• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf Şeb-i Arusa kilitlendi
29 Kasım 2010 Pazartesi 10:56

Esnaf Şeb-i Arus'a kilitlendi

Mevlana Müzesi çevresinde faaliyet gösteren esnaf, 10 gün sürecek Vuslat Törenlerinden umutlu
Konya'da bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hz.Mevlana'nın 737. Vuslat Yıldönümü törenleri öncesi esnaf hazırlıklarınıtamamladı. Esnaflar, bu yılki törenlerden oldukça umutlu olduklarınıdile getirdi.

Mevlana Müzesi civarında lokanta işletmeciliğiyapan Ahmet Yıldız, bu yılki törenlerde en az 20 bin insana hizmetvermeyi planladıklarını belirterek, "Bu yılki törenlerden oldukçaumutluyuz. Gerek yerli, gerekse yabancı turistlerin bu yılki törenleredaha fazla itibar göstereceğine ve katılacağına inanıyoruz. Geçen yıl12-15 bin kişiye hizmet vermiştik. Bu yıl bu rakamın 20 bini geçmesinibekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı tamamladık. Yerlituristler için Konya'mızın meşhur tandır kebabı ile etli ekmeğinisunacağız. Yabancı konuklar ise daha çok sebze ve salata ağırlıklıbeslenmeyi sevdiği için onlara uygun menüler de hazırladık" dedi.
 


Antika halı, kilim ve eşya alım satımı yapan Recep Topal ise, bu yıldüzenlenecek törenlere geçen yıllara göre daha fazla ilgi olmasınıumduklarını ifade ederek, "Geçen yıl özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştık. Bu yıl bu ilginin daha faza olacağınıumuyoruz. Bu konuda her türlü önlemimizi ve hazırlığımızı yaptık. Gerekel dokuması, gerek makine dokuması, gerekse tarihi halı, kilim veeşyalarımızda bol ve değişik renk kombinasyonlarıyla konukların ilgisini çekeceğimize inanıyorum.

Yerli turistler daha çok makine halısınıtercih ediyor, çünkü el dokuması halıların renklerinin mobilyalarınauymadığını düşünüyorlar. Yabancı konuklar ise özellikle el dokuması vetarihi olan halı ve kilimlere ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Mevlana Müzesi civarında hediyelik eşya dükkanı işleten Hasan Yılmaz,Vuslat törenlerinin kendileri için harman zamanı gibi olduğunu dilegetirerek, "Nasıl çiftçi için yıl içinde harman zamanı neyse, bizim için de Vuslat törenleri o. Yani yıl içinde en çok satış yaptığımız dönem.Bu nedenle bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için her türlühazırlığımızı yaptık. Özellikle Hz. Mevlana'yı, semayı ve Konya'yıanlatan hediyelik eşyalara ağırlık verdik. Turistler en çok bu eşyalarailgi gösteriyor.

Şekerlemelere ise daha çok yerli turistler ilgigösteriyor. Bu nedenle biblo, saat, tablo ve gümüş eşyalara daha çokağırlık vermeyi uygun bulduk. Ayrıca Hz. Mevlana'yı ve Konya'yı anlatanCD'ler ile ney ve ilahi CD'leri de ilgi görüyor" diye konuştu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA