• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et fiyatlarında yükseliş durdu, fiyatlar oturdu
28 Şubat 2010 Pazar 14:26

Et fiyatlarında yükseliş durdu, fiyatlar oturdu

Et fiyatlarında baş gösteren tırmanışın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığının
Et fiyatlarında baş gösteren tırmanışın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ''Beside yeterli hayvan var'' açıklamasıyla birlikte perakende et fiyatları 22-25 lira arasına oturdu.
     Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yemin ham maddesi olan hububat ve şeker pancarının en çok yetiştirildiği Konya'nın, Türkiye'de besiciliğin de merkezi durumunda olduğunu anımsattı.
     Karabulut, et fiyatlarındaki artışın asıl başlama nedeninin, yıllardır kendilerinin dile getirdikleri ancak çözümlenemeyen ''maliyet artışı'' olduğunu, son yıllarda zarar eden besicinin ahırına besi koyamadığını ve arz miktarında da bir azalma olduğunu vurguladı.
     Et fiyatlarındaki tırmanıştan önce, buzağılıktan yeni çıkmış 9 aylık bir danayı canlı kilogramı 7 liraya besiye çekilmek için üreticiden aldıklarını, şuan besicinin aynı dananın canlı kilogramına 10 lira ödediğini belirten Karabulut, ''Bu fiyat şuan besi için buzağı yetiştiren çiftçiyi de ancak kurtarıyor'' dedi. 
   
        Besiciler olarak, kırmızı et fiyatlarındaki anormal artıştan çok rahatsız olduklarını, çünkü piyasadaki dengenin kendileri için daha önemli olduğunu dile getiren Karabulut, şunları kaydetti:
     ''Türkiye'de besiciliğin merkezi olan Konya'da besici, hayvanını karkas toptan kilogramı 14-15 liradan kesime veriyor. Bu fiyatı ödeyerek eti alan aracı firmalar da Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki perakendecilere belli bir karla satıyor. Ancak şimdi et, özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde 35 lira, hatta üzerine bile çıkan fiyatların çok gerisinde... Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kısa süre önce Konya'da ve Türkiye genelinde besi hayvanlarını tek tek saydırdı. Bu sayım sonucunda ülke genelinde 2 milyondan fazla, şuan besiye alınmış havan olduğu belirlendi. Bakanlık, Türkiye'nin ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayabilecek düzeyde, yaklaşık 600 bin ton ete tekabül eden besi varlığı olduğunu açıkladı. Et fiyatlarında baş gösteren tırmanışla birlikte Bakanlığın ''beside yeterli hayvan var'' açıklamasının ardından kısa süre içinde perakende et fiyatları, 22-25 lira arasına oturdu.''
    
     -''YOKSA BESİCİ BİR DAHA BELİNİ DOĞRULTAMAZ''-
    
     Karabulut, ''bazı spekülatörlerin beklentilerinin aksine'', et ithalatının tümüyle gündemden kalktığını, ithalata gerek duyulmadığının Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından da açıklandığını belirterek, ''Et fiyatı şuan hem üreticiyi hem de tüketiciyi kurtaracak düzeyi indi. Bu fiyatların istikrarlı şekilde devam edeceğini umuyoruz. Yoksa yeni fiyatlardan ahırına genç daha bağlayan besici çok büyük zararlar eder ve bir daha da belini doğrultamaz'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA