• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski mescid restore edilecek
17 Aralık 2012 Pazartesi 14:57

Eski mescid restore edilecek

Adana'nın Kozan ilçesinde, Hz. Mevlana'nın ibadet ettiği rivayet edilen ve günümüzde ev olarak kullanılan eski mescidin restore edileceği bildirildi.
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, ilim tahsili için çıktığı Şam yolculuğu sırasında ibadet ettiği rivayet edilen, şimdiki Taş Mahallesinde bulunan ve ev olarak kullanılan mescit ile 40 keşişle kaldığı anlatılan bir evin deposu olarak kullanılan mağarada inceleme yaptı.
Kozan Kalesi'nin doğusunda bulunan mescit ve mağaraya ilişkin bilgilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırılan Hz. Mevlana'nın hayatını anlatan Ahmet Eflaki'nin Menakıbu'l Arifin (Ariflerin Menkıbeleri) adlı eserinde yer verildiğini anlatan Özgan, ilçenin inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.
Özgan, bu potansiyeli harekete geçirmek ve manevi değerlere sahip çıkmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Bu çalışma kapsamında, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 739. vuslat yıl dönümünde, Hz. Mevlana'nın ibadet ettiği mescit ve mağaranın da içinde bulunduğu alanı paket bir projeyle turizme kazandırmayı amaçlıyoruz'' dedi.
Kaynaklara göre, Mevlana'nın ilim tahsili için çıktığı Şam yolculuğu sırasında eski adı Sis olan Kozan'a uğradığının bilindiğini söyleyen Özgan, şunları kaydetti:
''Hz. Mevlana bu mescitte ibadet ediyor, mağarada rahip ve keşişlerle buluşuyor ve birlikte kalıyor. Bu sırada Hz. Mevlana'nın telkinleri ile keşişler Müslüman oluyor. Burası, bu açıdan önemli bir mekan. Bu konu kaynaklarda yer alıyor. Belediye olarak birkaç yıldır da bu konu üzerinde çalışıyorduk. Bu mağara ve etrafında çevre düzenlemesi yapmayı düşünüyoruz. Yine buraya yakın bir yerdeki, şuan ev olarak kullanılan tarihi mescidi de kamulaştırıp restore ederek aslına uygun hale getireceğiz. Sıvayla kapatılmış kitabesini de ortaya çıkaracağız.''
Çalışmayı, Kozan'daki tarihi Hoşkadem Camisi'nin din görevlisi ve tarih araştırmacısı Abdurrahman Yılmaz tarafından yapılan araştırma ve belgeleme çalışmasına dayanarak başlattıklarını dile getiren Özgan, bu kapsamda, Hz. Mevlana'nın geldiği yolun adını da Mevlana Caddesi olarak değiştirdiklerini bildirdi.AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA