• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et-domates yangını etliekmeği de yaktı
21 Ekim 2010 Perşembe 23:19

Et-domates yangını etliekmeği de yaktı

Et ve domateste yangına dönüşen fiyat artışı, Konya'nın meşhur etliekmeğinin tadını kaçırdı
ZAMLAR İŞLERİ BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ
 
Et ve domates fiyatlarının çok yüksek olması vatandaşların cebini yakarken, lokantacı esnafların ve fırıncıların da işlerini baltalıyor. Et krizinin bir türlü önlenememesi neticesinde yaşanan fahiş fiyat artışı, domateste de güve hastalığı sonucu rekoltenin düşmesi ile fiyatın 8 kat artması Konya mutfağının vazgeçilmezi etliekmeğin tadını kaçırırken, lokantacı esnafın işlerini bitirme noktasına getirdi.

ETLİ EKMEĞİN TADI BOZULDU
 
Fiyat artışından  dolayı işlerin azaldığını vurgulayan etliekmek ustası Mustafa Çolak, “Et ve domatesteki yüksek fiyatlar etliekmeğin maliyetini artırdı. Malzeme daha az kullanıldığı için de etliekmeğin tadı bozuldu. Etliekmek yapımında domatesi artık tadımlık olarak kullanabiliyoruz” diye konuştu. Konya Lokantacılar Odası yetkilileri de, domateste değil, et fiyatlarındaki artışın belirleyici olduğunu ifade etti.

DOMATESSİZ ETLİEKMEK!
 
Lokantacı  Ali Çeçen de, domates fiyatlarındaki artışın tek etliekmekte 75 kuruşluk maliyet artışına neden olduğunu söyledi. Ali Çeçen, “Kalitesi düşük domates dahi 7 TL’den aşağıya düşmüyor. Lokantacı esnafı etliekmekten zarar eder duruma geldi. Böyle giderse ya zorunlu alarak zam yapılacak, ya da etliekmeğe domates koyulmayacak. Lokantacı esnafı domatessiz etliekmek üretmenin yollarını arıyor” dedi.
 
Et krizinin bir türlü önlenememesi neticesinde yaşanan fahiş fiyat artışı, domateste de güve hastalığı sonucu rekoltenin düşmesi ile fiyatın 8 kat artması, Konya mutfağının temel unsuru etliekmeğin tadını kaçırdı.
 
ÖNCE ET, SONRA DOMATES…
 
Et fiyatındaki artış nedeniyle kıymanın kilogram fiyatı yağ oranına ve etin niteliğine göre 20-28 TL arasında satılıyor. Vatandaş, ‘et krizi’ne çözüm ararken, Konya mutfağının vazgeçilmezi etliekmekte ‘domates sıkıntısı’ da yaşanıyor.
 
Güve hastalığı, iklim şartlarının değişmesi neticesinde rekoltenin düşmesi sebebiyle domates, tarihinin en yüksek fiyatına satılıyor. Bir önceki yıla göre fiyatı 8 kat artan domatesin kilosu marketlerde 5-6 TL arasında satılıyor.
 
“ETLİEKMEĞİN İÇİNE DOMATES KOYAMAZ HALE GELDİK”
 
Et ve domates fiyatlarının çok yüksek olması vatandaşların cebini yakarken, lokantacı esnafların ve fırıncıların işlerini baltalıyor. Etliekmek yapımında olmazsa olmaz olan domatesin fiyatının yüksek olması, etliekmekte domates kullanımını düşürdü. Et ve domates fiyatındaki artış, etliekmekte de fiyatın yükselmesine yol açtı. Et ve domates fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı işlerin az olmasına neden olduğunu vurgulayan Çağrı Etliekmek İşletme Müdürü Arif Çağrı, etliekmeğin içine domates koyamaz olduklarını söyledi.
 
Domatesin az konmasından dolayı etliekmeğin tadının bozulduğunu dile getiren etliekmek ustası Mustafa Çolak da, “Domates fiyatları yükselmeden önce etliekmeğin içine günlük 30-35 kilo domates kullanıyorduk. Artık bu 10 kilo domates kullanabiliyoruz. Bu da etliekmeğin tadını bozuyor. Müşteriler bu durumdan şikayetçiler ama yapacak bir şey yok. Vatandaş etliekmeğin için kendi evde hazırlayıp yapılması için bize gönderdiği malzemede dahi domates çok az. Tadımlık olarak konuyor. Dönerlerde ve etliekmeğin yanında verdiğimiz salatalıklarda domates hiç kullanmıyoruz. Domatesi eskisi gibi kullanmaya kalksak hiç kar elde edemeyiz” dedi.
 
DOMATES ETLİEKMEĞİN MALİYETİNİ ARTIRDI
 
Çeçen Lokanta sahiplerinden Ali Çeçen, domates fiyatlarındaki artışın tek etliekmekte 75 kuruşluk maliyet artışına neden olduğunu söyledi. Domatesteki aşırı fiyat artışlarının etliekmek fiyatlarına yansımadığını belirten Ali Çeçen, “Kalitesi düşük domates dahi 7 TL’den aşağıya düşmüyor. Lokantacı esnafı etliekmekten zarar eder duruma geldi. Böyle giderse ya zorunlu alarak zam yapılacak ya da etliekmeğe domates koyulmayacak. Lokantacı esnafı domatessiz etliekmek üretmenin yollarını arıyor” dedi.
 
Konya Lokantacılar Odası yetkilileri de, domatesteki fiyat artışının geçici olduğunu, düşüşün başladığını belirtti. Domateste değil, et fiyatlarındaki artışın belirleyici olduğun kaydeden yetkililer, “Etliekmekte maliyeti etkileyen ana unsur kullanılan et. Et fiyatlarındaki düşüş hem bizi, hem de vatandaşları rahatlatacaktır” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA