• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et Balıkın ihale iptali tüketiciyi sevindirecek
08 Mayıs 2010 Cumartesi 10:29

Et Balık'ın ihale iptali tüketiciyi sevindirecek

Kırmızı etteki spekülasyonu durdurmak amacıyla Et ve Balık Kurumunun (EBK) düzenlediği ilk ihalenin iptali tüketiciyi sevindirecek. Yeni düzenlenecek ihalede indirilen vergi oranları geçerli olacak..
Bu sayede etin tüketiciye yansıyan fiyatı ilk ihaleye göre yaklaşık 3 lira birden ucuzlayacak. Yeni ihalede süre kısıtı da genişleyeceği için yarışan firma sayısı artacak, fiyatlar daha da düşecek.

İLK İHALEDE VERGİ YÜKSEK

Bakanlar Kurulu geçen hafta aldığı kararla kırmızı et ve canlı hayvan ithalatındaki vergiyi yüzde 225’ten yüzde 10-25’e çekmişti. Bu kararname, AB’ye tanınan toplam 23 bin ton et ithalat kotasındaki canlı kasaplık sığır için yüzde 67.5; kırmızı et için de yüzde 30-43 olan vergi oranlarını da düşürmüş oldu.

Ancak EBK’nın, bu kararnameden hemen önce AB üyesi ülkelerden ithalat yapmak için ihale düzenlediği için ilk ihalede indirimden yararlanılamadığı ifade ediliyor.

Dolayısıyla canlı sığır için verilen 5,1 TL’lik teklifte yüzde 67.5’lik vergi oranının hesap edildiği, bunun da diğer maliyetlerle birlikte nihai karkas fiyatı 13 TL düzeyine yükselttiği belirtiliyor.

VERGİ 57.5 PUAN DÜŞTÜ

Yetkililer, EBK’nın bundan sonra düzenleyeceği yeni ihalelerde ise kararname ile düşürülen yeni vergi oranlarının geçerli olacağını belirttiler.

Buna göre Türkiye’ye AB üyesi ülkelerden getirilecek canlı hayvanlar için ilk ihaleye göre 57.5 puan daha az vergi eklenecek.

Yeni ihalede de ilk ihaledeki fiyatlar gündeme gelse dahi, oluşacak karkas et fiyatının 3 TL daha ucuzlayarak 10 TL civarına gerileyeceği hesap ediliyor.

Yeni ihaleye daha fazla firmanın girmesi yönünde süre kolaylığı getirileceği de düşünüldüğünde fiyatın daha da düşeceği belirtiliyor.

NEDEN AB ÜLKELERİ?

Türkiye, AB’ye tanıdığı kotaya rağmen 14 yıldır AB ülkelerinden hastalık gerekçesiyle et ithalatı yapmıyordu. Ancak yeni kararname ile et ithalatının önünün açılması “hastalık” gerekçesini ortadan kaldırmış oldu.

Türkiye’nin ithalatın tümünü AB dışındaki ülkelerden yapması halinde AB’nin Türkiye’ye başka konularda zorluk çıkarabileceği, bu nedenle ithalatın bir bölümünün AB ülkelerinden yapılmasına karar verildiği belirtildi.

İzin verin Arjantin’den 2.7 liraya et getirelim

ETBİR üyesi ve Etçii firmasının Başkanı Emin Arslan, Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) et ithalatının ‘’altından kalkamayacağını’’ savundu.

 Arslan, EBK ihalelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının et üreticisini umutsuzluğa sürüklediğini, canlı hayvan ve et ithalatını özel sektörün yapması gerektiğini, ithalatın gerçekleşmesiyle sektörün canlanacağını öne sürdü. Arslan, şu görüşleri savundu:

“EBK et ithalatının altından kalkamaz. Önümüzdeki günlerde özel sektör firmalarının da devreye gireceği bir süreç yaşanacak. Bize izin verilsin Almanya’ya gidip eti 6 liraya Türkiye’ye getirelim. Arjantin’den biz bu eti 2,7 liraya getirebiliriz.

Biz 10 yıldır bunun hesabını yapıyoruz. Et ithalatındaki yasakçı ve dışa kapalı zihniyet gelinen aşamada iflas etmiş durumda” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA