• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski Karakol Tinercilerin Mekânı Oldu
25 Nisan 2012 Çarşamba 15:08

Eski Karakol Tinercilerin Mekânı Oldu

Konya Kent merkezi, Zafer Meydanında bulunan, Asayiş ekiplerine bağlı yunus ekiplerinin taşınmasıyla birlikte adeta kaderine terk edilen bina, madde bağımlılarının ve evsizlerin mekânı oldu.
Konya Kent merkezi, Zafer Meydanında bulunan, Asayiş ekiplerine bağlı yunus ekiplerinin taşınmasıyla birlikte adeta kaderine terk edilen bina, madde bağımlılarının ve evsizlerin mekânı oldu. Bina şehir merkezinde bulunmasından dolayı görüntü kirliliği de oluşturuyor.

Asayiş ekipler amirliğine bağlı Yunus ekiplerinin Kültürpark içerisindeki Asayiş ekipler amirliğine taşınmasıyla birlikte Zafer Meydanında kaderine terk edilen 2 katlı bina günümüzde tinercilerin mekânı haline geldi. Konya’nın en işlek caddesinde bulunan bu binanın kaderine terk edilmesine tepki gösteren esnaf ve vatandaşlar yetkililerden destek bekliyor.

Zafer Meydanının Konya’nın en işlek caddesi olduğunu belirten esnaflar, ‘’Yunus ekiplerinin bu bölgeden kaldırılmasına anlam veremedik, yoğunluk oluşturan bölgede karakol tarzı bir yerin mutlaka olması gerekir, gün içinde bu bölgede her an olay çıkabilir, çünkü buradan gün içinde binlerce insan geçiyor’’ şeklinde konuştular.
GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YARATIYOR

Kaderine terk edilen binanın kapısının bile açık olduğunu ve kötü niyetli kişilere mekân olması karşısında büyük bir üzüntü yaşadıklarını dile getiren vatandaşlar, ‘’İçeriye çok giren çıkan oluyor, "Sahipsiz bırakılan ve çürümeye terk edilen bu bina, tinerci ve balicilerin mekânı haline gelmiş ayrıca kent merkezinde de görüntü kirliliği oluşturuyor" şeklinde görüş belirttiler.

2010 YILINDA ALINAN KARAR HALEN UYGULANMAMIŞ

Daha önce İl Özel İdareye bağlı olan Polis merkezinin 2010 yılında Büyükşehir Belediyesi ile takas edildiği bildirildi. İl Özel İdare’den yapılan açıklamaya göre;  Meram İlçesi 3 Mahalle 345 ada 13 parsel nolu (eski Fuar Polis Karakolu) taşınmaz ve arsasının İl Encümeninin 26.12.1990 tarih ve 883 sayılı kararı ile mülkiyetinin İl Özel İdaresine geçtiği, İl Genel Meclisinin 08.04.2010 tarih ve 212 sayılı kararı ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 30. Maddesine göre Konya Büyükşehir Belediyesine satışının uygun görüldüğü, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının 21.09.2010 tarih ve 3396–12854 sayılı yazıları ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 30. Maddesine istinaden söz konusu taşınmazın karşılığında bedel farkı gözetmeden mülkiyeti Belediyeye ait Sille Mahallesi 28407 ada 3 parsel nolu taşınmaz ile takasına karar verildiği meclis kararlarında ortaya çıktı.

SADECE YEŞİL ALAN VE PARK ŞARTI

Eski Polis Merkezinin 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 30 Maddesine istinaden belediyenin düzenlemiş olduğu imar planında bahse konu park dahilinde park ve yeşil alana dahil edilmesi şartı ile takasının uygun olduğu takas şartları arasında yer alıyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA