörtüsünün eğitimlive üst gelir gruplarıyla memurların toplumsal yaşamında engelleryarattığı vurgulandı.

• Başörtüsü yasağının ise işçi, emekli ve ev hanımlarının sorunu olmaktan ziyade gençlerin, üniversitelilerin,memurların ve üst gelir grubu kadınların sorunu olduğunun altı çizildi.

• Eşlerinin başı açık olan erkeklerin yüzde 86’sı başörtülü kadınlarınkariyerinden rahatsızlık duymayacaklarını yüzde 12.5’i ise rahatsızolacağını söyledi.

• Katılımcıların yüzde 69’u kamu kurumlarındauygulanan başörtüsü yasağını onaylamadığını belirtirken  devletdairelerinde çalışan kadınların başlarını örtmeleri konusundakatılımcıların yüzde 75’i ‘isteyen örtebilmeli’ dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA