• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşler en çok bu nedenle boşanıyor
24 Şubat 2010 Çarşamba 13:06

Eşler en çok bu nedenle boşanıyor

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı İlim Heyeti üyesi Prof. Dr. Ali Acar,ailenin yeterli gelire sahip olmamasının,fiziksel sosyal ve psikolojik açıdan sorunlar doğurduğunu belirtti.

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı İlim Heyeti üyesi ve Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar, ailenin yeterli gelire sahip olmamasının, aile fertleri üzerinde fiziksel sosyal ve psikolojik açıdan sorunlar doğurduğunu belirtti.
    

Prof. Dr. Acar, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, ailenin toplumun çekirdeği, mikro yansıması olduğunu, ekonomik yapının bozulması sonucunda aile yapısının da olumsuz etkilendiğini ifade etti.
    

Geliri yeterli olmayan ya da işsiz aile fertlerinin ailelerine karşı sorumluluklarını yerine getirememenin çaresizliğini yaşadığını dile getiren Acar, ''Ailenin yeterli gelire sahip olmaması aile fertleri üzerinde fiziksel sosyal ve psikolojik açıdan sorunlar doğurmaktadır. Geçim endişeleri nedeniyle gençler evliliğe soğuk bakmaktadır. Ailenin ekonomik yapısında meydana gelen bir çöküş, ailenin işlevini de olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucunda da aile bozulmaya ve dağılmaya başlar'' dedi.
    

Vakıf olarak Ankara, İstanbul ve Konya'da 5 bin 650 kişiye anket uyguladıklarını ve evlenme-boşanma istatistiklerini değerlendirdiklerini söyleyen Acar, boşanmanın en önemli sebeplerinden birinin de ekonomik geçim sıkıntısı olduğunu vurguladı.
    

Acar, yaptıkları araştırmada ekonomik sıkıntılara bağlı olarak, şiddetli geçimsizlik yaşanan ailelerin dağıldığını belirterek, ''Geçim darlığı çeken insanlar, aile bireylerine yönelik saldırgan ve öfkeli bir tutum sergilemektedir. Bu nedenle toplumun temel yapısı olan ailede eşler arasında gerilimler ve iletişimsizlik çoğalmaktadır. Borçlar nedeniyle intihar olaylarında da artış gözlenmektedir. İşsizlerin durumu daha da zor. İş arayanlar da artık kendilerine olan güveni yitirerek, çaresiz kaldıkları için meşru olmayan yollara sapmaktadır'' diye konuştu.
    

Acar, yaptıkları araştırmada, halkın yaklaşık yüzde 60'ının gelirleri yetmediği için borçlanarak geçinmeye çalıştığını ifade ederek, son yıllarda lira üzerinden borç veren olmadığı için insanların bankalara borçlandığını söyledi.
    

Araştırmada satın alma güçlerinin zayıflaması sonucu geçim sıkıntısı çekenlerin oranının yüzde 93 olarak çıktığını anlatan Acar, şunları kaydetti: ''Bunlardan geçimlerinden memnun olmayanların oranı ise yüzde 56,7, az memnun olanların oranı iz-se yüzde 35,7'dir geçimlerinden memnun olanların oranı ise yüzde 6,7 olarak tespit edilmiştir. Ekonomik yapının sağlam olması, sosyal ve siyasi yapıdaki istikrara bağlıdır. Yabancılar ekonomik istikrardan çok siyasi istikrar üzerinde duruyor. Bunun sebebi ise ekonomik değişimin daha çok siyasi istikrara bağlı olmasıdır. En büyük istikrar halkın beklentilerine cevap verebilmektir. Aile yapımızın güçlü olması için geçinebilir düzeyde gelirin devlet tarafından sağlanması gerekir.''
    

Acar, aile kurumunun çıkar ilişkisi olarak değil paylaşım olarak görülmesi gerektiğine dikkati çekerek, eşlerin birbirlerine destek olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA