• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ev taşıma işkencesine son!
21 Mayıs 2009 Perşembe 16:20

Ev taşıma işkencesine son!

Nakliyat firmalarının uyguladığı 'anahtar teslimi' ev taşıma yöntemi, taşınmayı adeta işkence gibi görenleri büyük bir yükten kurtarıyor.
Nakliyat firmalarının uyguladığı 'anahtar teslimi' ev taşıma yöntemi, taşınmayı adeta işkence gibi görenleri büyük bir yükten kurtarıyor. Firmaların verdiği paketleme, mobilyaları sökme, asansör sistemiyle taşıma hizmetlerini en çok bürokrat, doktor, öğretmen ve askerler tercih ediyor.

Her yıl tayini çıkan binlerce memur, öğretmen, asker ve polis taşınmayı en büyük sorun olarak görüyor. Eşyaların kırılmayacak şekilde paketlenmesi, cam malzemelerin korunaklı hale getirilmesi, mobilyaların usulüne uygun sökülüp, monte edilmesi taşınanlar için adeta kabusa dönüşüyor. Birçok eşyanın hatalı paketleme ve taşıma sebebiyle kırılması bazı eşlerin arasını bile açıyor.

Ancak son yıllarda profesyonelleşen taşımacılık firmalarının uyguladığı 'anahtar teslimi' ev taşımacılığı, sık sık tayini çıkan, ev değiştirmek zorunda kalanları büyük bir çileden kurtardı.

Aileler, tüm ayrıntıları içine alan bu yöntem sayesinde el vurmadan ev taşıtıyor. Buna göre, müşteri anahtarını taşıma firma yetkilisine teslim ediyor.

Türkiye'nin neresinde olursa olsun verilen adrese giden firma çalışanları, evdeki eşyaları kırılmayacak şekilde paketliyor. Mobilyaları usulüne göre söken ve çizilmeyecek şekilde naylon malzemeye kaplayan profesyonel işçiler, cam ürünleri de özel kumaşlara sarıyor.

Tüm detayları düşünen firma, bakliyat ürünlerini koymak için saklama kapları bile bulunduruyor. Aileler sadece özel eşyalarını kendileri kolilere yerleştiriyor. Firma aynı zamanda eşyaları kaza veya kırılmalara karşı sigortalatıyor.

Ev taşımanın bedeli ise şehir içinde evlerin bulunduğu katların yüksekliğine göre değişiyor. Şehir dışına taşınacak evlerde ise kilometre hesabı yapılıyor. Ücretler şehir içinde 180 TL'den başlayıp, gidilecek ilin uzaklığına göre 3 bin TL'ye kadar çıkıyor. Hizmete paketlemenin de dahil edilmesi, ücreti artırıyor.

Konya'da faaliyet gösteren İkiel isimli taşımacılık firması da 'anahtar teslimi' yöntemiyle hizmet veriyor. Firma sahibi İbrahim Karaduman, anahtar teslimi ev taşıma hizmetini en çok üst düzey sivil ve askeri bürokratlar ile doktorların tercih ettiğini belirtiyor.

Öğretmen ve polislerin de bu uygulamadan yararlanmaya başladığını anlatan Karaduman, en çok işi, tayinlerin olduğu haziran ve ekim ayları arasında yaptıklarını belirtiyor.

Birkaç yılda bir gerçekleşmesine rağmen birçok insanın ev taşımayı eziyet gibi gördüğünü söyleyen Karaduman, çok riskli ve stresli bir iş yaptıklarını aktarıyor.

Teknolojinin gelişmesi sayesinde işlerinin kolaylaştığı ifade eden Karaduman, asansör sisteminin büyük bir rahatlık getirdiğini anlatıyor.

Önceden işçilerin buzdolabı veya çamaşır makinesini sırtlayıp, 11 kat çıkardığını hatırlatan Karaduman, "Apartman görevlisi çoğu zaman asansörü kullanmamıza izin vermiyordu. İşçiler mecburen eşyaları sırtında çıkarıyordu. Bu durum hem işçileri zorluyordu hem de eşyaların zarar görmesine yol açıyordu. Şimdi asansörü kurup, eşyaları zahmetsiz 12 kat yukarı çıkarabiliyoruz" diyor.

Firma sahibi Karaduman, en önemli sorunlarının yetki belgesi olmayan korsan firmaların fiyatları düşürmesi olduğunu ifade ediyor.

Yetkisiz firmalara ucuza ev taşıtmanın birçok sakıncası bulunduğunu bildiren Karaduman, önemli bir uyarıda bulunuyor: "K3 yetki belgesi olmayan bazı firmalar, müşterisiyle ucuza anlaşıyor. Evden yüklediği eşyaları şehrin çıkışında önceden sözleştiği başka bir kişinin kamyonuna aktarıyor. Birçok eşya bu sırada ya çiziliyor ya da kullanılamaz hale gelebiliyor. Ev sahibi tek araçla taşıttığını sanıyor ama eşyalar eve ulaşıncaya kadar birkaç araç değiştirmiş olabiliyor"

İkiel firmasına evini taşıtan Halil İbrahim Erdemir, uzman firmaların koli hizmeti sayesinde ev taşımanın zahmet olmaktan çıktığını ifade ediyor.

Eşyalarının 12 kattaki yeni evine asansör sistemiyle kısa sürede taşındığını söyleyen Erdemir, taşınmayı az bir zahmetle atlattıklarını kaydediyor. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA