• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliliğin olmazsa olmazları!
15 Mayıs 2010 Cumartesi 12:32

Evliliğin olmazsa olmazları!

Evlilikte bunlara dikkat edilmeli...
MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Toplantısında Rumi ve Aşkın Terapi Yazarı, Terapist – Psikolog Dr. Faik Özdengül vardı. “Evlilikte Aşk mı, Arkadaşlık mı?” konulu konferansa çok sayıda dinleyici katıldı. 
 
  
MÜSİAD Konya Şubesi Konferans salonunda yapılan ve özellikle eşlerin iştirak ettiği konferansın açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Dr. Lütfi Şimşek yaptı. Şimşek, toplumun temelini ailenin oluşturduğunu belirterek, bir toplumun sağlıklı ve huzurlu olması, her şeyden önce aile yapısının sağlam olmasına bağlıdır dedi. Dr. Lütfi Şimşek, ailenin Allah’ın bize ihsan ettiği en büyük emanet ve nimetlerden birisi olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Din ve dünya hayatı ancak yuva ile güzel ve düzenli hale gelir. Ailenin de temelini eşler oluşturur. Eşler arası uyumlu iletişim, eşler arası anlayış beraberinde mutluluk ve huzur getirir. Aile, fertler arası karşılıklı sevgi, saygı, şefkat ve dayanışma gibi güzel değerler esas alınarak düzenlenirse; o aile uyum içinde, mutlu ve huzurlu olur. Hayatın verdiği haz birlikte yaşanır” dedi.
 
 Dada sonra söz alan Terapist ve Psikolog Dr. Faik Özdengül ise, “İnsan, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir can yoldaşına muhtaçtır. Uyumlu bir eş, kadın için de, erkek için de, mutluluk ve güven kaynağıdır. Bu nedenle eşimizin hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Çünkü bu aile yapısını oluşturur ve hayatın acı-tatlı günleri bu çatı altında birlikte paylaşılır” diye konuştu.
 
 Evliliğin inceliklerini ve mutluluğun sırlarını anlatan Dr. Faik Özdengül, eş seçiminin evliliğin ilk adımı olduğunu kaydederek, “Evlilik eş seçimi ile başlar. Yani yanlış ve doğru burada saptanır. Eş seçerken kişi kendine göre eş seçmeli, ayakkabının biri dar olmamalı ve eşler birbirlerine benzemelidirler. Aksi takdirde diğer ayakkabı da işinize yaramayacaktır. Hiç görülmüş müdür bir ormanda yaşayan aslan ile kurdun eşleştiği? Eş seçerken çok dikkatli olmalı, kendi fiziki, ruhi ve kafa yapımıza göre eşler seçmeliyiz. Birbirlerine özünde pek de benzemeyen çiftler, biraz gayret ederek birbirlerine benzemeye çalışırlarsa bu iş az da olsa hallolmuş olur. Örneğin, aynı damak tadını yakalayabilmek, benzer ilgi alanlarını bulabilmek gibi. Çünkü çiftler arasında ne kadar benzerlik oluşursa o kadar uyum olacaktır” şeklinde konuştu.
 
 Evli ve evlenecek kişilere de evliliklerin daha sağlıklı yürüyebilmesi için tavsiyelerde bulunan Özdengül şunları söyledi: “Birbirinizi sevin, ama sevginin üzerine bağlayıcı anlaşmalar koymayın. Bırakın sevgi yüreklerinizin sahilleri arasında gelgit yapan bir deniz olsun. Birbirinizin kadehini onunla doldurun ama aynı kadehe eğilip içmeyin. Ekmeğinizi bölüşün, ama aynı lokmayı ısırmaya kalkmayın. Hep yan yana olun ama birbirinize fazla sokulmayın. Beraber şarkı söyleyin, dans edin, eğlenin ama ikinizin de birer Yalnız olduğunuzu asla unutmayın.”
 
 Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Dr. Lütfi Şimşek Dr. Faik Özdengül’e teşekkür ederek günün anısına işlemeli bir vazo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA