• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf artık küresel pazarda rekabet edecek
15 Nisan 2010 Perşembe 13:07

Esnaf artık küresel pazarda rekabet edecek

Esnafa Yönelik Strateji Paketinin ayrıntılarını Adalet ve Kalkınma Partisi Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı yorumladı.
Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde 7 ana başlık altında açıklanan ve 30 tedbiri içeren Yeni Esnaf Stratejisi Paketi hakkında bir değerlendirmede bulunarak, bu paketin önemli bir destek olduğunu söyledi.
 
20 Milyona yakın vatandaşın merakla beklediği “Yeni Esnaf Stratejisi Paketi” geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Esnafa “Yönelik Strateji Paketi”nin ayrıntılarını ise Adalet ve Kalkınma Partisi Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı yorumladı. “Bu eylem planı ile Türkiye'de esnaf ve sanatkâra küresel pazarlarda da rekabet gücü kazandırmayı amaçlanmaktadır” diyen Mustafa Kabakçı, esnaf ve sanatkârlara kullandırılan yüzde 50 faiz desteğine devam edileceğini ve uygun şartların devamının Ak Parti iktidarı ile sağlanacağına dikkat çekti. Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getirildiğini hatırlatan Kabakçı; “Esnaf ve sanatkârların Avrupa Birliği programından yararlanması için 14 milyon avroluk kaynak kullanılacaktır” dedi.
 
Global ekonomik krizi Türkiye’nin son derece hazırlıklı şekilde karşıladığına vurgu yapan Kabakçı, AK Parti hükümeti olarak krizin sinyallerini aldıkları ilk andan itibaren dağılan piyasaları genişletecek, iç talebi canlandıracak ve reel sektörün krizden güçlenerek çıkmasını sağlayacak adımlar attıklarını söyledi.
 
Yeni Esnaf Stratejisi Paketi’nin bugüne kadar esnafla ilgili yapılan ilk ve en kapsamlı çalışma olduğunu aktaran Mustafa Kabakçı, bu belge ile esnaf ve sanatkârların gelecek perspektifini oluşturmak için temel hedef, öncelik ve tedbirlerin belirlendiğini kaydetti.
 
Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı; “7 ana başlık altında belirlenen 30 tedbirin hangi kurumlar tarafından hangi takvimde hayata geçirileceğini bir programa bağladık. Bu stratejik eylem planı, Türkiye'de esnaf ve sanatkârlara küresel pazarlarda da rekabet gücü kazandırmayı amaçlıyor. Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkârlara kullandırılan yüzde 50 faiz desteğine devam edeceğiz ve uygun şartların devamını sağlayacağız. KOSGEB desteklerinden etkin bir şekilde yararlanmaları amacıyla esnaf ve sanatkârlarımızı öncelikli hale getireceğiz.  Yeni destek projelerimiz, nokta atışı olacak” şeklinde konuştu.
 
Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için vergiden muaf esnaf belgesi uygulamasından da bahseden Kabakçı, gelir vergisi kanunu tasarısında basit usulden gerçek usule geçen esnaf ve sanatkârın şartlar oluştuğunda basit usulde vergilendirilmelerini sağlayacak düzenlemelere de yer vermeyi planladıklarını belirtti.
 
Yeni Esnaf Strateji Paketi’nin uygulamaya geçmesi ile Konya’da ki esnafın durumunun düzeleceğinin de altını çizen Mustafa Kabakçı; “Ekonomik, sosyal, kültürel hayata ve istihdama sağladığı katkıyı dikkate aldığımızda esnaf ve sanatkâr kesime yönelik önlemlerin alınması, kaçınılmazdır. Ak Parti Hükümeti de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da esnafın yanında olmaya devam edecektir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA