• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et fiyatları düştü besiciler kara kara düşünüyor
06 Mayıs 2010 Perşembe 11:48

Et fiyatları düştü besiciler kara kara düşünüyor

Besiciler sıkıntılı...

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, elindeki besi hayvanlarını kesime verip, fiyatın yüksek olduğu dönemde ahırına genç hayvan bağlayan besicilerin şuan büyük zararda olduğunu söyledi.
    

Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, et fiyatındaki artışın aslında tüketici fiyatındaki artış olduğunu sürekli vurgulamalarına karşın, piyasada etin kilosu 40 liraya çıktığı dönemde besicinin 16 liraya karkas et sattığının ısrarla görülmeyip ithalat kararı alındığını iddia etti.
    

Et ithalatının, Türkiye'de et sektörünün, üreticinin yüksek girdi maliyeti ve toptan-perakende arasındaki fiyat uçurumunu çözmek bir yana, sorunları katlanarak büyümesine yol açacağını savunan Karabulut, ''Et ithalatıyla karşılaşacağımız ilk sorun, bir besi dönemi olan önümüzde 6-7 ay içinde Türkiye'de besicilik yapan kişi sayısının önemli oranda azalacağıdır'' dedi.
    

Çünkü, et fiyatlarındaki artışa paralel olarak yeni besiye alınan genç danaların fiyatının da arttığını, tek işi bu olan, işçi çalıştırarak istihdam sağlayan besicinin de ahırını boş bırakmamak için çok yüksek fiyatlardan genç dana bağladığını anlatan Karabulut, şunları kaydetti:''Besicilerin tamamına yakını kendi ahırlarında inek yetiştiremez, besiye alacağı genç erkek danaları süt inekçilerinden satın alır. Besiye gelen hayvanını 16,5 liradan kesime veren besici, yerine hazırlayacağı genç danaların canlı kilogram (baskül) fiyatını 13 liradan aldı. Pek çok besici, kesime verdiği hayvanların yerine çok yüksek fiyatlardan genç dana bağladı. Et ithali açıklamasıyla birlikte şimdi de genç danaların baskül kilogram fiyatı 8 liraya düştü. Elindeki besi hayvanlarını kesime verip, fiyatın yüksek olduğu dönemde ahırına genç dana bağlayan besici, şuan büyük zararda. Besicilerimiz yüksek fiyattan aldıkları bu genç danaları kesime getirinceye kadar kilogram maliyetleri 14,8 liraya çıkacak. Ahırında 100 genç hayvan bulunan üreticinin, fiyatlar böyle düşmeye devam ederse zararı 80 bin lirayı bulur. En küçük işletme sahibi besiciyi 50 bin lira zarar bekliyor. Çünkü randımana gelmiş bir besi hayvanı ortalama400 kilogramkarkas et çıkarır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA