• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnafımız rahatlayacak
07 Ocak 2011 Cuma 16:07

'Esnafımız rahatlayacak'

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ocak ayı sonuna kadar çıkacak olan yasayla esnafların rahatlayacağını belirterek, bankalara da uyarı bulundu...
Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ocak ayı sonuna kadar çıkacak olan yasayla esnafların rahatlayacağını belirterek, bankalara da uyarı bulundu. Çağlayan, "Bankaların borçlarını ödeyen esnafı kara tahtadan silmesi gerekiyor" dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Bekir Duvarcı'yı ziyaret ederek oda başkanları ve esnaflarla görüştü. Esnafın gerçek şekilde sorunlarının ele alındığı bir hükümet olduklarını vurgulayan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Esnafımıza verilen toplam kredi hacmi 4 milyar liraya yaklaştı. Bugün artık milyona yakın esnafımız devletin vermiş olduğu bu imkanlardan anasının ak sütü gibi faydalanıyor. 2002 yılında Halk Bankası'ndan aldığı kredi faizleri yüzde 49'lardaydı, bugün bu rakam yüzde 5'e düştü. Başbakanımız kriz bizi teğet geçecek dediğinde bazı kişiler anlamamıştı. Vermiş olduğumuz desteklerle küresel krizi en hafif şekilde atlatan ve en çabuk çıkıp, büyüme şampiyonu olan bir ülke olduk. Başbakanımızın dediği ortaya çıktı. Kredi notu artan ve iki kere arka arkaya kredi notu yükselten tek ülkeyiz. Türkiye'nin şuanda borçlanma faizi yüzde 6.84' e düşmüştür. 2001 krizinin olduğu gün Türkiye'nin borçlanma faizi yüzde 7 bin 500' e çıkmıştır. Günlük 400, 500 faizlerin olduğu günlerden geldik. Artık enflasyon sıkıntısı yok. Bakın artık medyada enflasyon haberleri en hafif şekilde yer alıyor" dedi.
 
"YENİDEN YAPILANDARMA KANUNU OCAK BİTMEDEN ÇIKACAK"
Esnafın beklediği yeniden yapılandırma kanunu ile ilgili bilgi veren Bakan Çağlayan, "2009'da yaşanan küresel krizle beraber bazı borçlarını ödeyemeyenler için bir yapılandırma gündeme geldi. İnşallah pırıl pırıl bir sayfa açıyoruz. Biz esnafımızın geçmişle boğuşmayıp önüne bakmasını istiyoruz. Bu çerçevede yeniden yapılandırma kanunuyla ilgili plan bütçe alt komisyonda görüşmeler tamamlandı, üst komisyonda dün 83 madde görüşüldü ve görüşmeler devam ediyor. İnşallah 20'sinden sonra meclise gelecek ve Ocak ayı bitmeden yeniden yapılandırma kanunu çıkıp, uygulamaya geçecek. Siz de borçlarınızı belirli bir vade ve süre içerisinde ödeyerek sicilinizi temizleyeceksiniz" şeklinde konuştu.
 
BANKALARA KARA TAHTA UYARISI
Serbest piyasada bankalara sicil temizleme ile ilgili bir zorlamanın olamayacağını anlatan Bakan Çağlayan, "Ama bu iş içinde bankaların vicdanı af çıkarması lazım. Bir firma, bir şahıs herhangi bir şekilde zamanında ödeyemediği sonra ödediği çek ve senediyle ilgili kara tahtadan silinmesi ve sicilinin temizlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu sicili temizlemeyenlerin kendi sicilini kontrol etmesini tavsiye ederim. Banka sektörü esnaf ve sanatkarmızın yanında olması lazım. Merkez Bankası için bu kuralı koyduk. Bankalarımızın bir kısmının bunu yapmadığını görüyor, duyuyor ve uyarıyorum. Onları da kendilerinin aynı duruma düşmüş gibi düşünerek gereğini yapmaya davet ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Bekir Duvarcı ise, esnafın hükümetin çalışmalarından memnun kaldığını belirterek, "Yeni çıkacak yasayla esnafımız rahatlayacak. Hükümetimizin bizim için olumlu çalışmalar yaptığını biliyor ve takip ediyoruz" dedi.
 
BAKANIN ATATÜRK İMZALI SAATİ
Konuşmasının ardından Bakan Çağlayan'a, Başkan Bekir Duvarcı el dokuması bir kilim hediye etti. Bakan Çağlayan'ın kolundaki K. Atatürk yazılı saat ise dikkatlerden kaçmadı. Saatten, Atatürk'ün doğum tarihini çağrıştırması için 18'i kadın, 81'i erkek olmak üzere sadece 99 tane üretildiği öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA