• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski elektrik santralinde inceleme
13 Haziran 2012 Çarşamba 11:15

Eski elektrik santralinde inceleme

Beyşehir Birliği Göl, Doğa ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, Çayır mevkiindeki elektrik santralinde incelemelerde bulundu.
Beyşehir Birliği Göl, Doğa ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, Çayır mevkiindeki elektrik santralinde incelemelerde bulundu.
Tan, yaptığı açıklamada, 1951 yılından itibaren ilçe merkezine 30 yıl boyunca enerji sağlayan, günümüzde ise kaderine terk edilmiş olan santralin, birçok parçasının bugün yerinde olmadığını dile getirdi. Beyşehir'in hem gölüyle hem de su kaynaklarıyla hiçbir yere muhtaç olmadan kendi enerjisini kendisinin üretebilecek potansiyele sahip olduğunu kaydeden Tan, ''Büyüklerimiz 60 yıl önce hem de Beyşehir'in su kaynaklarını değerlendirerek, o yıllarda kendi enerjisini üretebilmişse, bugün bu neden olmasın. Bu santral, yıllarca ilçe merkezine hizmet etmiş. Bugün ise içler acısı halini gördüğümüzde yüreğimiz sızlıyor'' diye konuştu.
Sarıöz Çayı'nın sularının santraldeki tribünleri çalıştırarak ürettiği enerjinin şu an kullanılamadığını dile getiren Tan, şunları kaydetti: ''Beyşehir'in nüfusu 1983 yılından sonra artmaya başlayınca enerjiyi de o yıllardan itibaren Konya'dan almaya başlamış. Doğal su kaynaklarımızın boşa akışını seyretmek yerine, bu santralin çevreye zarar vermeden tekrar elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu gölün, bu su kaynaklarımızın bölgede kurulacak bir hidroelektrik santralini çalıştırıp yöreye hizmet vereceğine inanıyoruz. İlçe yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, ilçe halkımızla el ele verip bu konuda proje üretmek, hep birlikte hayata geçmesi için mücadele etmek istiyoruz. İlgili bakanlığımızdan da bu konuda destek bekliyoruz.''
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ise santralın bulunduğu mekan ve açık alanın halen Beyşehir Belediyesi mülkiyetinde olduğunu vurguladı. Taşcı, burayla ilgili olarak kendi düşüncelerinin de yeniden enerji üretilip üretilmeyeceği konusunu araştırmak olduğunu söyledi. Ancak, DSİ yetkilileri ile yaptıkları görüşmede santralın yeniden enerji üretebilmesinin rantabl olmayacağının kendilerine ifade edildiğini anlatan Taşcı şu bilgileri verdi:  ''Yetkililer, buradaki su düşüşünün enerji üretimi için fazla ideal olmadığını ve elektrik üretimine uygun bir yapısı bulunmadığını belirtti. Yani, yağışın bol olduğu dönemlerde 6,7 ay su intikali yaptırılarak enerji elde edilebilir diye düşünürken, rantabl olmadığı belirtilince projeyi durdurma kararı aldık. Zaman içerisinde değerlendirilebilecek kıymetli bir araziye sahip olduk.''   AA
    

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA