• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evlere servis demokrasi
17 Mart 2014 Pazartesi 09:02

Evlere servis demokrasi

Kırım'ı Rusya'ya bağlamayı amaçlayan göstermelik referandumu Tatarlar boykot etti. Rus yanlısı yönetim, katılımı arttırmak için evlere sandık taşıdı.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti, dünyanın tepkisine rağmen 'ayrılık' için referanduma gitti. Kırım'ın geleceğini belirleyecek referandumda halka, 'Rusya'ya bağlanmayı razı mısınız?' ve '1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?' soruları yöneltildi. Yarımadanın Rusya Federasyonu'na bağlanması yolunu açacak olan referandum, Kırım'daki Tatarlar tarafından boykot edilirken, oylamaya katılımı artırmak için Rus yanlısı yönetimin evlere sandık servisi yapması dikkat çekti. Kapı kapı dolaşan görevliler, özellikle hasta ya da yaşlı vatandaşların evlerine giderek oy işlemini yerinden yönetti.

KAMERALAR ALTINDA SEÇİM

Diğer taraftan oy kullanma merkezleri de ayrı bir tartışma konusu. Günler öncesinden kameralar yerleştirilen merkezlerde şeffaf seçim sandıklarında açık tutulan pusulalarda hangi oyun verildiğini görmek hiç de zor değil. Öte yandan oylamadan haftalar önce Rus askerleri, kendilerinin hangi ülkeye ait olduğunu gizleyen 'savunma birlikleri' kimliğiyle Kırım'ın dört bir yanında konuşlanırken, ABD ve birçok Avrupa ülkesinin 'uluslararası hukuka aykırı olduğu' gerekçesiyle tanımayacağını açıkladığı referandum sırasında da usulsüzlüklerinin yaşandığı görüldü.

OTOBÜSLE SEÇMEN TAŞINDI

Seçim sandıklarının bulunduğu binalardaki oy verme işlemi sırasında düzensizlik gözlemlenirken, katılımcıların seçim listelerinde olup olmadığına dikkat edilmedi. Bu duruma yönelik ilk tepki ise Kırım Tatar Milli Meclisi Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlayev'den geldi. Smedlayev, özellikle Bahçesaray şehrine otobüslerle seçmenlerin getirildiğini belirterek, şehirdeki katılım oranının yükseltilmeye çalışıldığını belirtti. Kırım Parlamentosu Seçim Komisyonu Başkanı Mihail Malışev'in yaptığı açıklamaya göre, halkın en az yüzde 44'ü sandığa giderek oy kullandı. Başkent Akmescit'te katılımın yüzde 41'e ulaştığı kaydedilirken, bu oranın Aluş'ta yüzde 38,6, Armyansk'ta yüzde 43, Evpatorya'da yüzde 43, kerç'te ise yüzde 64 seviyelerine ulaştığı bildirildi. Resmi sonuçların bugün açıklanması beklenirken Kırım Sosyal ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsünün sandık çıkış anketine göre, katılımcıların yüzde 93'ü Rusya'ya katılma yönünde oy kullandı.

İşgalin gölgesinde seçim

Referandum yapılırken başbakanlık ve parlamento binaları başta olmak üzere başkent Akmescit'teki birçok devlet binasında Rusya bayraklarının asılı olması dikkati çekti. diğer taraftan Ukrayna'nın doğu kenti Harkov'da da Rus yanlısı göstericiler, gösteri yaptıkları meydanda 100 metrelik Rusya bayrağını açtı. Bu arada dün Kırım'ın yanı sıra, özel statülü şehir konumunda bulunan ve Rusya'nın deniz üssünün bulunduğu Sivastopol'de de oy verildi. Nüfusunun büyük çoğunluğu Ruslardan oluşan Sivastopol, Rusya için Karadeniz'deki en stratejik noktalardan biri konumunda bulunuyor.

21 Mart'a kadar ateşkes

Kırım'da oy verme işleminin sürdüğü sırada Ukrayna Savunma Bakanı Ihor Teniukh, Rusya ile 21 Mart'a kadar geçici ateşkes konusunda anlaştıklarını duyurdu. Teniukh, bu süre zarfında Rus askerlerinin Ukrayna askeri tesislerine müdahalede bulunmayacağını, ancak Ukrayna askeri birliklerinin yedek kuvvet ikmali yapacaklarını belirtti.

İlk sonuçlar şaşırtmadı!

Kırım'da nüfusun yüzde 60'ını Ruslar, yüzde 24'ünü Ukraynalılar, yüzde 12'sini de Tatarlar oluşturuyor. Kırım Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nün sandık çıkış anketine göre, katılımcıların yüzde 93'ü Rusya'ya katılma yönünde oyu kullandı. Kimseyi şaşırtmayan sonuçların bugün resmen açıklanması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA