• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et ithalatı başlıyor
01 Mayıs 2010 Cumartesi 08:01

Et ithalatı başlıyor

Türkiye, dünyanın en pahalı etini tüketmeye devam ediyor. Son bir yıl içinde dana etine yüzde 35, koyun etine de yüzde 52 oranında zam geldi.

40 TL'ye yaklaşan et fiyatlarını aşağıya çekmek için hükümetin ithalat yetkisi verdiği Et ve Balık Kurumu (EBK) ilk ihalesini 4 Mayıs'ta yapacak. Kurum, bu ihale ile ilk etapta 16 bin ton canlı sığır ve 7 bin 500 ton et ithalatı gerçekleştirecek. Sığır ithalatının ilk ihalesinde alım Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan gibi ülkelerde yapılacak. EBK'ya canlı hayvan için verilen ithalat izninin Resmi Gazete'de yayımlandığını belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kararın ardından perakende et fiyatlarının 23,7 liradan 19,60 liraya, toptan fiyatların da 17-18 liradan 14,5-15 liraya düştüğünü söyledi. Fiyatların yükselmesinde et spekülatörlerinin etkili olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, "Birileri elde ettikleri kârlarla yetinmiyor." diyerek, bu tarz girişimlerde bulunanları açgözlülük yapmakla suçladı.

'Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı' öncesi basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevaplayan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin hayvancılık alanında çok büyük mesafeler aldığını belirtti. Eker, kendi dönemlerinde işletme sayısının 4 bin adetten 18 bin 500'e ulaştığını ifade etti. Son sayımlara göre işletmelerde 2 milyon 177 bin besi hayvanının bulunduğuna vurgulayan Bakan Eker, bu şartlarda Türkiye'nin et sıkıntısı çekmemesi gerektiğini dile getirdi. Fiyatların artmasında bazı tedarikçilerin etkili olduğunu açıklayan Bakan Eker, "Birileri bu fırsatı daha fazla kullanmak istiyor. Ancak biz 70 milyon tüketicinin hakkını ve hukukunu da korumak zorundayız. Fiyat inmezse biz müdahale etmek zorunda kalırız." diye konuştu. Eker, EBK'nın fiyatların normale dönmesi için bir denge unsuru olacağını kaydetti. Bakan, ayrıca ithalat için ilk etapta uygun şartları taşıyan canlı hayvanların ithal edileceği, bunun ihtiyaçları karşılamaması halinde et ithalatının devam edeceğinin altını çizdi. EBK uzmanlarının milli menfaatler neyi gerektiriyorsa o doğrultuda hareket edeceklerinin altını çizen Bakan, "Bizim temennimiz, buna gerek kalmadan bu işin rayına oturmasıdır." dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da Türk halkına gerçek fiyatlarıyla et yedirmek amacıyla EBK'ya ithalat izninin verildiğini açıkladı. Kuruma 31 Aralık 2010 tarihine kadar ithalat izni verildiğini kaydeden Çağlayan, EBK'nın bu kapsamda 16 bin ton canlı sığır ve 7 bin 500 ton et ithalatıyla yetkilendirildiğini bildirdi.

EN PAHALI ET TÜRKİYE'DE *

Gürcistan 4-5

Ukrayna 5-6

Kazakistan 6-7

Azerbaycan 7

Rusya 10

Hollanda 9-10

Yunanistan 9-10

Bulgaristan 8-10

Makedonya 6,5

Almanya 9-10

Danimarka 12-14

Bosna Hersek 12

Amerika 8-10

Türkiye 15-16

* 1 kilo dana eti. Dolar olarak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA