• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eylemcilerden bir heyet Başbakanala görüşecek
10 Haziran 2013 Pazartesi 21:32

'Eylemcilerden bir heyet Başbakana'la görüşecek'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 6,5 saat sürdü.

Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen toplantıdan sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklama yaptı. Arınç'ın açıklamalarından önemli satır başları:

İstanbul'da yapılan MYK toplantısında daha sonra Adana ve Mersin'de yaptığı konuşmalarda ve daha sonrası Ankara'ya dönüşlerinde büyük kalabalıklara yaptığı konuşmanın içeriğini hepimiz biliyoruz.

Taksim'de gruplar toplanarak sloganla düşüncelerini ifade ediyorlar. Birtakım gruplar çevreye zarar vermektedirler. Bu eylemlerde can kaybı olmuştur, yaralılar olmuştur.

Bütün bunlar etraflıca değerlendirdi. Bu konuda yapılması gerekenleri hükümetimiz tespit etti. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde olmalarını diliyorum. Hükümetimiz işin başındadır, güvenlik güçlerimiz işin bilincinde hareket ediyorlar.

Yasa dışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecektir. İyi niyetle başlayan eylemler konusunda konu çevre duyarlığı ise, insan hakları ise bunları muhataplarımızla tartışmayı isteriz. Sayın Başbakanımız bu işi başlatanların talebi üzerine randevü vermiştir. Bir kısmıyla zannediyorum Çarşamba günü görüşecektir.

İşin mali boyutu önemlidir, bunlara zarar verecek eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğimizi söylemek istiyorum.

Taksim Gezi Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Ben o konuda dışarıda sizlere herhangi bir beyanda bulunmadım. İşin gerçeği Taksim Gezi Platformu randevu istedi ben de verdim. Kendileriyle görüştüm. Taksim, Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum. Bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapabileceğimizi, neyi yapamayacağımızı açıkça ifade ettim.

Yürütme durdurma kararı verildiğine ve 4 tane de ayrı dava olduğuna göre bu karara uyacağımızı bildirdiğimize göre ilgili tüm paydaşlar bu konu üzerinde görüşebilirler. Onlar mutlaka şu olsun bu olmasın noktasındaydılar. Bu konuda bizden bir karar beklemeyin. Bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz ama diğer talepler politik taleplerdir. 'Patrona Halil İsyanı’nda kelle ister gibi şunlar görevden alınsın, gözaltındakiler bırakılsın gibi bir anlayış Ak Parti iktidarında kesinlikle olamaz. Polisimizi öldürenler de bu serbest bırakılacaklar arasında mı?

Türkiye Cumhuriyeti bir kabile, aşiret devleti değil, hukuk devleti. Herkes yaptığının karşılığını görür. Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar yıkarız anlayışı doğru bir anlayış değil. Bunların Taksim’deki duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Bizi arayanlar bu görüşlerin kendi taleplerini yansıtmadığını söyledi. Taksim konusunda duyarlı olmak bizi ziyarete gelenlerle sınırlı değil.

Olayların dış bağlantısı ile ilgili somut deliller var, bir tane de değil. Yargı sürecindeyiz. Olayın iç ve dış boyutları üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Bu olaylar bir merkezden planlanıyormuş gibi ve içeriden de olayları olduğundan daha büyük gösterme noktasında çalışmalar var. Olayın istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir ama gerekenler en kısa sürede yapılacaktır.

İşin mali boyutuna gelince mali piyasalarda ne olduğu konusunda ilgili arkadaşlar Bakanlar Kurulu’na bilgi verildi. Hamdolsun bir olumsuzluk görülmüyor. Biz bu borsayı 2003’de 11.000’den aldık 91.000’e çıkardık. O zaman hiçbir arkadaşımız bunu sormadı. Her zaman borsada iniş çıkışlar olabilir. Bu olaylara bağlı olarak kısmen bir düşme yoktur dersek bu da yanlış olur ama toplam endeks içinde yüzde 3’ü bile bulmuyor. Dışarıda bazı çevreler Türkiye’nin mali açıdan zora düşmesini istedilerse de muvaffak olamadılar. Bu olaylar nedeniyle de olsa yüzde 3'lük bir düşme piyasalara kötü etki etti dememiz için yeterli bir neden sayamayız. Borsada inişler çıkışlar olabilir, düşüş oranı toplamda yüzde 3'ü geçmiyor.

Çarşı Grubu kurucularından olan kardeşimiz burada içki içilmesin dediği için bıçaklanmıştı. Arkadaşımızın taburcu olurken söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Bu yaşananları asıl kimlerin provoke ettiğini göstermektedir. Ben de bir Beşiktaşlı olarak Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir. Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu noktadan sonra biz bu iste yokuz diyerek çekildiklerini ya da çekileceklerini düşünüyorum.

Vali Mutlu bugüne kadar görevini yapmıştır. Emniyet müdürünün belki de valinin bu olaylarda sorumluluğu varsa gerekli soruşturma müfettişlerimiz tarafından sürdürülmektedir. Bunun yerine CHP’li milletvekilinin Adana’da şehit olan komiserimizin ardından attığı tweet sorgulanmalıdır. Yine CHP’li vekil Levent Gök’ün polislerimizin annelerine hakaret eden tweetlerini ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir, bunlar nasıl milletvekili olmuşlardır? Sayın Kılıçdaroğlu’nun bunlara yapmayın diyecek kadar gücü yok mudur? Bu olaylar belki video olarak belki belge olarak kamuoyunun önüne sunulacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA