• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Etteki fiyat sorununa çözüm önerisi
19 Temmuz 2010 Pazartesi 11:34

Etteki fiyat sorununa çözüm önerisi

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Parlak, bu yıl, yemin ham maddesi olan hububat üretiminde önemli bir sorun olmamasına rağmen yem fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, ha
Parlak, Türkiye'nin et ve süt üretiminde karşılaştığı sorunların temelinde sağlam bir tarımsal yapının olmamasının yattığını söyledi.
Sattığı üründe elde ettiği gelirle girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçinin para kazanamadığını, bu nedenle ahırındaki hayvanı satmak ya da kesime vermek zorunda kaldığını anlatan Parlak, asıl sorunun, girdi maliyetlerinin çiftçinin kontrolünde olmaması olduğunu vurguladı.
Parlak, bu yıl, yemin ham maddesi olan arpa, buğday, mısır gibi hububat üretiminde önemli bir sorun ya da rekolte kaybı yaşanmamasına rağmen et ve süt üreticisi çiftçinin girdilerinde bir azalma olmadığını belirterek şunları kaydetti:
''Yem fiyatları üreticinin elinde değil, sanayicinin elinde... Hububatta yaşanan fiyat düşüşleri çiftçinin en önemli girdisi olan yem fiyatlarına bir türlü yansımıyor, yem fiyatları ucuzlamıyor. Bir torba büyükbaş hayvan yeminin fiyatı 27-32 lira arasındayken, çiftçi ürettiği sütün litresini 63-65 kuruş aralığında, etin kilosunu ise 15 lira civarında satıyor. Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle ette ve sütte bu fiyatların altında üretici zaten zarar eder. Yani üretici zarar ettiğinden şikayet ederken, tüketici ise eti ve sütün çok pahalı olduğundan yakınıyor. Yem fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçilmeden hayvancılığın sorunları bitmez. Et ve sütte ise taban fiyat uygulamasına geçilmeli.''
Böyle bir ortamda kimsenin ''devlet serbest piyasaya müdahale edemez'' diyemeyeceğini savunan Parlak, ''Devletin piyasada üreticiyi ve tüketiciyi koruyucu kontrol mekanizması kurması modern ekonomilerin bir gereğidir. Üretici ve tüketici 'serbest piyasa' bahanesiyle fırsatçıların eline bırakılamaz. Bu sistemle yem, et ve sütün her türlü alım satımı belirlenecek taban-tavan fiyatlar üzerinden yapılabilir. Taban-tavan fiyat uygulaması ürün kalitesini ve miktarını artıracak, fiyat dalgalanmalarını da önleyecektir'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA