• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eylülde Konyada en çok ne konuşuldu?
07 Ekim 2013 Pazartesi 15:07

Eylül'de Konya'da en çok ne konuşuldu?

Konya yerel basınında en fazla söz edilen kişi, kurum ve olayları mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), Eylül ayını kapsayan bir rapor hazırladı.

KONEXPO büyük ilgi gördü…
Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSIAD) tarafından düzenlenen “KONEXPO 2. Sanayi ve Kültür Etkinliği” fuarı, 12-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Feshane’de gerçekleştirildi.  Fuarda, Konya’nın kültür, ticaret ve ekonomisi anlatılırken, Konya Belediyesi’nin standındaki Selçuklu eserlerine ait imitasyonlar ve heykel uygulamaları ilgi topladı.

Türkiye 10. Tarla Bitkileri Kongresi yapıldı
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ve Tarla Bitkileri Birimi Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye 10. Tarla Bitkileri Kongresi” Eylül ayında yerel basında dikkat çeken bir diğer konu oldu. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 750 akademisyen, araştırmacı ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı kongrede, suyu daha az tüketen ve kuraklığa dayanıklı tarla bitki çeşitleri ile ilgili çalışmalar dikkat çekti.

23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu Törenle açıldı…
Karatay Belediyesinin kendi bütçesiyle yaptırdığı 15'inci okul olan 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu’nun törenle hizmete açılması Konya’da konuşulan bir diğer konu oldu. Okulun açılış törenine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Konya Valisi Muammer Erol ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek katıldılar.

Muammer Erol gündemde ilk sırada…
Konya Valisi Muammer Erol, Konya yerel basının en çok konuştuğu isim oldu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin makamında ziyaret etmesi ile gündeme gelen Erol, Konya'da Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarında Yılın Ahisi seçilen Ali Aydemir'in, elini öpmesiyle basında ağırlıkla yerini aldı.

Ayın en çok konuşulan bir diğer ismi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek oldu.  TUBİTAK destekli Türkiye’nin yüksek standartlı ilk Bilim Merkezi inşaatında bazı incelemelerde bulunan Akyürek, toplamda 491 haber ve yazı ile basında konumlandı. Tahir Akyürek ayrıca, Konya'nın çöplerinin döküldüğü Aslım Katı Atık Sahasında 2 yıldır metan gazından elektrik üretimi yapılması ve bu üretim esnasında açığa çıkan ısıyı serada değerlendirerek domates üretimine başlanması ile de Konya basınında yer buldu.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Konya yerel medyasının en çok söz ettiği üçüncü isim oldu. Hançerli’yi sırasıyla, Mustafa Kabakçı (243 haber ve yazı) ve Ahmet Davutoğlu (221 haber ve yazı) takip ettiler.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

 

 
 

No

 

Kişi

 

Adet

 

 

1

 

Muammer Erol

 

658

 

 

2

 

Tahir Akyürek

 

491

 

 

3

 

Mehmet Hançerli

 

247

 

 

4

 

Mustafa Kabakçı

 

243

 

 

5

 

Ahmet Davutoğlu

 

221

 

 

6

 

Uğur İbrahim Altay

 

219

 

 

7

 

Serdar Kalaycı

 

199

 

 

8

 

Ahmet Sorgun

 

191

 

 

9

 

Hakkı Gökbel

 

179

 

 

10

 

Ayşe Türkmenoğlu

 

156

 

 

 

Karatay Belediyesi Konya’da en konuşulan belediye oldu
Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, Eylül ayında Konya yerel gazeteleri en fazla Karatay Belediyesi’nden bahsetti. Toplamda 410 haber ve yazıda yer alan Karatay Belediyesi, eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce okul bahçelerindeki çevre düzenlemesi, temizlik, asfalt,  bank ve sıraların tamirat işlerinin tamamlanması ile gündeme gelirken, ilçede yapılan yeşil alan, park ve ağaçlandırma çalışmaları ile basında adından söz ettirdi.

 

Selçuklu Belediyesi, ay genelinde Konya basınına en çok konu olan yerel yönetimlerden bir diğeri oldu. Belediye, Kızılay Kan Merkezi tarafından yürütülen kan bağış kampanyasında personelinin kan vermesi ile gündeme gelirken, Konya basınına 335 haber ve yazı ile konu oldu.

Konya’nın basında en fazla görünürlük sağlayan diğer yerel yönetimleri ise sırasıyla, Meram Belediyesi,  Akşehir Belediyesi ve Ereğli Belediyesi oldular.

 

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN KONYA BELEDİYELERİ

 

 
 

No

 

Marka

 

Adet

 

 

1

 

Karatay Belediyesi

 

410

 

 

2

 

Selçuklu Belediyesi

 

335

 

 

3

 

Meram Belediyesi

 

320

 

 

4

 

Akşehir Belediyesi

 

196

 

 

5

 

Ereğli Belediyesi

 

145

 

 

6

 

Seydişehir Belediyesi

 

141

 

 

7

 

Beyşehir Belediyesi

 

72

 

 

8

 

Derbent Belediyesi

 

31

 

 

9

 

Kulu Belediyesi

 

26

 

 

10

 

Ilgın Belediyesi

 

20

 

 
 
MTM VERİLERİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:
• Türkiye'nin değişik illerinden gelen çok sayıda fotoğraf tutkunu, Beyşehir ilçesinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.
• 19 Eylül Gaziler Günü, Seydişehir'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
• 3. Üzüm Festivali, Göynükkışlalılar Kültür ve Dayanışma Demeği (GÖKÜYAD) tarafından düzenlendi.
• Türkiye'de traktör sayısının en fazla olduğu Konya'da güvenli traktör kullanımı kampanyası başlatıldı. Kampanyada çiftçilere eğitim semineri verildi.
• Hüyük Belediyesi ve DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin Akdağ bölgesinde yürüttüğü sondaj çalışmalarından yem su kaynağı bulundu.
• Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Konya Perakendeciler Derneği arasında, eğitime tabi tutulacak 250 kişinin istihdam edilmesi için protokol imzalandı.
• Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İtfaiye Eğitim Parkı, İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle açıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA