• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski ve yeni MTTBliler Konyada buluştu
11 Nisan 2011 Pazartesi 15:27

Eski ve yeni MTTB'liler Konya'da buluştu

Bir asıra yaklaşan bir tarihe sahip olan Milli Türk Talebe Birliğinin eski ve yeni gönüldaşları Konyada hasret giderdi. MTTBnin dünü ve bugününün anlatıldığı toplantıda, aynı toplantının

Bir asıra yaklaşan bir tarihe sahip olan Milli Türk Talebe Birliği’nin eski ve yeni gönüldaşları Konya’da hasret giderdi. MTTB’nin dünü ve bugününün anlatıldığı toplantıda, aynı toplantının İstanbul’da da gerçekleştirilmesi istendi

Konya MTTB’liler Platformu tarafından düzenlenen Geçmişten Geleceğe MTTB Konferansı geçtiğimiz Cumartesi günü Konya’da yapıldı.

Milli Türk Talebe Birliği’nde çeşitli görevlerde bulunmuş isimlerin ve akademisyenlerin katıldığı üç ayrı oturumda, kuruluşundan başlayarak, kapatıldığı 12 Eylül 1980’e kadar MTTB’nin geçirdiği değişiklikler ve bu teşkilatın özellikle de 1965’ten sonraki dönemde ülkemiz gençliği açısından taşıdığı önem üzerinde duruldu.

Alaeddin Keykubat Nikah Salonu’nda sabah saatlerinde açılış konuşmalarıyla başlayan ve  gece yarısına yakın saatlere kadar devam eden programa Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, AKP Konya Milletvekilleri Hüsnü Tuna, Sami Güçlü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Hayra Hizmet Vakfı Başkanı Hasan Hüseyin Varol, M.T.T.B’nin eski yöneticileri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Açılışta konuşan Konya Milletvekili ve eski Tarım Bakanı Sami Güçlü, “Önemli olanın sokakların değil gönüllerin fethi olduğuna inanmış olan MTTB’nin 20. Yüzyılın en önemli diriliş hareketlerinden birisi” olduğunu vurgularken,  Konya eski MTTB Başkanlarından Orhan Gündüz ve Ayhan Ersöz, kuruluşun kendileri ve gençlik açısından önemine işaret ettiler. 47. Dönem MTTB Genel Başkanı Rasim Cinisli de, 1916’da kurulan MTTB’nin asıl anlamını1965’ten sonra bulduğunu söyledi.

12 Eylül öncesi son Genel Başkan olan Vehbi Ecevit ve 2006’da yeniden faaliyete başlayan yeni MTTB’nin Genel Başkanı İsmail Karayel ve kendisi de eski bir MTTB’li olan Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek de açılışta konuşan isimler arasındaydı.

Öğleden sonra başlayan ve Doç. Dr. Yusuf Tekin’in yönettiği ‘Karşı ve yan pencerelerden MTTB’ konulu ikinci oturumda ise Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne ve Dr. Murat Yılmaz, kuruluşun dışarıdan nasıl göründüğü hakkında bazı değerlendirmelerde bulundular.

Konya Ticaret Odası Salonu’nda düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışının ardından akşam saatlerinde başlayan ve eski MTTB’lilerden Gazeteci Ekrem Kızıltaş’ın moderatörlüğünü yaptığı üçüncü ve son oturumun başlığı ise ‘MTTB’liler MTTB’yi anlatıyor’du.

Eski Genel Başkanlardan Vehbi Ecevit, Yazar  Mustafa Miyasoğlu, MTTB eski İcra Konseyi Başkanlarından Kenan Yabanigül, MTTB Sinema Kulübü eski Başkanlarından Yönetmen Mesut Uçakan ve Konya eski başkanlarından Orhan Gündüz’ün hatıra ve  değerlendirmelerinin yer aldığı oturumla biten program sonunda Vehbi Ecevit, benzer bir programın İstanbul’da da yapılması için davette bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA