• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşrefpaşalılardaki hoca Gülen mi?
06 Mart 2010 Cumartesi 14:39

Eşrefpaşalılar'daki hoca Gülen mi?

Yeni tartışma: Eşrefpaşalılar'daki hoca Fethullah Gülen mi?

İzmir'in ünlü kabadayı semtinde bir imamın kısa hayat öyküsünü anlatan 'Eşrefpaşalılar' filmindeki ana karakterin Fethullah Gülen olduğu iddia ediliyor

 

GALASINA ERDOĞAN DA KATILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da eşi Emine Erdoğan ile birlikte galasına katılıp destek verdiği Ankara Sanat Evi'nin (ANSE) "Eşrefpaşalılar" adlı oyunundan uyarlanan Eşrefpaşalılar filmi dün vizyona girdi. Tiyatro olarak sahnelendiği dönemde 400 bin kişiyi aşkın izleyici toplayan filmdeki hoca karakterinin 1966-71 yılları arasında Eşrefpaşa'da vaizlik görevi yapan Fethullah Gülen'in hayatından kesitler olduğu iddia ediliyor.

 

GÜLEN İMASI

Eşrefpaşalılar filminde İzmir Eşrefpaşa'dan gelip İstanbul'a yerleşmiş iki dosttan biri olan kabadayı Tayyar (Hüseyin Soysalan) ile kahve işletmecisi Davut'un aynı kadını sevmesiyle karışan olaylar örgüsüne ve bocalamalara mahallenin metruk camisine gelen bir Hocanın çözüm bulması ve olayların seyrini değiştirmesi anlatılıyor. Düzeyli romantizm olarak lanse edilen bu filmdeki 'Hoca' karakteri için ise sinema eleştirmenleri Fethullah Gülen olduğu imasında bulunuluyor. Film, Kültür Bakanlığı'ndan da büyük destek gördü. 1 milyon dolarlık bütçe kullanılarak tamamlanan film ülke genelinde 113 kopya ile gösterime girdi.

İşte sinema eleştirmenlerinin yorumları:

Alper Turgut (Cumhuriyet):

 

 

 

CEMAAT SİNEMASI MI

"Eşrefpaşalılar, dine sıkı sıkı sarılırsan hayat çok daha güzel olur gibi bir misyoner söyleme takılan ve bildik Yeşilçam formülünü baz alıp eski tip sinema anlayışıyla kotarılmaya çabalanan kötü ötesi bir film. Akıllara takılan soru ise şu; yeni nesil bir cemaat sineması mı doğuyor? Rivayet odur ki; Eşrefpaşalılar, Fethullah Gülen'in İzmir'de hocalık yaptığı dönemi anlatıyormuş. Kaldı ki; film gösterime girmeden satılan biletler ve yapıma destek atan sponsorlar, kuşkusuz bu iddiayı doğrular nitelikte. "

 

Uğur Vardan: (Radikal)
 
BUYRUN İSLAM'IN "GÜLEN" YÜZÜNE

"Eşrefpaşalılar, sinemamızın erken döneminde 'ideal kurtarıcı' olarak çizilen 'öğretmen'in yerine 'imam'ı ikâme eden bir yapım. Hayatın, sistemin zorluklarından dolayı 'illegal' yollarla kazanılmaya çalışıldığı bir ortama gelen cami imamı, bu sosyal dengesizliklere katkı yapmaya, herkesi doğru yola çağırmaya çabalıyor. Bir 'tevatür'e göre de, anlatılan kişi Fethullah Gülen, özellikle de 1966-71 yıllarını kapsayan İzmir'deki vaizlik dönemi. "

 

Yusuf Bülbül (Zaman)
 
AŞK DAHA BASKIN

Bir mahallenin yıllardır kapalı olan, hatta hırsızların depo olarak kullandığı camisine bir hoca tayin olsa, az çok neyle karşılaşacağını tahmin edersiniz. Hoca, cami, mahalle gibi kavramlara bakıp filmin didaktik ögelerle yüklü olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat filmde 'aşk'ın yer yer ana hikâyeden daha baskın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Erol Bilem: (SİYAD)
 
GÜLEN Mİ BİLMİYORUM

"Filmi beğendiğimi söyleyemem. Bir mahalle de camiye hocanın gelmesiyle yaşananları anlatıyor. Üstelik filmde gösterilen cami de kırık, dökük harabe gibi iken imamın azmiyle değişiyor. Fettullah Gülen'in hayatını bilmem ama onun da hayatı camiye gidip gelmeleriyle bu şeklini almıştır."

 

Dün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan da filmi köşesine taşıdı: Bir cemaat filmi Eşrefpaşalılar

 

FİLMİN GÖNDERMESİ: Eşrefpaşa, kabadayılarıyla ünlü bir İzmir semtidir. Günün birinde Eşrefpaşa'ya bir hoca atanır. Hoca, Eşrefpaşa kabadayılarının hidayetine vesile olur. Fethullah Gülen'in bir zamanlar İzmir'de vaiz olduğunu anımsarsak, öykünün göndermesini daha iyi anlayabiliriz.

 

HEDEF ÜÇ MİLYON: Zaman Gazetesi'nin tirajını imece usulüyle en tepeye çıkaran cemaat dayanışması, şimdi de bu filme el atmış durumda. Bugün vizyona giren filmin üç milyon seyirciye ulaşması için kampanya başlatıldı. Dava şuuruyla alınan biletler işe yaradı. İlk hafta biletleri şimdiden tükenmiş durumda.

 

BAŞROLDE ALBAYRAK: Filmin başrol oyuncusu Sinan Albayrak, iyi bir oyuncu... Sinan, Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak'ın kardeşi...

 

FİLMİN SLOGANI: Eşrefpaşa kabadayıları, kulak kesmekle meşhurdu... Kabadayılıktan şakirtliğe geçiş şu sloganla anlatılıyor: “Kulak kesiyorlardı/Kulak kesildiler”.

 

DUMANLI ETKİSİ: Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın sinemaya olan ilgisi biliniyor. Muhafazakâr kesimin sinema alanında varlık göstermesini isteyen Dumanlı'nın bu filme katkısı olup olmadığı bilinmiyor.

 

KÜFÜRSÜZ KOMEDİ: Film biraz da Şahan'lar, Cem'ler, Ata'lar usulü komediye de alternatif olma iddiasında. Film şöyle tanıtılıyor: Küfürsüz Komedi.

 

"EŞREFPAŞALILAR"

Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz'un yaptığı, senaryosunu Burak Tarık'ınyazdığı, yapımcılığını M. Yusuf Kulaksız'ın yaptığı filmde, Sinan TayminAlbayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soyaslan, Sermin Hürmeriç, DenizÖzpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztürk, Fırat Paşayiğit ve Vural Arısoy rol alıyor.Bu arada 4 hafta süren filmin çekimlerinde, Balat, Eyüp'teki ZalMahmutpaşa Külliyesi, Aksaray'ın gece kulüpleri, Bağdat Caddesi ve Cankurtaran'daki metruk binalar kullanıldı ve 512 yardımcı oyuncu yer aldı.

 

GÜLEN İÇİN EŞREFPAŞA ÖNEMLİ

Filmin en önemli özelliği ise senaryosunun Fethullah Gülen’in bir imam ve vaiz olarak İzmir’de yaşadığı gerçek olaylardan ‘esinlenilerek’ yazılmış olması. Gülen’in hayatında Eşrefpaşalı’ların önemli bir yeri olduğu biliniyor. 2007 yılında Eşrefpaşalı Zafer Adalıoğlu vefat ettiğinde Gülen taziye mesajı yayımlamıştı

 

 

YORUMLAR
haybiden değil harbiden
huzeyfe sarac
baba film harika seyredin seyrettirin.Pişman olursunuz.
78.161.148.188
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA