• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşrefoğlu Camisi UNESCO Kültür Mirası Alan Yönetimi Toplantısı
10 Eylül 2015 Perşembe 11:43

Eşrefoğlu Camisi UNESCO Kültür Mirası Alan Yönetimi Toplantısı

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Beyşehir ilçesindeki tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye dahil olabilmesi için çalışma yürüten Eşrefoğlu Camisi UNESCO Kültür Mirası Alan Yönetimi, aylık istişare toplantısında bir araya geldi.

Beyşehir Belediyesi Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantıda, tarihi mekanın kültür mirası kalıcı listesine alınabilmesi için izlenecek yol haritası ve icraat planı ele alındı. Toplantıda, alan yönetiminin önceki istişare toplantılarının genel bir değerlendirilmesi de yapıldı.

Eflatunpınar Anıtı'nın da kalıcı listeye alınabilmesi için ayrı bir alan yönetimi oluşturulması ile ilgili değerlendirmelerin yer aldığı toplantıda, SİT alanı olan İçerişehir Mahallesi'ndeki tarihi yapı ve eserlerin restorasyon çalışmalarında son durum değerlendirildi. Tarihi sur duvarlarının yerinin tesbit edilmesi konusunun da gündeme geldiği toplantıda, İpek Yolu kervansaraylarının tarihi öneminin araştırılması, el sanatları ile ilgili envanter çalışması yapılması, Beyşehir Gölü Milli Parkı'nın ekoloji ve turizm bakımından araştırılması konuları ele alındı.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Eşrefoğlu Camisi Alan Yönetimi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir, yaptığı konuşmada, Eşrefoğlu Camisi'ni ziyaret eden UNESCO heyetinin kendilerinden istediklerini aktararak, "Heyet, bu coğrafyanın ve tarihi mekanın özellikle dünya kamuoyuna çok güzel fotoğraflarla tanıtılmasını istedi. Başlangıçta İngilizce olarak mekanın tanıtımının yapılması lazım. Bu da yetmez. Bu yörede buna benzer başka camiler var mı, bulup tanıtmamız gerekiyor" diye konuştu.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da 2015-2016 UNESCO toplantısının Türkiye’de olacağını vurgulayarak, bu toplantıya Eşrefoğlu Camisi’nin de dahil edilebilmesini arzu ettiklerini belirtti. Özaltun, Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye dahil edilebilmesi konusunda Beyşehir Belediyesi olarak yürütülen çalışmalara her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA