• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşler bu konulara dikkat etsin!
10 Mart 2010 Çarşamba 13:50

Eşler bu konulara dikkat etsin!

Ailelerde diyalog eksikliği ve maneviyattan uzaklaşma ciddi problemlere yol açıyor.
Ailelerde diyalog eksikliği ve maneviyattan uzaklaşma ciddi problemlere yol açıyor.  Mehir Vakfı İlim Heyeti Üyesi Ali Öğe Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı basın toplantısı ile günümüzde ailelerdeki değerlerin yitirilmesine dikkat çekti.
 
Ailedeki problemlerin ortaya çıkış sebepleri ve çözüm yolları konusunda önemli tespitler yapan, Öge, “Maneviyattan uzaklaşma ailelerde sorunlar oluşturuyor. Maneviyattan kastımız, manevi değerler olan aşk, sevgi, hoşgörü ve tahammül etme gibi davranış çeşitleridir. Ailenin harcı olan bu değerler kesinlikle korunmalı, zarar görmesine mahal verilmemelidir. Şu çok iyi bilinmedir ki, aileyi var eden bu değerler olduğu gibi, aileyi yıpratacak ve hatta ailenin yok olmasına da yine bu değerlerin kaybı yol açacaktır. Ailelerde diyalog eksikliği de önemli bir sorundur. Diyalog kişiler arasında en kuvvetli bağdır. Aile için de bu geçerlidir. Eşler kesinlikle diyalog içinde olmalı ve diyaloglarının kesintiye uğramasına veya ortadan kalkmasına müsaade etmemelidirler. Çocuklarımıza ayıracağımız konuşma vakitleri olmalıdır. Diyalogu ortadan kaldıracak veya sekteye uğratacak durumlardan sakınılmalıdır” dedi.
 
Eşlerin birbirine karşı davranışlarında da çok dikkatli davranmalarına vurgu yapan Ali Öge, aile değerinin muhafaza edilmesinin, aileyi yücelteceğini belirtti.
 
Öge, “Yıllarca arkadaşlık yaptığınız kimseyle ayrılığa düşebilirsiniz, yine çok sevdiğiz işyeri ile anlaşamayabilir ve o ortamdan ayrılabilirsiniz. Ama aile böyle değildir. Çünkü siz ailenizi kurarken belli bir müddet için bu aileyi oluşturmadınız. Siz bu ailevi beraberliği, ömür boyu sürdürmek için oluşturdunuz. Bu sebeple dışarıya gösterdiğiniz önemin daha fazlasını ailenize karşı göstermek sizin en önemli görevinizdir. Aile hiçbir şeye feda edilemez” diye konuştu.
 
Eşlerin kıskançlık duygusunu terbiye etmesi gerektiğinin altını çizen Ali Öge, eşleri sanal birlikteliklerden ve yüz kızartıcı yalana sebebiyet veren chat ilişkilerinden uzak durmaları konusunda uyardı.
 
Konuşmasında kadın hakları konusuna da değinen Öge, “Bir yandan kadın hakları diyen bir yandan da kendini, kendi gibi olmayan kadına karşı konumlandıran, kadınlara özgürlük diyen ama özgürlüğü algılama biçimi farklı olan kişiler var. Kadınlar karşısında yasakçı olmak hakları, hürriyetleri ve özgürlükleri hiçe saymak asla bu günle ve bu anlayışla bağdaşmaz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA