• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evlenemeyenler onları buluyor!
24 Haziran 2009 Çarşamba 18:39

Evlenemeyenler onları buluyor!

Evlenmek isteyipte maddi zorluk çekenler onları buluyor.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Türkiye genelinde temsilcilikler vererek, daha çok kişiye ulaşacak.1996 yılından beri Konya’da faaliyet gösteren ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyen gençlere yardımcı olan vakıf, bundan sonraki dönemlerde de daha çok kişiye ulaşarak, gençlerin yuva kurmasına imkân sağlayacak.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özdemir, ileriki dönemlerde Türkiye geneline temsilcilikler vermeyi düşündüklerini ve böylece hem daha çok kişiye ulaşacaklarını hem de Konya kültürünün tanınmasına katkı sağlayacaklarını söyledi.
 
Özdemir, “İleriki dönemlerde vakfımızı daha da genişleterek ülke geneline temsilcilikler verme hedefimiz var. Bu hedefimize ulaşmak için araştırmalarımıza başladık. Vakfın sorumluluğunu taşıyacak kişilere ulaştıkça temsilci sayımız artacak. Böylece, daha çok kişiye ulaşarak maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyen genç kardeşlerimizin yuva kurmasını sağlayacağız hem de Konya kültürünü Türkiye ve dünyada tanıtılmasına katkı sağlayacağız” dedi.
 
Ekonomik kriz nedeniyle vakfa müracaat sayısının yüzde elli oranında arttığını da söyleyen Mustafa Özdemir, “Ekonomik kriz sivil toplum kuruluşlarını da ciddi şekilde etkiledi. Üye sayısında ve gelirlerde düşüş oldu. Ama biz valiliğin onay verdiği bütün kardeşlerimize yardım ediyoruz. Krizden iş adamlarımız ne kadar etkilense de, söz konusu hayır işi olunca ellerinden geldiğince yardım ediyor. Kriz olsa da bize müracaat eden bütün gençlerimize yardımcı oluyor ve geri çevirmiyoruz. Toplumda adaletin sağlanması adına hayırsever kardeşlerimiz daha gayretli, sivil toplum kuruluşları da daha itinalı çalışmalı. Merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları ortak bir çalışma içine girdiklerinde bu tür hayır işleri de daha verimli hale gelir. Böylece krize de aldırmadan daha çok kardeşimize ulaşırız” diye konuştu.
 
Hayırseverlerin, vakıf olarak 1997 yılında başlattıkları ‘Gönüllü Kayınpederlik’ uygulamasına da destek vermelerini isteyen Özdemir, bu uygulama ile 7 bin genci dünya evine soktuklarını ve 26 Temmuzda da Konya’nın Sarayönü ilçesinde 20 genci evlendireceklerini kaydetti.
 
Konya, Karaman ve Aksaray’da evlenecek gençlere yardımcı olduklarını da belirten Mustafa Özdemir, Türkiye genelinden müracaat geldiğinde de cevap vereceklerini ifade etti.
 
Özdemir, “Vakfımız, evlenmeye karar vermiş olup da maddi imkansızlıklar nedeniyle düğün yapmakta zorlanan çiftlerin düğünlerini organize eder ve ihtiyaç duyduğu eşyayı temin eder. Vakıf olarak amacımız, Türkiye ve dünyada imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen gençlerin mutlu bir yuva kurmalarına imkan sağlamak. Bunun yanında evlilik birliğinin korunması amacıyla bu gençlere aile eğitimi de vermekteyiz. Hedeflerimize ulaşmak için kişi, kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmaktayız. Konya merkez ve otuz bir ilçesinde 174 belde ile 800 köyde imkansızlıklarla boğuşan gençlerimizin evlenmelerine yardımcı olduk. Ayrıca Karaman ve Aksaray’da hizmet vermekteyiz. Evlilik sırf insani bir ihtiyaç olduğu için din, dil, ırk, mezhep ve meşrep farkı gözetmeksizin ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiğimiz herkes vakfımızın hizmet alanına girmektedir. Yardımlarımızı gençlerimizin onurunu incitmeden, kırmadan yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrıca Mustafa Özdemir, gençlerin eski kunduracılar sanayisinde bulunan merkezlerine gelerek veya www.mehir.org adresinden müracaatlarını yapabileceklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA