• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evi 110 metreden küçük olanlar dikkat!
22 Aralık 2013 Pazar 09:25

Evi 110 metreden küçük olanlar dikkat!

Son yıllarda stüdyo ya da tek odalı evlere talep artarken ABD'li uzmanlardan bu tür evlerye yaşayanlara uyarı geldi. Uzmanlar, bu tür minik yaşam alanlarının ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.
Observer'ın haberine göre her ne kadar mikro boyuttaki apartman daireleri New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg tarafından desteklenen bir proje olsa da uzmanlar, boyutları 76 metre ila 112 metre (250 to 370 feet) arası değişen dairelerde yaşamanın sağlık açısından risk arz edebileceğini söylüyorlar.
Konuya ilişkin olarak The Atlantic'e konuşan Boston Mimarlık Üniversitesi'nden (Boston Architectural College) insan sağlığı için tasarım direktörü Dak Kopec, bu mikro boyuttaki apartman dairelerinin 20'li yaşlarındaki meslek sahibi gençler için harika bir imkan olabileceğini fakat bu tür dairelerin, dar yaşam alanlarını bir sorun haline getirebilecek farklı stres unsurlarıyla karşı karşıya olan 30'lu ve 40'lı yaşlardaki insanlar içinse sağlıksız olabileceğini belirtti.
Kopec'in dediğine göre minik yaşam alanları trendi, klostrofobiye, ev içi şiddete ve alkolizme yol açabilir.
Bununla birlikte araştırmacılar, çocukların gelişimleri açısından daha büyük boyutta yaşam alanlarına ihtiyaçları olduklarını düşünüyorlar.
Atlantic'e konuşan Konut Ortamları Araştırma Grubu'nun (Housing Environments Research Group) Direktörü Susan Saegert, daha önceleri kalabalık apartman dairelerinde ve düşük gelirli konutlarda yaşayan çocuklara ilişkin birçok inceleme yaptığına dikkat çekerek, bu tarz yaşam alanlarında yaşayan çocukların bir süre sonra çekingen bir ruh hali benimseyebildiklerini ve ayrıca ders çalışma ve konsantrasyon açısından sorun yaşayabildiklerini belirtti.
Saegert, dar yaşam alanlarının yetişkinlere kıyasla çocukların ruh sağlığına daha kötü etki edebileceğini belirtti.
Mikro boyutlu apartman dairelerinin tehlikelerine ilişkin şüpheler, New York Doğu 27. Sokak'taki "My Micro NY" isimli mikro boyutlu apartman kompleksinin inşasıyla aynı dönemde ortaya konuldu.
Söz konusu mikro boyutlu apartman daireleri, yüksek kiralar ödemekte zorlanan bekar şehir sakinlerine yönelik ucuz bir alternatif olarak düşünüldü. Fakat uzmanların görüşleri dikkate alındığı vakit bu tür dairelerde yaşamayı düşünen kişiler, kararlarını verirken sadece yapacakları para tasarrufunu değil ruh sağlıklarının nasıl etkilenebileceğini de göz önünde bulundurmalılar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA