• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evet Türkiye’ye Yeni Umut Aşıladı
18 Nisan 2017 Salı 11:36

Evet Türkiye’ye Yeni Umut Aşıladı

16 Nisan Referandumunda sandıktan çıkan “Evet” tüm kesimleri memnun etti. Özellikle iş dünyası yeni sistemin Türkiye’nin her alanda önünün açılmasında avantaj sağlayacağı gerekçesiyle adeta bir bayram havası yaşıyor.

“MİLLETİMİZ BÜYÜK TÜRKİYE’NİN TEMELLERİNİ ATMIŞTIR”

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, “Milletimiz demokratik bir olgunluk ve çok yüksek bir katılımla sandığa giderek yeni ve büyük Türkiye’nin temellerini sarsılmaz bir iradeyle atmıştır” ifadelerine yer verildi. Konya iş dünyasını temsil eden Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Borsası Başkanı (KTB) Hüseyin Çevik ve Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü tarafından yapılan ortak açıklamada “Katılımın yüzde 85 gibi çok yüksek oranda olduğu 16 Nisan Referandumunda milletimiz, tercihini güven ve istikrardan yana kullanmıştır. Türkiye’ye karşı algı operasyonu yürüten yurtiçi ve yurtdışındaki tüm şer odaklarına karşı, milletimiz büyük bir demokratik olgunluk göstererek, çok yüksek bir katılımla tercihini ortaya koymuştur. Hiç kuşkusuz bu referandumun kazananı milletimizdir, ekonomimizdir, demokrasimizdir. İnanıyoruz ki, Türkiye yeni dönemde, yeni bir başarı hikâyesi ortaya koyarak, çok güçlü bir ekonomik kalkınma hikâyesi yazacaktır. Demokratik kazanımlarımız arttıkça, ekonomik kazanımlarımız da artacaktır. Geleceğe dönük projeler daha hızlı ve etkin olarak hayata geçecektir. Artık ayağımıza pranga gibi takılan kısır siyasi tartışmalardan kurtulma, ekonomik hedeflerimize odaklanma, Türkiye’yi elbirliğiyle büyütme ve geleceğe birlikte yürüme zamanıdır. Referandum sonucunun ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 “YENİ SİSTEM GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR”

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi sağlayan Anayasa Referandumun sonucunu değerlendirdi. 16 Nisan Pazar gününe kadar herkesin her şeyi söylediğini her türlü yorumu yaptığını ve son sözü Milletin söylediğini vurgulayan Ömer Faruk Okka, “Milletimiz vatandaşlık görevini yerine getirerek sandığa koştu ve geleceğine sahip çıktı. Bu halk oylamasında yenen veya yenilen, kazanan veya kaybeden yoktur. Bu kararın tek kazananı aziz Türk milletimizdir. Bütün baskılara rağmen yeni ve güçlü Türkiye olma yolunda Milletimiz iradesini ortaya koyarak kararını vermiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle ülkemize istikrar gelecek ve büyük Türkiye yolunda ayak bağı olan unsurlar bertaraf edilecektir. Halk oylaması bitmiş ve o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır. Yeni ve güçlü Türkiye için en çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğimizdir. Artık önümüze bakarak ekonomi, en önemli gündem maddelerimizden olmaya devam etmelidir. Yeni sistem, ülkemizin ekonomik gücünü de ateşleyecek ve teşvik edecektir. Kendine güveni artan, gelecek kaygısı olmayan iş dünyası yatırımlarını artıracaktır. İşsizlikten enflasyona, yatırımlardan sosyal adaletin tam olarak sağlanmasına kadar birçok alanda son dönemde ortaya konulan gelişmeler artık yeni bir seviyeye ulaşacaktır.” dedi.

baskan-omer-faruk-okka.jpg

“YENİ DÖNEMDE YENİ KÜRESEL BAŞARI HİKÂYELERİ YAZACAĞIZ”

16 Nisan Halk oylamasında Türkiye’nin geleceğini oyladığının altını çizen OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Artık yeni ve çok daha güçlü bir döneme giriyoruz. Siyasi ve ekonomik istikrarla kalkınan bir Türkiye’yi elbirliğiyle inşa edeceğiz” dedi. Türk milletinin yine çok büyük bir sağduyuyla hareket ederek tercihini istikrarın devamından yana kullandığını ifade eden Kütükcü, “Son 15 yılda tüm zorluklara, teröre, ihanetlere rağmen istikrarlı bir Türkiye’de, devlet-millet el ele vererek neleri başarabileceğimizi tüm dünyaya gösterdik. Üretimimizi, ihracatımızı, istihdamımızı artırdık. Son 15 yılda Türkiye olarak 128 yeni organize sanayi bölgesi kurduk ve bugün sayıları 311’e ulaşan organize sanayi bölgelerimizde 1 milyon 700 binin üzerinde istihdam sağlıyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başlayan yeni dönemde, yeni küresel başarı hikâyeleri yazacağız. Artık milletimiz kesin bir iradeyle hem siyasal hem de ekonomik olarak güçlü, kalkınan bir Türkiye istediğini ortaya koymuştur. Türkiye’nin üreten gücü olan OSB’ler olarak, bu iradeden aldığımız güçle daha fazla üreteceğimizi ifade ediyor, referandum sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“YENİ TÜRKİYE'MİZ HAYIRLI OLSUN”

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, referandum sonucunu değerlendirdi. Başkan Karamercan, "Yeni Türkiye'miz hayırlı olsun. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkemize ve aziz milletimize Cenab-ı Allah'tan Hayırlara Vesile Olmasını diliyorum" dedi. Referandum sonuçlarını değerlendiren KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, "Esnaf teşkilatları olarak bugüne kadar vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve ülkemizdeki istikrarın bozulmaması için her zaman devletimizin yanında olduk, gereken desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz. Çıkan karar milli iradenin almış olduğu bir karardır ve bu karara hepimizin saygı göstermesi gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarlar olarak ülkemizde istikrarın hakim olmasını, barış, huzur ve ekonomimizdeki olumlu gidişatın devam etmesini istiyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde hayatımızı idame ettirmek, geleceğe ve yarınlara da güvenle bakmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE TARİHİ BİR KARAR VERMİŞTİR”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, 17 Nisan 2017 Referandum sonuçlarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin 51,5 oyla geçtiğini ve sonucun hayırlı olmasını temenni eden Başkan Yıldırım, “Milletimiz tarihi bir dönemi daha geride bırakarak ve 17 Nisan referandumunda kendi geleceği için hür iradesiyle kararını sandığa yansıtmıştır. Milletimizin iradesine farklı yöntemlerle ipotek koymaya çalışanlar, siyasi bir yarışta siyaset dışı müdahalelerden medet umanlar, milletimizin ortaya koyduğu iradeden gereken dersleri çıkarmalıdırlar. Türkiye tarihi bir karar vermiştir. Artık koalisyonların olmadığı, devletin daha da nitelik kazandığı bir sisteme geçiş yapıyoruz. İnşallah bu sistemle ülkemiz daha da iyi yerlere gidecektir. Burada kimsenin kaybettiği bir durum yok. Kazanan Türkiye olmuştur. ASKON olarak, bir kez daha, bu zor süreçten alnının akıyla çıkan milletimize, demokrasinin temel unsuru olan seçme ve seçilme hakkının sağlıklı işlemesine vesile olan herkese teşekkür ediyor, Yeni sistemin ülkemize ve Konya’mıza hayırlı olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

KAZANAN “BİZ” OLMUŞTUR

16 Nisan halk oylaması ile birlikte Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını belirten TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz “Bu referandumun aslında bir kaybedeni olmamıştır. Bugün kazanan Anadolu irfanıdır; köklerimize bağlı olan yeni bir medeniyet tasavvurudur, geçmişle bugünü, bugünle geleceği birbirine bağlayacak köprülerdir.” dedi.

16 Nisan’da bir kaybedenin olmadığını ifade eden Abdullah Ecevit Öksüz, “Türkiye demokrasi tarihinde sivillerin yaptığı ilk değişiklik olarak tarihe geçen bu kararın, sistemin işlerlik kazanması ile birlikte herkesin ve her kesimin yararına olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Bu referandumun aslında bir kaybedeni olmamıştır. Bugün kazanan Anadolu irfanıdır; köklerimize bağlı olan yeni bir medeniyet tasavvurudur, geçmişle bugünü, bugünle geleceği birbirine bağlayacak köprülerdir. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü nerede kilitlenen bir nokta varsa, kilidi Anadolu irfanı açmıştır. Ve açmaya da devam edecektir. 15 Temmuz’da olduğu gibi, bugün meydana gelen yeni dönüşümün altında da Anadolu irfanının imzası vardır. İlla bir kaybedenden bahsedecek olursak, bilinmelidir ki kaybeden; ülkemizin güçlü yürüyüşüne engel olmak isteyen terör örgütleri, her türlü vesayetçi anlayış ve bürokratik oligarşi, Türkiye’nin gelişmesini ve kalkınmasını istemeyen Avrupa’nın karanlık orta çağ zihniyeti olmuştur.” dedi

“16 NİSAN BİR MİLAT OLACAKTIR”

Bugün, geçmişte yaşanılan köhnemiş problemleri geride bıraktığımız, yeni Türkiye’nin inşasında süratle yol almamız gereken bir gündür şeklinde konuşan Öksüz, “Büyük Türkiye’yi inşa ve ihya etmenin yolunun da “biz” duygusunu inşa etmekten geçtiği asla unutulmamalıdır. Biz bir olduğumuzda, kenetlendiğimizde, birlikteliğimizi büyüttüğümüzde çözemeyeceğimiz hiçbir problem, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Şüphesiz elde edilen sonuç, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkması ve hatta öncü olma hedefine doğru yürümesinde bir milat niteliğindedir. Referandum sonuçlarının milletimiz için tekrar hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, aziz milletimize ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“İSTİKRAR VE GÜVEN ARTACAK”

Tüm Sanayici ve İşadamlar Derneği (TÜMSİAD) Konya Şube Başkanı Berdan Aktan, ‘Evet’ kararı ile daha güçlü bir Türkiye için ilk adımların atıldığını söyledi. 

Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir ülke olmasını içine sindiremeyenlerin 15 Temmuz darbe girişimi ile milli iradeyi yok etmeye çalışmasına halkın sessiz kalmadığını ve bu girişimi önlediğini hatırlatan Aktan, yıpratma girişiminde bulunmaya devam edenlere gereken cevabın yine milletçe sandıkta verildiğini ifade etti. 16 Nisan Pazar günü sandıktan çıkan ‘Evet’ kararı daha güçlü bir Türkiye için ilk adımlardır. Bu karar ile hantal devlet yapısından kurtulmaya yönelik büyük bir adım atıldı; ülkeyi yönetmek iki dönemle sınırlandırıldı ve ülke idaresinde çift başlılığa son verildi. Sözü ve kararı gerçek sahibi olan milletimiz halk oylaması ile eline aldı. Bundan sonra her türlü müdahaleye karşı ülkemiz daha güçlü olacaktır. Evet kararı ile ülke sorunları karşısında milletin temsilcilerinin elini kolunu bağlayan zincirlerin de kırılacağına inanıyoruz. ‘Evet’ istikrar ve güveni arttıracak, gerek yurt dışında gerekse yurt içinde ekonomik göstergeler açısından olumlu bir seyre yol açacak. İş dünyası olarak beklentimiz yeni anayasa onayını müteakip hükümetimizin bütün gücünü Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve mali politikalarına vermesi yönündedir. Bu kapsamda da kısa vadede olumlu havanın içeride ve dışarıda ekonomik göstergelere yansımasını bekliyoruz.” diye konuştu. 

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA